Bente Skari tok sitt tredje NM-gull på tre dager da hun vant 15-kilometeren i fri teknikk under NM i Molde.
Skari var 28,7 sekunder foran Jannicke Østbye, mens Kristin Størmer Steira på tredjeplass var 37,3 sekunder bak.
NM-dronningen fikk hardere kamp enn ventet og ved passering 10 km ledet hun med bare 4 sekunder på Steira, mens Østbye var 10 sekunder bak.
Bente Skari, Jannicke Østby og Kristin Størmer Steira på pallen etter 15 km (Foto; NRK)
På de siste fem kilometrene viste Skari at hun er verdens beste skøyteløper denne sesongen og var klart foran i mål.
De tre på pallen var i en klasse for seg, og Anja Rynning Veum på 4. plass var 1.19,7 bak Skari i løpet som gikk uten hele sju antatte VM-løpere.
Seieren var Skaris 15. NM-gull i karrieren, og hun har nå to gull mer enn Berit Mørdre Lammedal og Anita Moen.
Uttak til Ski-Vm i Val di Fiemme:
Bente Skari, Hilde Gjermundshaug Pedersen, Anita Moen, Maj
Helen Sorkmo, Marit Bjørgen, Vibeke Skofterud, Marit Roaldset, Kristin Størmer Steira, Jannicke Østby.
Mesterskapet starter 18. februar.
15 km fri teknikk kvinner lørdag:
1) Bente Skari, Nittedal IL 41.15,9
2) Jannicke Østby, Ski og Fotballklubben Lyn 41.44,6
3) Kristin Størmer Steira, Høybråten og Stovner 41.53,2
4) Anja Rynning Veum, Lillehammer Skiklub 42.35,6
5) Hanne Pettersen, Tromsdalen UIL 42.54,7
6) Anita Olsen Katnosa, Gran IL 43.17,2
7) Laila Selbæk, IL NOR 43.30,2
8) Ine Wigernæs, Ski og Fotballklubben Lyn 43.34,2
9) Cecilie Risvoll Amundsen, Molde og Omegn IF 43.41,8
10) Tove Andersen, IL Varden 44.04,0
11) Henriette Ansteinsson, Sjåstad/V. Lier IL 44.26,8
12) Kristin Murer Stemland, Byåsen IL 44.29,6
13) Ann Eli Tafjord, Valldal IL 44.34,7
14) Tone Tangen Myrvoll, Rustad IL 44.44,0
15) Unni Ødegård, Molde og Omegn IF 44.55,1
16) Ingrid Knotten, IL Varden 45.00,5
17) Stine Lillebudal, IL Leik 45.05,5
18) Solfrid Braathen, Høybråten og Stovner 45.33,8
18) Ingvild Aas, Østre Toten Skilag 45.33,8
20) Lena Jensen, Kilkameratene IF 46.10,7,
21) Ragnhild Hoel, IL NOR 46.34,8
22) Bodil Ryste, Strindheim IL 46.53,2
23) Hanne Bjercke, Rustad IL 47.15,8
24) Ingvild Engesland, IL Gry/Regionlag Sø 47.33,3
25) Merethe Braathen, Høybråten og Stovner 47.36,4
26) Lene Axelsen, Fossum IF 47.44,9
27) Gjertrud Aunet Tyldum, Overhalla IL 47.50,2
28) Trine Lundamo, Medkila Skilag 48.09,7
29) Lene Pedersen, Nybygda IL 48.28,1
30) Kjersti Nordberg, Henning Skilag 49.09,4,
31) Therese Engen, Raufoss IL Langrenn 49.28,2
32) Marit Weideborg, Høybråten og Stovner 49.47,7
33) Ruth Sørum, Gran IL 50.07,0
34) Tina Fuglem, Valldal IL 50.19,7
35) Ingvild Tøllefsen, Ytre Andørja IL 51.36,4