Hopp til innhold

Tidligere Fifa-president Blatter ut mot Infantino

Fifas (Det internasjonale fotballfotbundet) tidligere president Sepp Blatter anklager nåværende Fifa-president Gianni Infantino for å ha orkestrert Blatters avgang.

I 2015 ble Blatter og Uefas (Det europeiske fotballforbundet) president Michel Platini begge tvunget til å gå av på grunn av en mistenkelig overføring av penger.

Blatter overførte personlig 14 millioner til Platini, noe begge hevdet stammet fra konsulentoppdrag tidlig på 2000-tallet. Men statsadvokaten i Sveits tiltalte begge for korrupsjon.

I høst ble de begge frikjent. Blatter sier til Ekstra Bladet at han tror Infantino stod bak tiltalen.

– Det var ikke mange i Fifa som kjente til utbetalingen, fordi den bygde på en muntlig avtale, men Infantino gjorde det. Og da krevde det kun en telefon fra ham til sin venn hos statsadvokaten for å starte en sak, sier Blatter.

Platini har tidligere framsatt den samme påstanden mot Infantino, og hevder Fifa-presidenten sto bak et komplott mot ham selv og Blatter.

– Ideen om at Platini er offer for et komplott en er komplett farse. Platini kan kun klandre seg selv for situasjonen han har havnet i, svarte Infantino da.

Dollarsedler regner over Sepp Blatter etter en markering i 2015 mot korrupsjonsanklagene mot Fifa.
Foto: FABRICE COFFRINI / AFP

Siste nytt

  • Molde-tap i Europaligaen

    Molde møtte Qarabag under spesielle omstendigheter. Det aserbajdsjanske laget hører egentlig hjemme i Nagorno-Karabakh, hvor det på nytt brøt ut krig denne uka.

    Da gikk Aserbajdsjan til angrep, med mål om å integrere terreroritet i deres landområder. Store deler av befolkningen i området er armenere.

    Les mer om konflikten her.

    Qarabag har lenge spilt hjemmekampene sine i hovedstaden Baku, 350 kilometer fra krigssonen. Og det var her de møtte Molde til dyst i Europaligaen.

    Det norske laget fikk tidlig store problemer, og etter 55 minutter klarte de ikke lenger stå imot. Da sendte Leandro Andrade vertene i føringen med en volley i det lengste hjørnet.

    Romsdalsklubben hadde noen brukbare sjanser på tampen av andre omgang, men måtte se seg slått i gruppespillets første kamp. Häcken og Leverkusen er også i deres gruppe.

    ecUPVIzcaMg
    Foto: AP
  • Kolstad-tap i mesterligaen

    Kolstad hevet seg etter en svak periode før pause og ga polske Kielce kamp i 30-32-nederlaget hjemme i Champions League.

    Tapet kom i trønderlagets første CL-oppgjør foran eget publikum i Trondheim Spektrum. Det skjedde mot sist sesongs tapende mesterligafinalist.

    VnoGGbxVzeA
    Foto: NTB
  • – Kvinnelandslaget er blitt systematisk diskriminert

    Alexia Putellas demper ikke den skarpe tonen foran fredagens kamp mot Sverige. Hun mener syndene i Spanias fotballforbund går langt tilbake i tid.

    Den dobbelte Ballon d'Or-vinneren holdt ikke igjen da hun møtte pressen dagen før nasjonsligapremieren i Göteborg.

    – Kvinnelandslaget er blitt systematisk diskriminert i flere tiår, sa Putellas.

    Barcelonas midtbanespiller var i sommer med på å vinne VM-gull med Spania. Siden har det vært kaos rundt laget og det spanske fotballforbundet.

    Bråket ble utløst da daværende fotballpresident Luis Rubiales kysset Jennifer Hermoso på munnen under VMs medaljeseremoni. Etter skandalen varslet nesten hele vinnerlaget at de ville boikotte Spanias neste landskamper om det ikke ble gjort en skikkelig ryddejobb i forbundet.

    Etter langvarige møter valgte 21 av de 23 uttatte i troppen å ta del i samlingen til nasjonsligakampene mot Sverige og Sveits. Fotballforbundet i Spania har lovet større endringer, og onsdag fikk generalsekretæren sparken. (NTB)

    GjIB8L7fP_Q
    Foto: AP

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sportsvideoer
Spiller nå
Ødegaard med perlescoring i Mesterligaen - Bilder fra TV 2 00:38
Neste