Hopp til innhold

Svensk avis: – Johaug må ta av «offerlusekofta»

Aftonbladet-kommentator mener det er på tide at Therese Johaug tar ansvar for egen handling.

Aftonnbladet, Johaug

«YNDLINGEN VAR DOPET»: Kommentatoren i den svenske avisen Expressen mener nordmenn må våkne opp i Theres Johaug-saken. – Når hun nå blir dømt må dere akseptere at yndlingen var dopet, skriver han.

Foto: Skjermdump

– Det grenser til hykleri når man den ene dagen vil ha en effektiv dopingjakt, mens man neste dag spiller på allmennhetens følelser når man håndteres helt korrekt.

Det skriver Aftonbladets kommentator Kristoffer Bergström om Johaug-saken tirsdag.

Johaugs advokat Christian B. Hjort har sagt at de vil argumentere for en frifinnelse i Idrettens voldgiftsrett (CAS), dét reagerer den svenske aviskommentatoren på.

– Mest provoserende er det at stjernegalleriet (av advokater, journ.anm.) forrige uke leverte inn en påstand om å få Johaug frikjent, sier Bergström.

Siden minstestraffen for anabole steroider er 12 måneder mener svensken Johaug gjør dette for å skape et bilde av at også den mildeste straffen er brutal, og på den måte hente støtte i det norske folk.

Gunnar Martin Kjenner

UENIG: Idrettsjurist Gunnar Martin Kjenner mener det er feil av svenske aviser å blåse opp Johaug-saken som en stor dopingsak.

Foto: Heiko Junge / NTB scanpix

– Aksepter at yndlingen var dopet

Hans svenske kollega hos konkurrenten Expressen, Tomas Petterson, en mann som har fulgt de norske løperne tett gjennom flere sesongen, har lagt seg på samme linje som Bergström i sin kommentar tirsdag.

– Therese Johaug kommer til å bli dømt. Og ja, Norge: Da er det bare å akseptere en gang for alle at deres yndling faktisk var dopet, skriver Petterson.

Therese Johaugi

MÅTTE VENTE: Døren var låst da Therese Johaug ankom CAS-slottet i Lausanne tirsdag. Hun måtte ringe på og ble sluppet inn etter om lag 15 sekunder.

Foto: Vidar Ruud / NTB scanpix

– Utenfor alle rammer

Idrettsjurist Gunnar Martin Kjenner følger tirsdagens hendelser fra Lausanne i NRK-studio på Marienlyst. Han mener det er feil av svenskene å kalle Johaug-saken en stor dopingsak. Selv om han forstår at de er veldig opptatt av saken.

– Vi nordmenn har jo vært ganske høye på vår uskyld i lang tid så når svenskene, og kanskje finnene, får en mulighet til å gi oss et stikk benytter de anledningen, men å blåse Thereses sak opp til å være en stor og alvorlig dopingsak er helt utenfor alle rammer og perspektiver.

– Det har ingenting med virkeligheten å gjøre, sier Kjenner.

Bergström i Aftonbladet understreker riktignok at Therese Johaug fortjener like mye sympati som alle andre som får i seg forbudte stoffer ved en feiltakelse, han gleder seg angivelig også til å se henne tilbake i sporet når straffen er ferdigsonet, men:

– Akkurat denne tirsdagen skal Johaug vitne og møte pressen for siste gang. Da håper jeg hun har lagt igjen offerlusekoften hjemme. At hun slutter å snakke om hvorvidt hun har gjort feil og i stedet begynner å snakke om det saken handler om. Om at hun må ta ansvar.

CAS-høringen tirsdag, der Johaug skal vitne en siste gang, legger grunnlaget for det som blir den siste dommen i saken uansett utfall. Dommen er ventet innen utgangen av juli.

Siste nytt

  • Medier: Rashford i bilulykke etter Burnley-seieren

    Flere engelske medier melder at Manchester Uniteds Marcus Rashford var involvert i en bilkrasj etter seieren mot Burnley lørdag kveld.

    Ifølge Daily Star skal Rashford først ha tatt buss med laget til klubbens treningsfelt, før han krasjet å vei ut av treningsanlegget.

    Rashford skal ha kommet seg uskadet unna ulykken.

    Britain Soccer Man United Rashford
    Foto: Jon Super / AP
  • Ruud sørget for Europas første poeng i Laver Cup

    Etter en miserabel start for Europa-laget i Laver Cup bidro Casper Ruud med et lyspunkt med seier 7-6, 6–2 over amerikanske Tommy Paul.

    Første sett, som strakte seg over nesten én time, ble jevnt og gikk til tiebreak, som Ruud til slutt vant 8–6. I andre sett fikk nordmannen en noe lettere reise, og vant settet 6–2.

    Ruuds seier ga Europa to poeng, og stillingen i Laver Cup er dermed 2–6.

    Casper Ruud gliser etter Europas første seier i årets Laver cup.
    Foto: DARRYL DYCK / AP
  • Verstappen vant igjen - nærmer seg VM-tittelen

    Max Verstappen tok sin seier nummer 13 av 16 mulige i årets formel 1-sesong da han lekte seg med konkurrentene i Japan søndag.

    Red Bulls Verstappen vant foran McLarens Lando Norris. Sistnevnte hadde rundt 20 sekunder opp til vinneren. Oscar Piastri ble nummer tre og havnet på pallen for første gang i karrieren.

    Den regjerende verdensmesteren fra Nederland startet i beste startspor og ledet løpet fra start til mål.

    Verstappens triumf gjorde også at Red Bull sikret seg kontruktørmesterskapet med seks runder igjen av sesongen.

    Verstappen kan selv allerede bli verdensmester i neste VM-runde. (NTB)

    Max Verstappen på podiet etter seieren i Japan.
    Foto: ISSEI KATO / Reuters

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sportsvideoer
Spiller nå
Insekts-«buzz» i Formel 1 00:46
Neste