– Det var skikkelig dritt. Jeg begynte å glede meg skikkelig til litt tåke og action, sier Ingrid Tandrevold til NRK rett etter å ha fått beskjed om at fredagens sprint i Holmenkollen er avlyst.
Rennet skulle startet 15.20, men først ble det utsatt 30 minutter. Like før kvinnene var ferdig med innskytingen kom beskjeden fra juryen: rennet er avlyst og flyttes til lørdag.
– Fordi det var ingen av utøverne som så noe, og det ble verre og verre. Da måtte vi dessverre avlyse. Det er trist, men mest rettferdig, sier rennleder Hans Petter Olsen til NRK og fortsetter:
– Det ble mer og mer negativitet fra utøverne, så derfor valgte vi å kansellere, sier Olsen.
Tandrevold forstår avgjørelsen, og bekrefter at det var en utfordrende innskyting.
– Det var vanskelig, men også litt morsomt. Vi fikk se nå at vi hadde skutt ganske bra, men det var umulig å se i kikkerten. Vi fikk det faktisk til veldig bra, og det er litt kult, for du skyter egentlig kun på intuisjon og må glemme alt av arbeidsoppgaver og skyte på det du tror er svart. Kanskje skjerper man seg litt ekstra, så jeg tror i dag hadde vært min dag, altså, sier hun og ler.
– Det hadde nok blitt et bingorenn, sier trener Patrick Oberegger.
Ingen jaktstart
Sprinten skal nå etter planen starte klokken 15.00 lørdag. Det betyr at jaktstarten, som opprinnelig skulle ha gått lørdag, avlyses helt. I helgen er det også meldt bedre vær.
– For min del var innskytingen veldig bra. Det var 10 treff, så det er typisk. Nå blir det sikkert kjempevær i morgen, og da blir det vanskelig å gjøre skiskyting igjen. Det er en kompleks idrett og mye rart med denne idretten, sier Tandrevold og humrer.
VÆRTRØBBEL: Slik så det ut i Holmenkollen da skiskyttersprinten til kvinnene ble utsatt. En times tid senere ble den avlyst.
Foto: Hanne Skjellum / NRKFør avlysningen var et faktum, reagerte Lunde på juryens vurderinger om utsettelse.
– Jeg mener de fint kunne kjørt sprinten slikt det var da innskytingen skulle starte. Det var ganske rett lys, og det var dårligere forhold for herrene i sprinten i Oberhof. Lyset blir dårligere og dårligere etter hvert, så å utsette mer blir vanskelig, mener Lunde.
REAGERER: NRKs skiskytterekspert Ola Lunde.
Foto: Anders Boine Verstad / NRKNår det ble klart at rennet avlyses, hadde eksperten forståelse for avgjørelsen.
– Det er helt riktig avgjørelse av juryen å avlyse det. Nå er det helt tett her, sier han.
Synnøve Solemdal var også enig.
MOT UTSETTELSE: NRKs skiskytterekspert Synnøve Solemdal.
– Sånn som det ser ut nå så skjønner jeg det godt. Når du ikke klarer å se blinkene på standplass, så går de ikke, rett og slett. Men det er veldig kjipt, særlig når du ikke har nok dager til å gjennomføre alle konkurransene på, sier Solemdal.
Gikk av seg adrenalin
I stedet for renn tok de norske jentene seg en treningstur i nasjonalanlegget.
– Nå blir det en liten runde i løypa, for å gå av seg adrenalinet man hadde bygget opp. Så er det bare å lade opp til i morgen. Jeg hadde gått all in på konkurransekosthold i dag, så jeg har fulle glykogenlagre når jeg ikke får brukt de nå. Jeg skal bruke bare middels energi nå, så jeg har igjen litt til i morgen, forteller Tandrevold.
Denne helgen går Marte Olsbu Røiseland sine siste renn som profesjonell skiskytter. Hun legger nemlig opp etter sesongen, og skal avslutte karrieren i Holmenkollen. Men sprinten må altså vente, og det er meldt bedre vær på lørdag.