I Berlin gjør sjakkspillerne seg klare, brikkene settes på plass og det gjøres klart til noen svært spennende sjakkdager. Magnus Carlsen går for å forsvare VM-titlene sine i de to disiplinene. Det blir en ekstrem utfordring for sjakk-kongen.
Carlsen er den første sjakkspilleren noensinne som har innehatt alle de tre verdensmestertitlene på samme gang, og under VM i Berlin kan du følge jakten hans på å fortsatt inneha den statusen.
VM i hurtigsjakk spilles fra lørdag til mandag, mens de to påfølgende dagene er viet VM i lynsjakk.
Profilerte gjester
NRK stiller med live studiosending hver dag, i tillegg til reporter i Berlin. I studio sitter Line Andersen, Torstein Bae og Heidi Røneid, i tillegg til en gjest, for å følge partiene hver eneste dag.
Dette er gjestene som deltar på sjakksendingene sammen med de tre:
- Lørdag: Jon Almaas
- Søndag: Harald Eia
- Mandag: Roger Finjord
- Tirsdag: Sarah Natasja Melbye
- Onsdag: Øystein Bache
Analyser på nett
Sjakkspiller Askild Bryn styrer chatten på NRK.no.
Foto: Peder Mørtvedt / NRKAlle partiene kan i tillegg følges på NRK.no, der vi stiller med egen chat, der Askild Bryn styrer ordet. Bryn har en rating på rundt 2000, og han opplyser folket om utviklingen både i Carlsens parti og andre interessante partier.