Northug hadde en tung dag i motbakkene opp til Alpe Cermis.
Foto: NRK– Det ble som mange spådde. Da Legkov dro til skjønte jeg at han kom til å vinne. Jeg måtte ha vært ti kilo lettere for å henge med opp, sier Northug til NRK.
Allerede før den verste stigningen opp til Alpe Cermis avgjorde nemlig den råsterke russeren årets Tour de Ski.
Etter å ha kommet inn i bakken sammen med Northug, Cologna og Vylegzjanin, tok det bare få minutter før Legkov parkerte sine tre turkamerater.
Én enkelt tempoøkning var nemlig nok til at russeren opparbeidet seg en solid luke ned til konkurrentene.
– Jeg hadde sett for meg at det ble sånn. Jeg hadde ikke det samme giret som de andre, sier Northug.
(Saken fortsetter under videoen)
Her parkerer Legkov sine tre konkurrenter og avgjør Tour de Ski. Northug måtte også slippe Cologna og Vylegzjanin.
Overlegen Legkov
Cologna og Vylegzjanin var nærmest å følge russeren, og duoen etterlot seg en luke ned til Northug.
– Jeg prøvde å henge litt på de to, men valgte etterhvert å gå i mitt eget tempo. Jeg håpet at jeg skulle få kontakt med dem lenger opp, men det gikk ikke i dag, sier Northug.
Northug tok seg imidlertid sammen, og klarte en stund å stabilisere seg omtrent ti sekunder bak Cologna og Vylegzjanin opp de stupbratte bakkene.
Det skulle likevel ikke holde til pallplass for nordmannen. Cologna rykket etterhvert fra Vylegzjanin, som i sin tur klarte å holde unna for en stokk stiv Northug.
Legkov var uansett utilnærmelig, og krysset mållinja hele 18,7 sekunder foran Cologna.
– Dette er en stor dag for meg. Det er den største seieren i min karriere, sa en storfornøyd Legkov etter rennet.
Northug vant spurttrøya
Northug, som forøvrig er 17 kilo tyngre enn Legkov, klokket inn som nummer fire, ett minutt og sju sekunder bak Legkov.
Tord Asle Gjerdalen designet denne kreasjonen før rennet for å unngå den verste varmen.
Foto: NRK– Det var jo ikke det jeg håpa på. Men med det utgangspunktet jeg hadde ble det viktigste å kontrollere inn fjerdeplassen, sier Northug.
En mager trøst for Northug er at han tok flest bonussekunder totalt, og dermed vant spurtkonkurransen i Tour de Ski.
I hovedkonkurransen ble Finn Hågen Krogh nummer 18, mens Tord Asle Gjerdalen ble nummer 21.
Klippet opp skidrakten
Sistnevnte er glad det hele nå er over.
– Rennet er i alle fall over, smertene er vel ikke over helt ennå. Det har vært en lang Tour, og det var tungt i dag, sier Gjerdalen til NRK.
Han valgte å gå med avklippet skidrakt i den italienske varmen.
– Vi klippet de selv tidligere i dag. Vi hadde en del ventetid før rennet, forklarer han.
– Hvorfor gjorde dere det?
– Hvorfor går folk i badebukse på stranda? Det blir veldig varmt underveis, så vi orket ikke å ha på oss så mye. Neste år gjør kanskje jentene det samme og øker seertallene enda mer, flirer Gjerdalen.
Startet oppskriftsmessig
Northug, i knelang drakt for anledningen, startet rennet omtrent fem sekunder bak Legkov, som igjen hadde fem sekunder opp til Cologna. Seks sekunder bak Northug startet Vylegzjanin.
Som ventet gikk de tre forfølgerne seg raskt opp i ryggen på ledende Dario Cologna, slik at det var en samlet kvartett som ledet rennet.
Det taktiske spillet begynte umiddelbart, og tempoet var heller labert før de etter drøyt seks kilometer tok fatt på monsterbakken opp til Alpe Cermis, hvor russiske Legkov viste seg fullstendig overlegen.
VIDEO: Se målgangen på toppen av Alpe Cermis om igjen.