Hopp til innhold

Norsk stortalent klar for svensk langløpslag

I begynnelsen av mai ble Marthe Kristoffersen hentet inn som sportssjef for det svenske langløpslaget Team Eksjöhus. Tirsdag bekrefter de at de henter det norske stortalentet Milla Grosberghaugen Andreassen til lagets akademi.

17-åringen imponerte stort i vinter, med tre gull og ett sølv i junior-VM. Hun ble også nummer fire, fem og seks i senior-NM på henholdsvis 5 kilometer, sprint og 10 kilometer.

– Det er en spennende utfordring for meg. Planen er ikke klar, men jeg håper jeg ikke bare skal være med å trene med dem i perioder, men også være med på noen konkurranser med Team Eksjöhus. Jeg synes det er moro med litt lengre renn, spesielt i klassisk, sier Andreassen i en pressemelding.

17-åringen blir én av fem løpere i lagets akademi. I tillegg er det fire kvinner og fire menn på seniornivå. Fem av de er nordmenn i Magnis Smedås, Morten Eide Pedersen, Eirik Sverdrup Augdal, Thomas Ødegaarden og Vebjørn Moen.

Andreassen er også en del av det norske juniorlandslaget for den kommende sesongen.

NM-ski del 2: 5 km klassisk kvinner
Foto: Terje Bendiksby / NTB

Siste nytt

  • Baldauf gjorde kort prosess mot svenske – klar for VM-kvartfinale

    Felix Baldauf skal ut i kvartfinale i 97-kilosklassen i bryte-VM i Beograd etter to strake seirer fredag.

    Baldauf innledet mesterskapet med å slå georgieren Giorgi Melia 3-1 etter en tett og jevn kamp.

    Deretter fikk nordmannen det atskillig enklere mot svenske Aleksandar Georgije Stjepanetic. Den duellen gikk Baldauf seirende ut av med hele 9-0.

    Kampen var avgjort allerede før pause. Oppgjøret ble stanset som følge av at Baldauf var i egen klasse poengmessig. (NTB)

    baldauf
    Foto: ATTILA KISBENEDEK / AFP
  • Klimaaktivister varsler aksjon under Berlin maraton – arrangøren kommer med bønn

    Klimaaktivister sier de vil slå til mot Berlin maraton søndag. Arrangøren trygler demonstrantene om å holde seg unna.

    Det er aktivistgruppen «Siste generasjon» som via sosiale medier har gjort det klart at det planlegges en demonstrasjon under maratonløpet i den tyske hovedstaden.

    «Fordi det ser ut til å være forvirring: Ja, vi vil stanse Berlin maraton. Vi kan ikke flykte fra klimakatastrofen», het det i en uttalelse på Twitter fredag.

    Arrangørene i Berlin anmoder på sin side klimaaktivistene om ikke å forstyrre arrangementet, men sier samtidig at det er lagt planer for «slike eventualiteter».

    Administrerende direktør Jürgen Lock sier at han er klar over muligheter for aksjoner langs traseen.

    – Vi håper at ingenting uheldig skjer, men vi har planer for slike hendelser, sier han og legger til at teamet jobbet tett med politiet «for å sikre at løpet gjennomføres etter planen». (NTB)

    Friidretts-EM: Sondre Nordstad Moen og Weldu Negash Gebretsadik løper maraton
    Foto: Fredrik Hagen / NTB
  • Frustrert Jørgensen tapte i bryte-VM – må håpe på rekvalifisering

    Håvard Jørgensen tapte sin andre kamp i bryte-VM i Beograd fredag. Dermed må han håpe på en bronsemulighet via rekvalifisering i 72-kilosklassen.

    Jørgensen møtte Akit Gulia fra India i første kamp og vant enkelt 4-0. I kamp nummer to ble det verre.

    Jørgensen innledet riktignok friskt mot aserbajdsjanske Ulvi Ganizade og tok ledelsen 3-0. Motstanderen utlignet deretter til 3-3, og dermed var presset over på nordmannen i og med at siste poeng i kampen vinner ved poenglikhet.

    I stedet for å slå tilbake havnet Jørgensen under med 3-4 og tapte kampen. Nordmannen slo hånden i brytematta flere ganger i frustrasjon etter at utfallet var klart.

    Nå må han håpe på en ekstra medaljemulighet i rekvalifisering. Det forutsetter at Ganizade tar seg fram til finale.

    Bedre gikk det for Felix Baldauf i 97-kilosklassen. Han vant sin første kamp mot georgieren Giorgi Melia 3-1. (NTB)

    VM i bryting 2021
    Foto: Javad Parsa / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sportsvideoer
Spiller nå
Ødegaard med perlescoring i Mesterligaen - Bilder fra TV 2 00:38
Neste