Hopp til innhold

Lindvik opereres i kveld – Granerud klinket til med kjempehopp

GARMISCH-PARTENKIRCHEN (NRK): Marius Lindvik måtte dra til Innsbruck på sykehus i stedet for å hoppe dagens kvalifisering i Garmisch. Halvor Egner Granerud tok ansvar, men hovmodigheten før nedslaget kostet ham dyrt.

t7x84tOGm4g

FLYR HØYT OG LANGT: Halvor Egner Granerud framstår som Norges sterkeste kort og kanskje den største favoritten av alle i hoppuka.

Foto: KAI PFAFFENBACH / Reuters

Laster innhold, vennligst vent..

Halvor Egner Granerud klinket til med 143 meter, og var med det desidert lengst i torsdagens kvalifisering til nyttårshopprennet i Garmisch-Partenkirchen. Han ble riktig nok «bare» nummer to, på grunn av gunstig vind og mye trekk for svakt nedslag.

– Det kjennes ut som et veldig godt hopp. Jeg trodde jeg sneik meg over bakkerekorden, så jeg prøvde å safe litt. Det kostet meg dyrt, men ellers en veldig fin dag i bakken, sier Granerud til NRK etter hoppet.

Granerud overdriver ikke når han sier at det kostet ham dyrt.

– Må jo ha hoppa inn for mye penger

Hadde 24-åringen vært foruten det svake nedslaget og tatt førsteplassen ville han fått 5000 euro i premiepenger.

– Jeg må jo ha hoppa inn for mye penger i vinter hvis jeg ikke gidder å tjene 50 000 kroner liksom, sier han og tar en liten tenkepause før han sukker og legger til:

– Det er jo litt dumt.

Verdenscuplederen framstår som en sterk kandidat til å vinne hoppuka sammenlagt, men dysser selv ned forventningene.

– Jeg har jo bare vunnet en runde i dag, sier han og trekker frem polske Dawid Kubacki.

Dramatisk for Lindvik

Før start i kvalifiseringen kom det dårlige nyheter fra den norske leiren. Marius Lindvik, som var Norges beste med en tredjeplass i åpningsrennet i Oberstdorf, trakk seg fra videre hopping.

Landslagssjef Clas Brede Bråthen forklarte avgjørelsen slik overfor NRK:

– Han har så fryktelig tannverk at han må på sjukehus. Han og landslagstrener Alexander Stöckl er på vei til Innsbruck nå.

Torsdag kveld oppdaterte Stöckl NRK og fortalte at Lindvik vil bli operert i løpet av kvelden nyttårsaften. Han må også forvente noen dager på sykehus etter operasjonen.

Stöckl selv drar tilbake fra Innsbruck for å lede hopperne på nyttårsrennet i første dag av 2021.

Det er enda uvisst hvordan resten av hoppuka blir for Lindvik.

– Det er trist, men det viser hvor imponerende prestasjonen hans fra Oberstdorf var. Det har vært vondt å se hvordan han har hatt det. Det er så vidt han har klart å åpne munnen, sa Granerud før nyttårsrennet.

– Ikke mulig å hoppe

Lindvik fortalte etter rennet i Oberstdorf at han slet med tannverk.

– Jeg har klart å holde det i sjakk med smertestillende, men det har absolutt plaget meg. Det har vært veldig vondt. Det har holdt meg litt våken om nettene og sånne ting, men det går likevel, sa han da.

– Han har sånne smerter at det ikke var mulig å hoppe. Helsa går foran alt, sier Bråthen.

Han legger til at han ikke er sikker på hva slags behandling Lindvik vil få i Innsbruck.

– Men Alexander Stöckl har gode kontakter, så vi vet han er i de beste hender.

Granerud i knallform

Lindvik har for øvrig bakkerekorden i Garmisch på 143,5 meter, og vant nyttårshopprennet i fjor. Sånn sett er det synd for både Norge og Lindvik at han ikke kan delta i år. Han har imidlertid mulighet til å hoppe i Innsbruck og Bischofshofen, hvis han blir frisk.

I Granerud har Norge uansett et meget sterkt kort. Han vant de fem siste verdenscuprennene før hoppuka og leder verdenscupen sammenlagt.

Han fikk vanskelige forhold i sitt første hopp i Oberstdorf, men ble likevel nummer fire i rennet. I kvaliken i Garmisch viste han altså igjen hvem som er sjef i bakken med det klart lengste hoppet.

Alle de fem norske hopperne som deltok i kvalifiseringen, er klare for morgendagens renn.

Sportsnyheter

Norge møtte Østerrike i den første kampen i nasjonsligaen.

Graham Hansen svarer NRKs ekspert: – Et ufortjent stempel

Før kampen mot Østerrike skrev Carl-Erik Torp at de norske spillerne ikke kunne klage lenger. Nå får han svar av Caroline Graham Hansen.

Siste nytt

  • Carlsen vant Speed Chess Championship

    Magnus Carlsen vant fredag lynsjakkturneringen Speed Chess Championship. I finalen slo nordmannen Hikaru Nakamura.

    I online-turneringen har Carlsen har utklasset alle sine motstandere.

    (NTB)

    Norway Chess
    Foto: Carina Johansen / NTB
  • Xavi forlenger med Barcelona

    Xavi (43) bekreftet fredag at han kommer til å forlenge kontrakten som trener for Barcelona med ytterligere ett år.

    Den nye kontrakten strekker seg fram til 2025. Et par timer senere kom også bekreftelsen fra klubben.

    Den tidligere midtbanespilleren tok over trenerjobben i 2021, og han ledet klubben til et nytt seriemesterskap sist sesong.

    – Vi vant to titler sist sesong og er en klubb i utvikling, sier treneren som overtok jobben på en treårskontrakt etter nederlenderen Ronald Koeman. Den kontrakten han hadde løp til 2024.

    Barcelona er plassert som nummer to i årets La Liga, to poeng bak Real Madrid. (NTB)

    6llf_df4WrY
    Foto: AP
  • Sverige markerte sammen med det spanske landslaget

    Sammen med Spania markert Sverige sin motstand mot bråket i det spanske fotballforbundet før lagenes kamp i nasjonsligaen fredag kveld.

    Før kampen poserte de to lagene med et stort banner med teksten «Vår kamp er en global kamp».

    De siste ukene har det vært mye bråk i det spanske forbundet etter at fotballpresidenten kysset en av spillerne på munnen, mot hennes vilje, etter VM-triumfen i sommer. Flere av landslagsspillerne har nektet å spille og presidenten har etter hvert gått av.

    Helt opp til denne uken var det usikkert om Spania i det hele tatt kunne stille lag i nasjonsligakampene mot Sverige og Sveits.

    En avtale mellom regjeringen og fotballforbundet gjorde at de fleste av de uttatte spillerne møtte opp til kamp under den nye treneren Montse Tome.

    Sverige og Spania markerer sammen
    Foto: TT NEWS AGENCY / Reuters

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sportsvideoer
Spiller nå
Se høydepunktene fra Norge - Østerrike 01:08
Neste