Hopp til innhold

Myllylä: – Jeg brukte EPO

Langrennsløperen Mika Myllylä innrømmer bruk av EPO. Han var en av flere finske løpere som ble avslørt under ski-VM i 2001 i Lahti.

Myllyla Jevne Dæhlie

Myllyla på pallen i Trondheim etter å ha slått Erling Jevne og Bjørn Dæhlie på femmila i ski-VM i 1997.

Foto: GORM KALLESTAD / Scanpix

Da ble det funnet spor av stoffet Hemohes. Det kan brukes til å maskere bruk av andre dopingpreparater. Myllylä innrømmer nå EPO-bruk. Det har kommer fram i en rettssak i Finland.

Han oppgir å ha fått det som injeksjoner, men vil ikke si noe om hvem som ga ham hormonet og om andre løpere benyttet det samme.

Myllylä vant OL-gull i 1998 og fire VM-gull (1997 og 1999). Han hadde en forbausende evne til å prikke inn formen til mesterskap.

Den tidligere treneren Kari-Pekka Kyrö hevder at Myllylä, Harri Kirvesniemi, Jari Isometsä og Janne Immonen fikk EPO under en treningsleir i Olos i 1999.

Tappet i Trondheim

Dopingskandalen rulles opp i full bredde i disse dager. Det kommer stadig pikante saker fram.

Kyrä hevder også at Jari Räsänen ble tappet for blod under VM i Trondheim i 1997. Dette ble gjort for å senke hemoglobinnivået som hadde skutt i været etter EPO-bruk. Räsanen sier at uttalelsen er en hevnaksjon fra Kyrö.

Flere andre finske skiprofiler (løpere, trenere og ledere) er anklaget for løgn under opprullingen av den oppfattende dopingskandalen i finsk langrenn.

Ifølge politiets opplysninger fikk også Isometsa løfte om 850.000 kroner dersom han tok ansvaret for avsløringen av ham under 2001-VM.

Betinget

Aktor legger ned påstand om betinget fengsel for fire involverte. De fire er den tidligere skiløperen Rasanen og frontfigurene i det finske skiforbundet Pekka Vahasoyrinki, Antti Leppavuori og Jari Piirainen.

Jari Räsänen er den som risikerer strengest straff om han blir dømt, betinget fengsel i 20 måneder.

Saken som startet i det finske rettssystemet tirsdag handler om avsløringen som ble publisert av det finske nyhetsbyrået FNB i 1998. De tiltalte er mistenkt for å ha løyet under rettssaken som fulgte av FNBs dopingrapportering.

Alle de fire som er tiltalt, avviser at de visste noe som helst om doping innen skiidretten, og de antyder at de er pekt ut som en form for hevn av den tidligere treneren Kyrö.

Siste nytt

  • Nederlandsk storkamp ble avbrutt etter skandalescener – skal fullføres for tomme tribuner

    De resterende 35 minuttene av søndagens storkamp i nederlandsk fotball mellom Ajax og Feyenoord skal spilles bak lukkede dører kommende onsdag.

    Det opplyser fotballforbundet i Nederland mandag.

    Søndagens oppgjør ble avbrutt tidlig i annen omgang fordi det ble kastet bluss på banen. Da ledet Feyenoord 3-0, og sinte Ajax-tilskuere sto bak uroen på tribunene. Tidligere i kampen var oppgjøret også stanset to ganger, for så å bli gjenopptatt.

    Etter avbrudd nummer tre kom det raskt beskjed om at kampen ikke ville bli spilt ferdig søndag, og publikum forlot dermed arenaen.

    På utsiden fortsatte voldelighetene. Rasende Ajax-fans knuste stadioninngangen, og det endte med kamper mellom supportere og ridende politi bevæpnet med tåregass.

    De stygge scenene representerte et nytt bunnpunkt i den krisen Ajax står i. Storklubben sliter både på og utenfor banen. Med bare fem poeng på fire kamper har det nederlandske mesterlaget opplevd sin dårligste start på en sesong siden 1964/65. (NTB)

    Ajax
    Foto: OLAF KRAAK / AFP
  • Landslagsstopperen Andreas Hanche-Olsen ute med ankelskade i opptil seks måneder

    Andreas Hanche-Olsen trenger en operasjon i ankelen og blir ute i lang tid. Det gjør ham nok en gang uaktuell for landslaget.

    Nyheten ble sluppet av Mainz etter helgens 1-2-tap for Augsburg i tysk Bundesliga. I meldingen står det at Hanche-Olsen først er ventet tilbake om fire til seks måneder.

    – Avgjørelsen ble tatt i samråd med det medisinske teamet og flere spesialister, skriver Mainz.

    Hanche-Olsen var ikke i troppen til Mainz' to siste ligakamper. Ankeltrøbbel gjorde at han mistet seriestarten og har siden kun spilt 65 minutter. Hans seneste opptreden kom da han ble tatt av i pausen mot Werder Bremen 2. september.

    Midtstopperen står med 14 landskamper for Norge, og den siste kom i september i fjor. Sykdom og skader er årsaken til at han ikke står med noen kamper for Ståle Solbakkens lag i 2023.

    – Det er jo maks utur, men vi var litt forberedt på det. Da han fikk det overtråkket, så ble det jo ikke bra. Da fryktet vi at det endte med operasjon, sier Solbakken til Nettavisen. (NTB)

    Landslagstrening på Ullevaal
    Foto: Beate Oma Dahle / NTB
  • Pochettino om Chelseas krisestart: – Vi må vokse opp

    Mauricio Pochettinos inntog og en bråte nye spillere har ikke løst Chelseas problemer i Premier League. London-klubben står med kun fem ligaseirer i 2023.

    Søndag kom nok en nedtur hjemme på Stamford Bridge. Chelsea sløste med sjansene og ble redusert til ti mann underveis i 0-1-tapet for Aston Villa.

    Laget ligger på 14.-plass med kun fem poeng etter seks runder. Ansettelsen av Pochettino og nok en sommer med stort pengeforbruk har ikke slått til.

    – Fotballspillere vil vinne, men feil vil komme når man har unge spillere uten erfaring. Det er klart vi er misfornøyde. Vi må løse dette så snart som mulig, og vi må vokse opp som lag, sa Pochettino etter kampen.

    Chelsea fikk amerikanske eiere i fjor vår. De tok over klubben etter nærmere to tiår med Roman Abramovitsj, og de siste 15 månedene er det blitt brukt enorme pengesummer på nye spillere. Likevel strever Chelsea tungt.

    I kalenderåret 2023 står de blåkledde med kun fem seirer av 29 mulige i Premier League.

    – De ser fram til å kunne bygge noe bra med dette prosjektet, men de er skuffet. Samtidig må de stole på planen. Vi må gjøre jobben og stole på hverandre. Vi har laget vi har, og det kan vi ikke forandre på nå, sier Pochettino om eierens reaksjoner på Chelseas vedvarende krise. (NTB)

    poch
    Foto: IAN KINGTON / AFP

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sportsvideoer
Spiller nå
Ustoppelige Pellegrino 00:35
Neste