Hopp til innhold

Nordmennene kan slippe Kowalczyk neste år

VAL DI FIEMME (NRK.no): Justyna Kowalczyk har vunnet fire Tour de Ski på rad. Nå vurderer hun å gi seg.

SKI-NORDIC-CROSS COUNTRY-TOUR DE SKI-ITA-WOMEN

Justyna Kowalczyk cruiset gjennom årets Tour de Ski, og tok sin fjerde sammenlagtseier. Neste år kan konkurransen gå uten henne. Her på seierspallen sammen med Therese Johaug og Kristin Størmer Steira.

Foto: GIUSEPPE CACACE / Afp

– Jeg vet ikke om jeg vil gå touren neste år. Kanskje dropper jeg det, sa Justyna Kowalczyk til pressen like etter hun hadde vunnet sin fjerde Tour de Ski.

De norske langrennsdamene har prøvd og prøvd, men aldri klart å hamle opp med 29 år gamle Kowalczyk. I Tour de Ski-sammenheng har hun fremstått uslåelig de siste årene.

Norge snytt for seier igjen og igjen

Søndag vant Kowalczyk foran Therese Johaug og Kristin Størmer Steira. Det ble det tredje året på rad en norsk dame fikk annenplassen bak henne.

Egil Kristiansen, som er trener for de norske langrennsdamene, venter med å slippe jubelen løs.

– Blir det norsk seier dersom dere slipper Kowalczyk neste år?

– He, he. Kanskje det, men vi får nå se hva hun bestemmer seg for, sier Kristiansen.

På spørsmål om hva som er grunnen til at ingen av norsk kvinne har klart å vinne touren sammenlagt, svarer Kristiansen at årsaken er sammensatt.

– Men mye av den handler om Justyna Kowalczyk, medgir han.

(artikkelen fortsetter under bildet)

NORDIC-SKIING/ Kowalczyk climbs ahead of Johaug and Steira during the ladies' FIS World Cup cross-country skiing 10km classic mass start on Lago di Tesero track in Val di Fiemme

Justyna Kowalczyk i front under 10-kilometer fellesstart, med Johaug og Steira like bak.

Foto: ALESSANDRO GAROFALO / Reuters

Seier bare en bonus

Treneren, Aleksander Wierietleny, har uttalt til polske medier at denne touren definitivt blir den siste.

Likevel har nyheter om neste års tour-program gjort duoen noe mer positivt innstilt til å fortsette.

– Vi hadde bestemt oss for å si nei til dette sirkuset. Men på lørdag fikk vi vite at touren neste år blir på maksimalt seks etapper. Da blir den i så fall en god oppkjøring mot OL i Sotchi, sier Wierietleny til NRK.no.

– Vi får se. Jeg vil ikke bestemme meg hundre prosent ennå, sier Kowalczyk.

Polakken har deltatt i alle de syv utgavene av Tour de Ski, og det kan virke som hun er mett.

Gjennom hele konkurransen har Kowalczyk gjentatt at årets tour bare var trening før det virkelige målet hennes - VM i februar. En eventuell tour-seier ville bli gledelig, men hovedsaklig en bonus.

Lite motstand uten Kowalczyk

Likevel har Kowalczyk nærmest cruiset gjennom konkurransen, og vunnet fire av de syv etappene. I år som i fjor har touren i all hovedsak handlet om henne og de norske damene.

Alle de fire norske som gikk hele touren havnet blant de seks beste. Kristiansen er enig i at Kowalczyk sørger for motstand som i stor grad hadde manglet dersom hun ikke deltok.

– Uten Kowalczyk, hva hadde du tenkt om motstanden de norske jentene fikk i touren?

– Jeg hadde fortsatt tenkt at vi hadde et veldig godt lag, understreker Egil Kristiansen.

Neste år er det OL etter Tour de Ski, og det er her Kowalczyk ønsker å ha sin formtopp. Derfor vil hun ikke gå en tour som er lang og tapper henne for krefter. Alle de norske løperne NRK.no har snakket med sier de ønsker å gå touren i tillegg til OL neste år.

Sportsnyheter

Everton

Absurd hendelse i nedrykksdrama: – Biter han ikke, da?

Med nød og neppe unngikk Everton en krisesesong og skal også spille Premier League neste sesong. I jubeleuforien ble også en glefsesituasjon og bitespekulasjoner heftig diskutert.

Siste nytt

  • Svak avslutning sendte Hovland ut av tetstriden

    Golfprofilen Viktor Hovland kjempet i teten på den siste runden av PGA-turneringen i Fort Worth i Texas, men en svak avslutning sendte ham nedover på listene.

    Hovland spilte de seks siste hullene fem slag over par og var på delt 16.-plass da han hadde spilt ferdig, seks slag bak lederne. (NTB)

    PGA Championship Golf
    Foto: Eric Gay / AP
  • Newgarden vant dramatisk Indy 500

    Josef Newgarden passerte tittelforsvarer Marcus Ericsson på siste runde og tok sin første seier i billøpsklassikeren Indianapolis 500.

    Foran 300.000 tilskuere så svenske Ericsson ut til å vinne løpet for annen gang på rad, men med tre runder igjen kom det røde flagget ut for tredje gang på de 16 siste rundene, og dermed måtte det omstart til.

    Det banet for et kort og vilt race til mållinjen over én runde da løpet ble startet om igjen. Ericsson fikk en god start og så ut til å skulle holde unna, men så kom Newgarden som en rakett forbi ham, og svensken rakk aldri å komme tilbake. (NTB)

    IndyCar Indy 500 Auto Racing
    Foto: Michael Conroy / AP
  • Milan sikret mesterligaplassen – slo Juventus

    Milan vant 1-0 over Juventus og er sikret å bli topp fire i Serie A denne sesongen. Det betyr mesterligaspill kommende sesong.

    Olivier Giroud scoret kampens eneste mål på bortebane søndag. Med triumfen er Milan seks poeng foran femteplasserte Atalanta med én serierunde igjen.

    Dermed er det seriemester Napoli, Lazio, Inter og Milan som tok de italienske plassene i kommende sesongs puljespill i mesterligaen.

    Juventus var lenge med i kampen om mesterligaplass etter at en poengstraff ble trukket tilbake, men for en uke siden ble klubben likevel straffet med ti poengs trekk. Det gjorde at de falt utenfor topp-fire-kampen.

    Juventus er anklaget for å ha manipulert overgangssummer for å få regnskapet til å se bedre ut i perioden mellom første kvartal i 2019 og tilsvarende kvartal i 2021.

    Lazio slo nedrykksklare Cremonese 3-2 søndag etter en måldobbel av Sergej Milinkovic-Savic. Han ble dessuten matchvinner i det siste ordinære spilleminutt.

    Kristoffer Askildsen spilte fra start da Lecce sikret plassen i Serie A med 1-0-seier over Monza. Askildsen er på lån fra nedrykksklare Sampdoria.

    Seriemester Napoli spilte 2-2 borte mot Bologna. Leo Skiri Østigård satt hele kampen på benken for gjestene. (NTB)

    Italy Soccer Serie A
    Foto: Tano Pecoraro / AP

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sport
Spiller nå
NRK forklarer: Rasismeskandalen i Spania 02:41
Neste