GOLFSTJERNE: Henrik Stenson er favoritt til å vinne det første OL-gullet i golf på 112 år.
Foto: STREETER LECKA / Afp– Jeg er den dumme nordmannen i hans øyne, smiler det norske golfhåpet Espen Kofstad (28).
Han snakker om Henrik Stenson (40). Svensken som er nummer fem på verdensrankingen, som opprinnelig er fra Gøteborg, men som nå bor i Orlando med eget privatfly.
Han har spilt inn flere hundre millioner kroner hittil i karrieren. Bare denne sesongen har han spilt nesten 30 millioner kroner, ifølge espn.com.
I sommer ble han den første svenske vinneren av en majorturnering for menn, da han vant British Open.
Espen Kofstad er derimot Oslo-gutten som har karret seg opp på en 296.-plass på verdensrankingen, og som kanskje stod for tidenes største golfprestasjon da han kvalifiserte seg til OL under Challenge Tour i Slovakia i juli.
Det uttalte i alle fall journalist i Norsk Golf, Christian Dølve til VG, og da hadde han ikke glemt Suzann Pettersens LPGA-seier i 2007 og Henrik Bjørnstads spill i PGA for noen år siden.
AMBISIØS: Espen Kofstad har store planer om å hevde seg i OL.
Foto: Roald, Berit / NTB scanpix– Vil prøve å vinne
Men selv om kontrastene er enorme på forhånd, kjenner faktisk den svenske superstjernen til sin norske kollega.
– Jeg kjenner til Espen, absolutt, sier Henrik Stenson i et ekslusivt intervju med NRK.
– Vi får se om han får en bra uke han også, fortsetter Stenson.
For selv om du kanskje ikke skulle tro det, så mener Stenson at også nordmannen kan være med å kjempe i toppen blant de 60 spillerne.
– I golf handler mye om dagsform og ukes-form, og mye kan skje på en uke. Det er ikke mange som du kan avskrive. Det er ikke mange som ikke har en sjanse, og Espen har også muligheten til å gjøre en bra konkurranse, sier Stenson.
28-åringen fra Oslo er dessuten ikke kommet til Rio for å konkurrere som en smågutt blant de store gutta.
– Det er dette vi alle sikter etter. Jeg har tenkt å starte denne uka godt, og prøve å vinne her, så tar vi det der i fra, sier Oslo-gutten, proppfull av selvtillit før torsdagens første runde.
– En ære å vinne gull
For når verdens fire best rangerte spiller, både Rory Mcllroy, Jordan Spieht, Jason Day og Dustin Johnson, har trukket seg fra OL-turneringen åpner det seg en mulighet for andre å ta en historisk medalje.
Stenson er da best rangerte spilleren i OL.
– Det hadde vært kult om de hadde vært her, men om ti år kommer alle til å huske hvem som vant OL-gull. Ingen kommer til å huske hvem som ikke var med, sier Stenson
– Jeg vil i historiebøkene. Ellers hadde jeg aldri vært her, sier Stenson vel vitende om at golf er på OL-programmet for første gang på 112 år.
– Jeg ser på dette som en opplevelse. Det hadde vært en stor ære å vinne OL-gull., fortsetter svensken.
«Den dumme nordmannen», Espen Kofstad håper uansett at han har beholdt den forrykende formen fra OL-kvaliken i forrige måned.
– Jeg skal bare fortsette å gjøre akkurat det samme som under NM og i Slovakia. Så dette kan bli gøy, sier Espen Kofstad.