Jørn Andersen er Nord-Koreas nye landslagstrener

Jørn Andersen har skrevet under en ettårskontrakt med Nord-Korea og skal bygge et landslag mot neste VM.

Jørn Andersen

TIL NORD-KOREA: Jørn Andersen har en lang karriere som spiller og trener. Nå venter likevel en ganske annerledes utfordring.

Foto: Roy Freddy Andersen/Pencil.no

Kim Jong Un

KONTROVERSIELL: Nord-Koreas leder Kim Jong-un.

Foto: DAMIR SAGOLJ / Reuters

Det bekrefter familien overfor NRK.

Andersen har allerede vært i Nord-Korea i to uker, og han har knyttet seg til Nord-Korea for ett år.

Ifølge familien ønsket Nord-Korea en tysk trener, og valget falt på Andersen, som ble tysk statsborger i 1993.

Ga seg i Østerrike

NRK har vært i kontakt med flere kilder som har observert eller møtt Andersen i hovedstaden Pyongyang den siste tiden, men NRK har ikke oppnådd kontakt med nordmannen tross gjentatte forsøk.

Den østerrikske lokalavisen Salzburger Nachrichten omtaler også Andersens nye jobb, og avisen siterer en anonym kilde med tilknytning til nordkoreansk fotball.

Jørn Andersen trente senest Austria Salzburg fram til desember i fjor, og han har vært linket til tyske klubber som Union Berlin og FSV Frankfurt på nivå to.

Nord-Korea har deltatt i to VM-sluttspill, i 1966 og senest i 2010. De er rangert som nummer 112 av FIFA og nummer 15 i Asia.

Artikkelen fortsetter.

Noen klipp fra Jørn Andersens fotballkarriere. Fra landslagsspill og tysk bundesliga.

SE VIDEO: Jørn Andersen ble den første utenlandske toppscoreren i Bundesliga.

Lukket nasjon

Nord-Korea er et diktatur og styres av presidenten Kim Jong-un. Tirsdag markerte nasjonen at lederen nå også kan tituleres partiformann som leder av kommunistpartiet.

«Nord-Korea er en sosialistisk republikk hvor staten kontrollerer alle deler ved samfunnet. Reise til landet skjer gjennom organiserte turer, og man bør være oppmerksom på at det medisinske helsetilbudet ikke er etter vestlig standard», skriver Utenriksdepartementet.

Landet blir ofte omtalt som «verdens mest lukkede nasjon».

Presidenten Kim Jong-un har for øvrig et uttalt ønske om å gjøre Nord-Korea til en stormakt innen idrett.

Siste nytt

  • Stjerner til Arctic Race of Norway

    Mathieu van der Poel og Peter Sagan er blant stjernene som blir å se i sykkelrittet Arctic Race of Norway. Elleve av lagene der vil også delta i Tour de France.

    Tour de France er ferdig 18. juli. Deretter er OL i Tokyo før mange av stjernene reiser til rittet i Nord-Norge.

    Italy Giro Cycling
    Foto: Gian Mattia D'alberto / AP
  • Slo 31 år gammel verdensrekord

    Amerikanske Ryan Crouser klinket til på et OL-uttaksstevne i Oregon og tok ny verdensrekord da han leverte et støt på 23,37 meter natt til lørdag.

    Den forrige rekorden var på 23,12 meter og ble satt av Randy Barnes i 1990. Crouser klarte bragden under sitt fjerde støt på stevnet i Oregon, hvor han samtidig kvalifiserte seg for Tokyo-OL.

    US Track Trials Athletics
    Foto: Ashley Landis / AP
  • Fikk sand i øyet og trakk seg

    Viktor Hovland var totalt ni slag over par da han trakk seg på runde nummer to av US Open fredag. Årsaken var at Hovland skal ha fått sand i øyet under oppvarmingen til runde nummer to. Likevel startet han runden og spilte med solbriller, noe som ikke så ut til å fungere.

    Etter en dobbeltbogey på hull nummer ti valgte han å trekke seg fra turneringen. Han skal ha uttalt at det var for smertefullt til å kunne fullføre, og man kunne se TV-bilder av Hovland etter at han trakk seg, der han gned seg i øynene og tydelig ikke var i toppslag.

    Med totalt ni slag over par var Hovland langt unna å klare cuten, som vil si å kunne spille de to siste rundene i turneringen, da han trakk seg.

    PGA: U.S. Open - Second Round
    Foto: Michael Madrid / Reuters

Sendeplan

Kl. Program Kanal