Hopp til innhold

Her kollapser Jakob Ingebrigtsen (17) under motbakkeløp

Deltok i verdens bratteste løp – knakk sammen rett under toppen.

Løpetalentet Jakob Ingebrigtsen var det store trekkplasteret da han lørdag deltok i motbakkeløpet Stoltzekleiven opp, som arrangeres i Bergen hvert år.

Løpetalentet Jakob Ingebrigtsen var det store trekkplasteret da han lørdag deltok i motbakkeløpet Stoltzekleiven opp, som arrangeres i Bergen hvert år.

Det er kjent som verdens bratteste løp med en stigning på 34,5 prosent og målgang på Sandvikspilen, 379 meter over havet. Det skulle bli svært dramatisk for 17-åringen.

For de frammøtte ble det lenge å vente mens de speidet etter løpestjerna. Som bildene over viser var målgangen alt annet enn en seiersmarsj.

Måtte støtte sønnen

Han kom så vidt opp siste kneika, før han flere ganger holdt på å segne om. Hjelpemannskaper ilte til, og pappa Gjert løp ned i løypa for å støtte sønnen de siste meterne opp.

Helsepersonell kom til og fikk lagt yngste bror Ingebrigtsen på båre, og han ble kjørt ned fra fjellet. Ikke på noe tidspunkt var han i stand til å snakke for seg, ifølge NRKs fotograf på stedet.

– Fikk en ordentlig smell

– Jakob fikk en ordentlig smell to minutter under toppen, og i stedet for å roe ned, fortsatte han, ifølge far og trener Gjert. Det har skjedd før.

– Dette går bra. Bare få ham opp og få skifta på ham. Det er en mental utfordring for ham å mobilisere styrken til å komme seg opp, men når han gjør det som i dag, da blir det brutalt, sier han.

– Men det går noen timer, så er det glemt, sier han til NRK.

Jakob startet bra, og halvveis inn i løpet lå han på en andreplass, før det brått begynte å gå dramatisk mye dårligere. Han fullførte – med hjelp – til en 30. plass.

– Imponerende mental styrke

NRKs friidrettsekspert, Vebjørn Rodal, er etter å ha sett bildene av en ursliten Jakob Ingebrigtsen imponert over ungguttens evne til å presse seg selv.

– Han viser en imponerende mental styrke ved å klare å gå så til de grader i kjelleren som han gjør her.

Selv om Rodal, som selv har løpt Stoltzekleiven opp én gang, tror at 30. plass er skuffende for løpstalentet, mener han at utførelsen viser at Ingebrigtsen er i form.

– Det er faktisk lettere å gå i kjelleren når man er i god form, forklarer han.

Vinner av motbakkeløpet ble Stian Øvergaard Aarvik med tiden 08.04. Karoline Holsen Kyte var raskeste kvinne opp Stoltzekleiven. Hun løp på 09.44. Se flere resultater her.

Siste nytt

  • Nederlandsk storkamp ble avbrutt etter skandalescener – skal fullføres for tomme tribuner

    De resterende 35 minuttene av søndagens storkamp i nederlandsk fotball mellom Ajax og Feyenoord skal spilles bak lukkede dører kommende onsdag.

    Det opplyser fotballforbundet i Nederland mandag.

    Søndagens oppgjør ble avbrutt tidlig i annen omgang fordi det ble kastet bluss på banen. Da ledet Feyenoord 3-0, og sinte Ajax-tilskuere sto bak uroen på tribunene. Tidligere i kampen var oppgjøret også stanset to ganger, for så å bli gjenopptatt.

    Etter avbrudd nummer tre kom det raskt beskjed om at kampen ikke ville bli spilt ferdig søndag, og publikum forlot dermed arenaen.

    På utsiden fortsatte voldelighetene. Rasende Ajax-fans knuste stadioninngangen, og det endte med kamper mellom supportere og ridende politi bevæpnet med tåregass.

    De stygge scenene representerte et nytt bunnpunkt i den krisen Ajax står i. Storklubben sliter både på og utenfor banen. Med bare fem poeng på fire kamper har det nederlandske mesterlaget opplevd sin dårligste start på en sesong siden 1964/65. (NTB)

    Ajax
    Foto: OLAF KRAAK / AFP
  • Landslagsstopperen Andreas Hanche-Olsen ute med ankelskade i opptil seks måneder

    Andreas Hanche-Olsen trenger en operasjon i ankelen og blir ute i lang tid. Det gjør ham nok en gang uaktuell for landslaget.

    Nyheten ble sluppet av Mainz etter helgens 1-2-tap for Augsburg i tysk Bundesliga. I meldingen står det at Hanche-Olsen først er ventet tilbake om fire til seks måneder.

    – Avgjørelsen ble tatt i samråd med det medisinske teamet og flere spesialister, skriver Mainz.

    Hanche-Olsen var ikke i troppen til Mainz' to siste ligakamper. Ankeltrøbbel gjorde at han mistet seriestarten og har siden kun spilt 65 minutter. Hans seneste opptreden kom da han ble tatt av i pausen mot Werder Bremen 2. september.

    Midtstopperen står med 14 landskamper for Norge, og den siste kom i september i fjor. Sykdom og skader er årsaken til at han ikke står med noen kamper for Ståle Solbakkens lag i 2023.

    – Det er jo maks utur, men vi var litt forberedt på det. Da han fikk det overtråkket, så ble det jo ikke bra. Da fryktet vi at det endte med operasjon, sier Solbakken til Nettavisen. (NTB)

    Landslagstrening på Ullevaal
    Foto: Beate Oma Dahle / NTB
  • Pochettino om Chelseas krisestart: – Vi må vokse opp

    Mauricio Pochettinos inntog og en bråte nye spillere har ikke løst Chelseas problemer i Premier League. London-klubben står med kun fem ligaseirer i 2023.

    Søndag kom nok en nedtur hjemme på Stamford Bridge. Chelsea sløste med sjansene og ble redusert til ti mann underveis i 0-1-tapet for Aston Villa.

    Laget ligger på 14.-plass med kun fem poeng etter seks runder. Ansettelsen av Pochettino og nok en sommer med stort pengeforbruk har ikke slått til.

    – Fotballspillere vil vinne, men feil vil komme når man har unge spillere uten erfaring. Det er klart vi er misfornøyde. Vi må løse dette så snart som mulig, og vi må vokse opp som lag, sa Pochettino etter kampen.

    Chelsea fikk amerikanske eiere i fjor vår. De tok over klubben etter nærmere to tiår med Roman Abramovitsj, og de siste 15 månedene er det blitt brukt enorme pengesummer på nye spillere. Likevel strever Chelsea tungt.

    I kalenderåret 2023 står de blåkledde med kun fem seirer av 29 mulige i Premier League.

    – De ser fram til å kunne bygge noe bra med dette prosjektet, men de er skuffet. Samtidig må de stole på planen. Vi må gjøre jobben og stole på hverandre. Vi har laget vi har, og det kan vi ikke forandre på nå, sier Pochettino om eierens reaksjoner på Chelseas vedvarende krise. (NTB)

    poch
    Foto: IAN KINGTON / AFP

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sportsvideoer
Spiller nå
Ustoppelige Pellegrino 00:35
Neste