Fredrik Lund Nordkvelle feirer sin utligning for Strømsgodset.
Foto: Aas, Erlend / ScanpixKampfakta:
Det virker svært sannsynlig at Kongsvinger og Sandefjord rykker ned fra eliteserien i år. Kampen for å unngå kvalifiseringsplassen er derimot knallhard.
Før lørdagens kamp mot hjemmesterke Strømsgodset på Marienlyst lå Bergens stolthet bare to poeng over Hønefoss på kvalifiseringsplassen.
Les: Oppdatert eliteserietabell
Kan ende likt med kvalikklagene
Den prekære situasjonen ble ikke bedre da Brann ga bort ledelsen de hadde mot Strømsgodset lørdag.
Det ble bare ett poeng for bergenserne, og om Molde og Hønefoss vinner søndag, vil de ha like mange poeng som Brann i kampen om å beholde plassen i eliteserien. Brann har bedre målforskjell.
- Burde vunnet
- Vi burde vunnet denne kampen. Vi burde punktert kampen med 2-0, og burde ha ryddet unna ved scoringen, sier Brann-trener Rune Skarsfjord til NRK etter kampen.
Brann la seg bakpå i andre omgang, og mistet ledelsen.
- Vi er litt for udyktige i den fasen, og bør ikke slippe inn det målet på den måte. Det blir for urutinert, sier Skarsfjord.
Keeper-retur
Diego Guastavino satte inn 1-0 for Brann etter 35 minutters spill. Godset-keeper Adam Larsen Kwarasey bokset et innlegg rett i beina på Guastavino, som satte ballen sikkert i mål.
(saken fortsetter under bildet)
Diego Guastavino har akkurat sørget for Branns første mål, og omfaves av lagkameratene.
Foto: Aas, Erlend / ScanpixUtligning ved Nordkvelle
Men Godset har vært det nest beste laget i eliteserien etter sommerferien, og er aldri lette å slå på Marienlyst. Det unge laget presset på, og Brann-ledelsen skulle vise seg å ikke holde helt inn.
I det 70. minutt fikk Fredrik Lund Nordkvelle en kjempesjanse etter pasning fra Øyvind Storflor, og scoret alene med Håkon Opdal.
- Vi kunne slått Brann mye
Strømsgodset presset på utover i kampen, men bortsett fra et langskudd kom de ikke til de aller største målsjansene.
- Det var en tung kamp, vi hadde ikke mye energi. Men det er viktig at vi ikke taper, og på slutten er vi litt bedre enn Brann, sier Fredrik Nordkvelle til NRK.
- Vi var det beste laget, og burde kanskje vunnet, men vi spiller en dårlig fotballkamp. Vi har ikke det ekstra giret. På en topp dag ville det blitt mye, sier Strømsgodset-trener Ronny Deila til NRK.
Eirik Bakke fortviler under kampen mot Strømsgodset. Brann står nå i fare for å havne på samme poengsum som lagene i kvalikk-posisjon søndag.
Foto: Aas, Erlend / Scanpix