Haugesund vant divisjonen etter 3-0 over Sarpsborg 08 foran 5000 tilskuere i serieavslutningen søndag.
Hønefoss berget opprykket med et målløst toppoppgjør mot Sogndal. Hønefoss presset i det meste av kampen, men Sogndals sluttspurt kunne fort gitt dem det avgjørende målet.
Hønefoss i jubelrus
Hønefoss-trener Ole Bjørn Sundgot var overlykkelig etter å ha sikret eliteserieplassen.
- Dette er helt fantastisk, og det overgår alt jeg har vært med på som spiller, sa Hønefoss-trener Ole Bjørn Sundgot til NRK
- Det er det største jeg har opplevd. Jeg stolt over klubben, spillere og hele byen, sa en glad trener etter kampen.
Nett-TV: Haugesund feirer opprykket:
Skuffet
Kongsvinger slo Mjøndalen 2-0, men det var ikke godt nok. KIL ble slått av Hønefoss på målforskjellen.
Men KIL får hjemmebanefordel i kvalifiseringskampen mot Sogndal kommende fredag, samtidig som Fredrikstad møter naborival Sarpsborg 08.
Sogndal hadde klart opprykket på Hønefoss' bekostning hvis de hadde vunnet kampen på søndag. Men ingen av lagene klarte å score.
Kongsvinger var skuffet over at seieren ikke holdt til opprykk
Foto: NRKSogndal-trener Karl Oskar Emberland var naturlig nok skuffet etter at laget ikke greide å kvalifisere seg direkte til eliteserien.
- Det er en skuffelse i dag, men vi får begynne på nytt igjen i morgen, sa han etter kampen.
Første gang
For Hønefoss blir det aller første gang laget spiller på øverste nivå. De har tidligere aldri blitt bedre enn nummer fire i 1. divisjon. Haugesund har tidligere spilt i eliteserien i tre sesonger, sist i 2000.
Nedrykket var klart allerede før siste runde.
HamKam, Notodden, Stavanger og Skeid rykker ned. De erstattes av Strømmen, Follo, Ulf Sandnes og Ranheim i neste års 1. divisjon.