Hopp til innhold

Utestengt på livstid etter denne feiringen

AEK Aten-spiller Giorgos Katidis valgte å feire sitt 20. mål for sesongen med en nazihilsen. Nå er han utestengt fra landslagsspill på livstid.

Giorgos Katidis

Giorgos Katidis har ifølge treneren vært knust etter at han fikk vite hva denne hilsenen betyr.

Foto: ICON / Reuters

Giorgos Katidis hadde akkurat scoret det avgjørende 2-1-målet for AEK Aten mot Veria da han startet feiringen som har blitt en snakkis i Hellas.

Katidis dro av seg drakten i gledesrus, løp mot publikum, hevet sin høyre arm og strakk den ut – akkurat som en nazihilsen.

  • Se video av den kontroversielle feiringen her! (ekstern lenke)

– Jeg er ikke rasist

20-åringen har trolig ikke fulgt spesielt godt med i historietimen, for nå går han ut på Twitter og hevder han ikke visste hva det betydde.

– Jeg er ikke rasist på noen måte og jeg avskyr fascismen. Jeg ville aldri ha gjort det om jeg visste at det betydde noe, skriver han på Twitter-profilen sin, ifølge Aftonbladet.se.

Nå har det greske fotballforbundet utestengt han fra landslagsspill på livstid på grunn av feiringen, ifølge NTB.

Den tidligere U20-landslagskapteinen til Hellas har blitt kraftig kritisert på sosiale medier etter hendelsen på Olympic Stadium. Og nå kommer også kraftig kritikk fra fotballforbundet.

– Spillerens hilsen til publikum på nazivis er en alvorlig provokasjon som fornærmer alle ofrene for nazistenes bestialitet og skader fotballens pasifistiske og humane karakter, heter det i en uttalelse fra det greske fotballforbundet.

AEKs tyske trener Ewald Lienen hevder at Katidis ikke vet noen ting om politikk.

(Artikken fotsetter under bildet...)

SOCCER-GREECE/ AEK Athens' Giorgos Katidis

På bildene ser man at en fra AEKs støtteapparat prøver å senke armen til Giorgos Katidis.

Foto: ICON / Reuters

– Har ikke et politisk ståsted

– Han er en unggutt som ikke har noe politisk ståsted. Han har trolig sett en sånn hilsen på internett eller et annet sted og gjorde det uten å vite hva det betyr, sier Lienen til Daily Mail.

Ifølge Lienen har ikke Katidis hatt det spesielt bra etter skandalefeiringen.

– Jeg er hundre prosent sikker på at Giorgos ikke visste hva han gjorde. Han gråt i garderoben da han så reaksjonene, sier den tyske treneren.

AEK skal ta stilling til episoden i løpet av uken som kommer, ifølge NTB.

Fotball

  • PSG-sjefen avviser rolle i Manchester United-oppkjøp

    Paris Saint-Germains president Nasser Al-Khelaifi sier han ikke har noe å gjøre med et potensielt Qatar-basert oppkjøp av Manchester United.

    PSG-sjefen møtte journalister lørdag i forbindelse med mesterliga-finalen i Istanbul. Der tok han avstand fra landsmannen Sjeik Jassim bin Hamad Al Thanis forsøk på å overta kontrollen over United.

    – Paris Saint-Germain er klubben min og hjertet mitt, og jeg har ingenting å gjøre med Manchester United, sa Al-Khelaifi.

    Fredag kom det rapporter om at PSG-toppen, som også er styreleder i Den europeiske klubbforeningen ECA, hadde spilt en «betydelig» rolle i samtalene mellom Sjeik Jassim og United-eierne i den amerikanske Glazer-familien.

    Al-Khelaifi sier potensielle investorer ofte søker råd hos ham, og PSG-sjefen røper videre at han under Formel 1-løpet i Miami ble kontaktet av en investor som vurderte å by på to navngitte engelske klubber:

    – Jeg jobber ikke for noen. Jeg vil det beste for fotballen. Da denne personen spurte meg, fortalte jeg ham min mening. Så hvis de spør meg om min mening, vil jeg svare dem.

    (NTB)

    Nasser bin Ghanim Al-Khelaifi
    Foto: AP
  • U21-landslagsspiller forlenget med Kristiansund

    U21-landslagsspiller Max Normann Williamsen (19) har skrevet under på en ny kontrakt med Kristiansund som varer ut 2025-sesongen. Det opplyser klubben på sin nettside.

    – Det betyr veldig mye for folk at det er noen lokale på laget, det tror jeg folk synes er artig. Det er et mål å komme tilbake til Eliteserien, og jeg har lyst til å bidra til at vi kommer dit. Det er en god utfordring, og jeg gleder meg til å bli med videre, sier 19-åringen.

    Max Normann Williamsen
    Foto: NTB
  • Neymar visste om Messis Miami-hemmelighet

    Den brasilianske superspissen Neymar avslører at han kjente til hemmeligheten om at Lionel Messi hadde signert for Inter Miami før det ble kunngjort.

    Neymar deltok på et program på YouTube-kanalen til NBA Brasil fredag. Der fikk han spørsmål om egen reaksjon da Messis overgang fra PSG til Inter Miami ble kjent.

    – Jeg visste det fra før! utbrøt brasilianeren leende til svar.

    Neymar er i Miami på ferie og var til stede under den tredje NBA-finalekampen mellom Miami Heat og Denver Nuggets onsdag.

    – Jeg visste at Messi skulle komme hit, vi hadde allerede snakket om det. Jeg sa til ham at han vil bli glad i Miami, sa Neymar.

    Brasilianeren spilte sammen med Messi i Barcelona fra 2013 til 2017. De to siste sesongene har de vært lagkamerater i PSG.

    – Jeg er veldig glad på hans vegne, men samtidig litt trist for at han drar, sier Neymar.

    Hans egen fremtid i PSG er usikker etter nok en sesong med skader.

    (NTB)

    Messi og Neymar
    Foto: AP
  • Leeds fikk nye eiere etter nedrykket fra Premier League

    Den engelske fotballklubben Leeds har havnet i amerikanske hender etter at tidligere eier Andrea Radrizzani er kjøpt ut.

    Leeds rykket nylig ned fra Premier League. Nå starter jobben med å løfte klubben tilbake til det gode selskap i engelsk fotball. Fredag ​​fikk klubben ny majoritetseier.

    På sin hjemmeside kunngjorde Leeds i en svært kort melding at selskapet Aser Ventures har inngått en avtale med 49ers Enterprises om oppkjøp av klubben.

    Detaljene i avtalen gjenstår fortsatt å lande, så ytterligere informasjon kommer først på et senere tidspunkt.

    Ifølge Sky Sports eide 49ers Enterprises fra før 44 prosent av klubben. Nå har selskapet også kjøpt de resterende 56 prosentene.

    Som et resultat er italienske Andrea Radrizzani, som eier Aser Ventures, ute av klubben. Han har hatt kontrollen siden 2017.

    49ers Enterprises er en amerikansk gruppe investorer som også eier NFL-laget San Francisco 49ers. Ifølge Sporting News står den 72 år gamle milliardæren Denise DeBartolo York i spissen for gruppen.

    (©NTB)

     Leeds United's Luke Ayling after losing 1-4 to Tottenham Hotspur in the English Premier League soccer match at Elland Road, Leeds, England, Sunday May 28, 2023.
    Foto: AP
  • Svensk fotballstjerne om tidligere landslagssjef: Hadde «rabiat lederfilosofi»

    Den tidligere svenske storspilleren Nilla Fischer retter uvanlig tøff kritikk mot tidligere landslagssjef Pia Sundhage i en ny bok.

    I boken «Jag sa inte ens hälften», på norsk «Jeg sa ikke engang halvparten», kaller Fischer, som i mange år var en av Sveriges aller mest suksessrike fotballspillere på kvinnesiden, trener Sundhages lederfilosofi for «rabiat». Det begrunner hun blant annet med at visse spillere framsto som mer verdt enn andre.

    Fischer, som spilte 194 landskamper for Sverige, sier hun angrer på at hun ikke tok grep.

    – De gangene burde jeg ha sagt fra, men jeg gjorde det ikke. Som når landslagssjefen vår ikke behandlet alle likt, og var slem mot enkeltspillere. Jeg skammer meg over at jeg ikke gjorde noe, sier Fischer til nyhetsbyrået TT.

    Samtidig skryter hun av den tidligere landslagssjefen energi og lidenskap for fotballen.

    Under Sundhage tok Sverige OL-sølv og EM-bronse.

    Til SVT svarer Sundhage følgende om kritikken fra sin tidligere elev:

    «Dette er Nillas sannhet. Jeg har en annen opplevelse, en annen historie. Trist at hun i løpet av tiden på landslaget opplevde det slik».

    (NTB)

    Nilla Fischer
    Foto: ODD ANDERSEN / Afp