NRK Meny
Normal

Disse spillerne får du se i årets fotball-EM

I dag gikk fristen ut for å melde inn spillerne i de forskjellige EM-troppene. Se alle navnene her!

Spania

Her jubler Spania for EM-seieren i 2008. Nå er det klart hvem som skal få kjempe om årets EM-pokal

Foto: Sergey Ponomarev / AP

Danmark - gruppe B:

Målvakter:

  • 1 Stephan Andersen (E. Thonon Gaillard)
  • 16 Anders Lindegaard (Manchester United)
  • 22 Kasper Schmeichel (Leicester).

Backer:

  • 3 Simon Kjær (Roma)
  • 4 Daniel Agger (Liverpool)
  • 5 Simon Busk Poulsen (Alkmaar)
  • 6 Lars Jacobsen (FC København)
  • 12 Andreas Bjelland (Nordsjælland)
  • 13 Jores Okore (Nordsjælland)
  • 15 Michael Silberbauer (Young Boys)
  • 18 Daniel Wass (E. Thonon Gaillard).

Midtbanespillere:

  • 2 Christian Poulsen (E. Thonon Gaillard)
  • 7 William Kvist (Stuttgart)
  • 8 Christian Eriksen (Ajax)
  • 14 Lasse Schone (Nijmegen)
  • 19 Jakob Poulsen (Midtjylland),
  • 20 Thomas Kahlenberg (E. Thonon Gaillard)
  • 21 Niki Zimling (Brugge).

Spisser:

  • 9 Michael Krohn-Dehli (Brøndby)
  • 10 Dennis Rommedahl (Brøndby)
  • 11 Nicklas Bendtner (Sunderland)
  • 17 Nicklas Pedersen (Groningen)
  • 23 Tobias Mikkelsen (Nordsjælland).

Landslagssjef: Morten Olsen.

England- gruppe D:

Målvakter:

  • 1 Joe Hart (Manchester City)
  • 13 Robert Green (West Ham)
  • 23 Jack Butland (Birmingham).

Backer:

  • 2 Glen Johnson (Liverpool)
  • 3 Ashley Cole (Chelsea)
  • 5 Gary Cahill (Chelsea)
  • 6 John Terry (Chelsea)
  • 12 Leighton Baines (Everton)
  • 14 Phil Jones (Manchester United)
  • 15 Joleon Lescott (Manchester City)
  • 18 Phil Jagielka (Everton).

Midtbanespillere:

  • 4 Steven Gerrard (Liverpool)
  • 7 Theo Walcott (Arsenal)
  • 8 Frank Lampard (Chelsea)
  • 11 Ashley Young (Manchester United)
  • 16 James Milner (Manchester City)
  • 17 Scott Parker (Tottenham)
  • 19 Stewart Downing (Liverpool)
  • 20 Alex Oxlade-Chamberlain (Arsenal).

Spisser:

  • 9 Andy Carroll (Liverpool)
  • 10 Wayne Rooney (Manchester United)
  • 21 Jermain Defoe (Tottenham)
  • 22 Danny Welbeck (Manchester United).

Landslagssjef: Roy Hodgson.

Frankrike - gruppe D:

Målvakter:

  • 1 Hugo Lloris (Lyon)
  • 16 Steve Mandanda (Marseille)
  • 23 Cedric Carrasso (Bordeaux).

Backer:

  • 2 Mathieu Debuchy (Lille)
  • 3 Patrice Evra (Manchester United)
  • 4 Adil Rami (Valencia)
  • 5 Philippe Mexes (Milan)
  • 13 Anthony Reveillere (Lyon)
  • 21 Laurent Koscielny (Arsenal)
  • 22 Gal Clichy (Manchester City).

Midtbanespillere:

  • 6 Yohan Cabaye (Newcastle)
  • 11 Samir Nasri (Manchester City)
  • 12 Blaise Matuidi (Paris Saint-Germain)
  • 15 Florent Malouda (Chelsea)
  • 17 Yann M'vila (Rennes)
  • 18 Alou Diarra (Marseille)
  • 19 Marvin Martin (Sochaux).

Spisser:

  • 7 Franck Ribery (Bayern Müchen)
  • 8 Mathieu Valbuena (Marseille)
  • 9 Olivier Giroud (Montpellier)
  • 10 Karim Benzema (Real Madrid)
  • 14 Jeremy Menez (Paris Saint Germain)
  • 20 Hatem Ben Arfa (Newcastle).

Landslagssjef: Laurent Blanc.

Hellas - gruppe A:

Målvakter:

  • 1 Kostas Chalkias (PAOK)
  • 12 Alexis Tzorvas (Palermo)
  • 13 Mikhalis Sifakis (Aris).

Backer:

  • 2 Yiannis Maniatis (Olympiakos)
  • 3 Georgios Tzavellas (Monaco)
  • 4 Stelios Malezas (PAOK)
  • 5 Kyriakos Papadopoulos (Schalke)
  • 8 Avraam Papadopoulos (Olympiakos)
  • 15 Vassilios Torosidis (Olympiakos)
  • 18 Sotirios Nini (Panathinaikos)
  • 19 Sokratis Papastathopoulos (Werder Bremen)
  • 20 Jose Holebas (Olympiakos).

Midtbanespillere:

  • 6 Grigoris Makos (AEK)
  • 10 Georgios Karagounis (Panathinaikos)
  • 16 Georgios Fotakis (PAOK)
  • 21 Kostas Katsouranis (Panathinaikos)
  • 22 Kostas Fortounis (Kaiserslautern)
  • 23 Yiannis Fetfatzidis (Olympiakos).

Spisser:

  • 7 Giorgos Samaras (Celtic)
  • 9 Nikos Liberopoulos (AEK)
  • 11 Kostas Mitroglou (Olympiakos)
  • 14 Dimitrios Salpigidis (PAOK)
  • 17 Theofanis Gekas (Samsunspor).

Landslagssjef: Fernando Santos.

Irland - gruppe C:

Målvakter:

  • 1 Shay Given (Aston Villa)
  • 16 Keiren Westwood (Sunderland)
  • 23 David Forde (Millwall).

Backer:

  • 2 Sean St Ledger (Leicester)
  • 3 Stephen Ward (Wolverhampton)
  • 4 John O'Shea (Sunderland)
  • 5 Richard Dunne (Aston Villa)
  • 12 Stephen Kelly (Fulham)
  • 13 Paul McShane (Hull)
  • 18 Darren O'Dea (Celtic).

Midtbanespillere:

  • 6 Glenn Whelan (Stoke)
  • 7 Aiden McGeady (Spartak Moskva)
  • 8 Keith Andrews (West Bromwich)
  • 11 Damien Duff (Fulham)
  • 15 Darron Gibson (Everton)
  • 17 Stephen Hunt (Wolverhampton)
  • 21 Paul Green (klubbløs)
  • 22 James McClean (Sunderland).

Spisser:

  • 9 Kevin Doyle Wolverhampton)
  • 10 Robbie Keane (Los Angeles Galaxy)
  • 14 Jonathan Walters (Stoke)
  • 19 Shane Long (West Bromwich)
  • 20 Simon Cox (West Bromwich).

Landslagssjef: Giovanni Trapattoni.

Italia - gruppe C:

Målvakter:

  • 1 Gianluigi Buffon (Juventus)
  • 12 Salvatore Sirigu (Paris Saint-Germain)
  • 14 Morgan De Sanctis (Napoli).

Backer:

  • 2 Christian Maggio (Napoli)
  • 3 Giorgio Chiellini (Juventus)
  • 4 Angelo Ogbonna (Torino)
  • 6 Federico Balzaretti (Palermo)
  • 7 Ignazio Abate (Milan)
  • 15 Andrea Barzagli (Juventus)
  • 19 Leonardo Bonucci (Juventus).

Midtbanespillere:

  • 5 Thiago Motta (Paris Saint-Germain)
  • 8 Claudio Marchisio (Juventus)
  • 13 Emanuele Giaccherini (Juventus)
  • 16 Daniele De Rossi (Roma)
  • 18 Riccardo Montolivo (Fiorentina)
  • 20 Sebastian Giovinco (Parma)
  • 21 Andrea Pirlo (Juventus)
  • 22 Alessandro Diamanti (Bologna)
  • 23 Antonio Nocerino (Milan).

Spisser:

  • 9 Mario Balotelli (Manchester City)
  • 10 Antonio Cassano (Milan)
  • 11 Antonio Di Natale (Udinese)
  • 17 Fabio Borini (Roma).

Landslagssjef: Claudio Prandelli.

Kroatia - gruppe C:

Målvakter:

  • 1 Stipe Pletikosa (Rostov)
  • 12 Ivan Kelava (Dinamo Zagreb)
  • 23 Danijel Subasic (Monaco).

Backer:

  • 2 Ivan Strinic (Dnjepr)
  • 3 Josip Simunic (Dinamo Zagreb)
  • 4 Jurica Buljat (Maccabi Haifa)
  • 5 Vedran Corluka (Leverkusen)
  • 13 Gordon Schildenfeld (Eintracht Frankfurt)
  • 21 Domagoj Vida (Dinamo Zagreb).

Midtbanespillere:

  • 6 Danijel Pranjic (Bayern München)
  • 7 Ivan Rakitic (Sevilla)
  • 8 Ognjen Vukojevic (Dinamo Kiev)
  • 10 Luka Modric (Tottenham)
  • 11 Darijo Srna (Sjakhtar Donetsk)
  • 14 Milan Badelj (Dinamo Zagreb)
  • 15 Ivo Ilicevic (Hamburg)
  • 16 Tomislav Dujmovic (Zaragoza)
  • 19 Niko Kranjcar (Tottenham)
  • 20 Ivan Perisic (Borussia Dortmund).

Spisser:

  • 9 Nikica Jelavic (Everton)
  • 17 Mario Mandzukic (Wolfsburg)
  • 18 Ivica Olic (Bayern München)
  • 22 Eduardo (Sjakhtar Donetsk).

Landslagssjef: Slaven Bilic.

Nederland - gruppe B:

Målvakter:

  • 1 Maarten Stekelenburg (Roma)
  • 12 Michel Vorm (Swansea)
  • 22 Tim Krul (Newcastle).

Backer:

  • 2 Gregory van der Wiel (Ajax)
  • 3 John Heitinga (Everton)
  • 4 Joris Mathijsen (Malaga)
  • 5 Wilfred Bouma (PSV Eindhoven)
  • 13 Ron Vlaar (Feyenoord)
  • 15 Jetro Willems (PSV Eindhoven)
  • 21 Khalid Boulahrouz (Stuttgart).

Midtbanespillere:

  • 6 Mark van Bommel (Milan)
  • 8 Nigel de Jong (Manchester City)
  • 10 Wesley Sneijder (Inter)
  • 14 Stijn Schaars (Sporting Lisboa)
  • 17 Kevin Strootman (PSV Eindhoven)
  • 23 Rafael van der Vaart (Tottenham).

Spisser:

  • 7 Dirk Kuyt (Liverpool)
  • 9 Klaas-Jan Huntelaar (Schalke)
  • 11 Arjen Robben (Bayern München)
  • 16 Robin van Persie (Arsenal)
  • 18 Luuk de Jong (Twente)
  • 19 Luciano Narsingh (Heerenveen)
  • 20 Ibrahim Afellay (Barcelona).

Landslagssjef: Bert van Marwijk.

Polen - gruppe A:

Målvakter:

  • 1 Wojciech Szczesny (Arsenal)
  • 12 Grzegorz Sandomierski (Jagiellonia Bialystok)
  • 22 Przemyslaw Tyton (PSV Eindhoven).

Backer:

  • 2 Sebastian Boenisch (Werder Bremen)
  • 3 Grzegorz Wojtkowiak (Lech Poznan)
  • 4 Marcin Kaminski (Lech Poznan)
  • 13 Marcin Wasilewski (Anderlecht)
  • 14 Jakub Wawrzyniak (Legia Warszawa)
  • 15 Damien Perquis (Sochaux)
  • 20 Lukasz Piszczek (Borussia Dortmund).

Midtbanespillere:

  • 5 Dariusz Dudka (Auxerre)
  • 6 Adam Matuszczyk (Fortuna Düsseldorf)
  • 7 Eugen Polanski (Mainz)
  • 8 Maciej Rybus (Terek Grozny)
  • 10 Ludovic Obraniak (Bordeaux)
  • 11 Rafal Murawski (Lech Poznan)
  • 16 Jakub Blaszczykowski (Borussia Dortmund)
  • 18 Adrian Mierzejewski (Trabzonspor)
  • 19 Rafal Wolski (Legia Warszawa)
  • 21 Kamil Grosicki (Sivasspor).

Spisser:

  • 9 Robert Lewandowski (Borussia Dortmund)
  • 17 Artur Sobiech (Hannover)
  • 23 Pawel Brozek (Celtic).

Landslagssjef: Franciszek Smuda.

Portugal - gruppe B:

Målvakter:

  • 1 Eduardo (Benfica)
  • 12 Rui Patrcio (Sporting Lisboa)
  • 22 Beto (Cluj).

Backer:

  • 2 Bruno Alves (Zenit St. Petersburg)
  • 3 Pepe (Real Madrid)
  • 5 Fabio Coentrao (Real Madrid)
  • 13 Ricardo Costa (Valencia)
  • 14 Rolando (Porto)
  • 19 Miguel Lopes (Braga)
  • 21 Joao Pereira (Sporting Lisboa).

Midtbanespillere:

  • 4 Miguel Veloso (Genoa)
  • 6 Custodio (Braga)
  • 8 Joao Moutinho (Porto)
  • 15 Ruben Micael (Zaragoza)
  • 16 Raul Meireles (Chelsea)
  • 20 Hugo Viana (Braga).

Spisser:

  • 7 Cristiano Ronaldo (Real Madrid)
  • 9 Hugo Almeida (Besiktas)
  • 10 Ricardo Quaresma (Besiktas)
  • 11 Nelson Oliveira (Benfica)
  • 17 Nani (Manchester United)
  • 18 Silvestre Varela (Porto)
  • 23 Helder Postiga (Zaragoza).

Landslagssjef: Paulo Bento.

Russland - gruppe A:

Målvakter:

  • 1 Igor Akinfejev (CSKA Moskva)
  • 13 Anton Sjunin (FC Dinamo Moskva)
  • 16 Vjatsjeslav Malafejev (Zenit St. Petersburg).

Backer:

  • 2 Alexander Anjukov (Zenit St Petersburg)
  • 3 Roman Sjaronov (Rubin Kazan)
  • 4 Sergej Ignasjevitsj (CSKA Moskva)
  • 5 Jurij Zjirkov (Anzji)
  • 12 Alexej Berezutski (CSKA Moskva)
  • 15 Dmitri Kombarov (Spartak Moskva)
  • 19 Vladimir Granat (Dinamo Moskva)
  • 21 Kirill Nababkin (CSKA Moskva).

Midtbanespillere:

  • 6 Roman Sjirokov (Zenit St. Petersburg)
  • 7 Igor Denisov (Zenit St Petersburg)
  • 8 Konstantin Zyrjanov (Zenit St. Petersburg)
  • 9 Marat Izmailov (Sporting Lisboa)
  • 17 Alan Dzagojev (CSKA Moskva)
  • 22 Denis Glusjakov (Lokomotiv Moskva)
  • 23 Igor Semsjov (Dinamo Moskva).

Spisser:

  • 10 Andrej Arsjavin (Zenit St Petersburg)
  • 11 Aleksander Kerzjakov (Zenit St. Petersburg)
  • 14 Roman Pavljutsjenko (Lokomotiv Moskva)
  • 18 Aleksander Kokorin (Dinamo Moskva)
  • 20 Pavel Pogrebnjak (Fulham).

Landslagssjef: Dick Advocaat.

Spania - gruppe C:

Målvakter:

  • 1 Iker Casillas (Real Madrid)
  • 12 Victor Valdes (Barcelona)
  • 23 Pepe Reina (Liverpool).

Backer:

  • 2 Raul Albiol (Real Madrid)
  • 3 Gerard Pique (Barcelona)
  • 4 Javi Martinez (Atlethic Bilbao)
  • 5 Juanfran (Atletico Madrid)
  • 15 Sergio Ramos (Real Madrid)
  • 17 Alvaro Arbeloa (Real Madrid)
  • 18 Jordi Alba (Valencia).


Midtbanespillere:

  • 6 Andres Iniesta (Barcelona)
  • 8 Xavi (Barcelona)
  • 10 Cesc Fabregas (Barcelona)
  • 13 Juan Mata (Chelsea)
  • 14 Xabi Alonso (Real Madrid)
  • 16 Sergio Busquets (Barcelona)
  • 20 Santi Cazorla (Malaga)
  • 21 David Silva (Manchester City).

Spisser:

  • 7 Pedro (Barcelona)
  • 9 Fernando Torres (Chelsea)
  • 11 Alvaro Negredo (Sevilla)
  • 19 Fernando Llorente (Atlethic Bilbao)
  • 22 Jesus Navas (Sevilla).

Landslagssjef: Vicente del Bosque.

Sverige - gruppe D:

Målvakter:

  • 1 Andreas Isaksson (PSV Eindhoven)
  • 12 Johan Wiland (FC København)
  • 23 Pär Hansson (Helsingborg).

Backer:

  • 2 Mikael Lustig (Celtic)
  • 3 Olof Mellberg (Olympiakos)
  • 4 Andreas Granqvist (Genoa)
  • 5 Martin Olsson (Blackburn)
  • 13 Jonas Olsson (West Bromwich)
  • 15 Mikael Antonsson (Bologna)
  • 17 Behrang Safari (Anderlecht).

Midtbanespillere:

  • 6 Rasmus Elm (Alkmaar)
  • 7 Sebastian Larsson (Sunderland)
  • 8 Anders Svensson (Elfsborg)
  • 9 Kim Källström (Lyon)
  • 16 Pontus Wernbloom (CSKA Moskva)
  • 18 Samuel Holmen (Buyuksehir)
  • 19 Emir Bajrami (Twente)
  • 21 Christian Wilhelmsson (Al-Hilal).

Spisser:

  • 10 Zlatan Ibrahimovic (Milan)
  • 11 Johan Elmander (Galatasaray)
  • 14 Tobias Hysen (IFK Göteborg)
  • 20 Ola Toivonen (PSV Eindhoven)
  • 22 Markus Rosenberg (Werder Bremen).

Landslagssjef: Erik Hamren.

Tsjekkia - gruppe A:

Målvakter:

  • 1 Petr Cech (Chelsea)
  • 16 Jan Lastuvka (Dnjepr)
  • 23 Jaroslav Drobny (Hamburg).

Backer:

  • 2 Theodor Gebre Selassie (Liberec)
  • 3 Michal Kadlec (Leverkusen)
  • 4 Marek Suchy (Spartak Moskva)
  • 5 Roman Hubnik (Hertha Berlin)
  • 6 Tomas Sivok (Besiktas)
  • 8 David Limbersky Viktoria Plzen).

Midtbanespillere:

  • 10 Tomas Rosicky (Arsenal)
  • 11 Milan Petrzela (Viktoria Plzen)
  • 12 Frantisek Rajtoral (Viktoria Plzen)
  • 13 Jaroslav Plasil (Bordeaux)
  • 14 Vaclav Pilar (Viktoria Plzen)
  • 17 Tomas Hubschman (Sjakhtar Donetsk)
  • 18 Daniel Kolar (Viktoria Plzen)
  • 19 Petr Jiracek (Wolfsburg)
  • 22 Vladimir Darida (Viktoria Plzen).

Spisser:

  • 7 Tomas Necid (CSKA Moskva)
  • 9 Jan Rezek (Anorthosis Famagusta)
  • 15 Milan Baros (Galatasaray)
  • 20 Tomas Pekhart (Nurnberg)
  • 21 David Lafata (Jablonec).

Landslagssjef: Michal Bilek.

Tyskland - gruppe B:

Målvakter:

  • 1 Manuel Neuer (Bayern München)
  • 12 Tim Wiese (Werder Bremen)
  • 22 Ron-Robert Zieler (Hannover).

Backer:

  • 3 Marcel Schmelzer (Borussia Dortmund)
  • 4 Benedikt Howedes (Schalke)
  • 5 Mats Hummels (Borussia Dortmund)
  • 14 Holger Badstuber (Bayern Munchen)
  • 16 Philipp Lahm (Bayern München)
  • 17 Per Mertesacker (Arsenal)
  • 20 Jerome Boateng (Bayern München).

Midtbanespillere:

  • 2 Ilkay Gundogan (Borussia Dortmund)
  • 6 Sami Khedira (Real Madrid)
  • 7 Bastian Schweinsteiger (Bayern München)
  • 8 Mesut Özil (Real Madrid)
  • 9 Andre Schurrle (Leverkusen)
  • 10 Lukas Podolski (Köln)
  • 13 Thomas Müller (Bayern München)
  • 15 Lars Bender (Leverkusen)
  • 18 Toni Kroos (Bayern München)
  • 19 Mario Gotze (Borussia Dortmund)
  • 21 Marco Reus (Borussia Mönchengladbach).

Spisser:

  • 11 Miroslav Klose (Lazio)
  • 23 Mario Gomez (Bayern München).

Landslagssjef: Joachim Löw.

Ukraina - gruppe D:

Målvakter:

  • 1 Maxim Koval (Dinamo Kiev)
  • 12 Andrej Pjatov (Sjakhtar Donetsk)
  • 23 Alexander Gorjainov (Metalist Kharkiv).

Backer:

  • 2 Jevgeni Selin (Vorskla)
  • 3 Jevgeni Khatsjeridi (Dinamo Kiev)
  • 5 Alexander Kutsjer (Sjakhtar Donetsk)
  • 13 Vjatsjeslav Sjevtsjuk (Sjakhtar Donetsk)
  • 17 Taras Mikhalik (Dinamo Kiev)
  • 20 Jaroslav Rakitskij (Sjakhtar Donetsk)
  • 21 Bogdan Butko (Illitsjivets).

Midtbanespillere:

  • 4 Anatolij Timosjtsjuk (Bayern München)
  • 6 Denis Garmasj (Dinamo Kiev)
  • 8 Alexander Alijev (Dinamo Kiev)
  • 9 Oleg Gusev (Dinamo Kiev)
  • 11 Andrej Jarmolenko (Dinamo Kiev)
  • 14 Ruslan Rotan (Dnipro)
  • 18 Sergej Nazarenko (Tavrija)
  • 19 Jegveni Konopljanka (Dnipro).

Spisser:

  • 7 Andrej Sjevtsjenko (Dinamo Kiev)
  • 10 Andrej Voronin (Dinamo Moskva)
  • 15 Artem Milevskij (Dinamo Kiev)
  • 16 Jevgeni Seleznjov (Sjakhtar Donetsk)
  • 22 Marco Devic (Metalist Kharkiv).

Landslagssjef: Oleg Blokhin.

Fotballnyheter

Videoklipp

Se alle målene her.
Se alle målene her.
Se alle målene fra kampen mellom Manchester United og Basel.