Alt var bedre før
Maradona snakker ofte og mye. Og gjerne om fotball.
- Det finnes ingen spillere i dag som er så gode som gode spillere var før, sier han. Uten direkte å nevne navn. Riktignok er David Beckham så vakker at han kunne vært kvinne, men noen stor fotballspiller er han ikke, i følge Diego Maradona. Han er god, men ingen stjerne.
Stor enighet
Argentinere flest ser ut til å være enige med sin fotball-gud.
Storavisen Clarin la påstanden ut på nettet til allmenn besvarelse: "Maradona sier at Beckham er en "helt vanlig spiller". Er du enig?", var spørsmålet.
Over 18 000 logget seg på og avga svar.
Ja svarte 75.2% av de spurte. (Det overraskende er faktisk at hver fjerde argentiner sa seg uenig i utsagnet).
Inhabile?
Så spørs det: Er dette basert på en nøktern fotballfaglig vurdering, eller har argentinere flest et horn i siden til David Beckham?
"Alle" husker den lille etterslengen en sen junikveld i 1998. Det var VM i Frankrike, England spilte mot Argentina og David Beckham fikk rødt kort etter at han slengte med foten og traff Diego Simeone.
Men enda verre var det i Asia-VM i fjor.
Hvem satte inn straffesparket som gjorde at Argentina tapte 1-0 mot England og bidro sterkt til den totale ydmykelse og tidlige hjemreise? David Beckham. Det er all grunn til å mistenke Maradona og argentinerne å ha vikarierende motiver i sin holdning til den engelske landslagskapteinen.