Det ble vedtatt på et styremøte i friidrettsforbundet mandag kveld, opplyser generalsekretær Kjetil Hildeskor.
– Vi kom frem til at vi ønsker å redusere makssatsen for engangslisensen fra 100 til 50 kroner, sier Hildeskor til NRK.no.
- Hva synes du om at forbundet reduserer mosjonsavgiften? Si din mening i kommentarfeltet under artikkelen!
– Må lytte til reaksjonene
NRK.no har gjennom en rekke artikler belyst den nye mosjonslisensen som har skapt kraftige reaksjoner blant mosjonister, klubber og arrangører.
Generalsekretær Kjetil Hildeskor forteller at Norges Friidrettsforbund har lyttet til reaksjonene som har kommet mot den nye mosjonsavgiften.
Foto: Solum, Stian Lysberg / SCANPIXFra 2014 skal alle mosjonister betale 20 prosent av startkontingenten, hvor makssummen i utgangspunktet var satt til 100 kroner.
Nå er den halvert til 50 kroner.
– Følte forbundet seg presset?
– Du må lytte til det folk sier og reagerer på, og være ydmyke overfor reaksjonene. Derfor må vi være åpne for å justere ting, og reduseringen er et resultat av det.
– Vet forbundet hvor mye inntektene nå reduseres?
– Vi har ikke regnet nøyaktig på det, men det blir en del mindre selvsagt. Men vi er opptatt av å lytte til reaksjonene. Det er først og fremst arrangørene som har fremmet misnøye med lisensen, sier Hildeskor.
– Har arrangørene truet med å trekke arrangementene ut av forbundet?
– Det har ikke blitt tatt opp med oss, nei.
– Grunnlag for å redusere avgiften
Torsdag avslørte NRK.no at friidrettsforbundet ikke er sikre på hvor mye penger lisensen vil gi dem. I NRK.nos grove oversikt ble det presentert tall som ville gitt forbundet langt større inntekter enn de først budsjetterte med.
– Er det gjort presise nok utregninger når forbundet nå velger å redusere avgiften?
– Vi jobber fortsatt med å få på plass en dekkende forsikring for både funksjonærer og deltakere. Men vi ser at vi har grunnlag for å redusere avgiften, og likevel ha en god ordning.
– Når vil dere ha oversikt over inntektene?
– Vi kan ikke få en nøyaktig oversikt over det, men vi har hatt en standard startavgift over flere år, og det er den vi har tatt utgangspunkt i. Men vi ser at mosjonsaktiviteten vokser fortløpende.
– Det vil jo være en stor økning fra standardavgiften på 6-7 kroner til neste års maksimumssum på 50 kroner?
– Vi mener avgiften nå er på et rimelig nivå, og at vi vil få til en god forsikringsordning samtidig som vi får midler til å sørge for en enda større aktivitet innad i friidretten. Vi vil også lage gode arrangementsverktøy, og avgiften gir oss større muskler, sier Hildeskor.
Vil ha avgiften fjernet
Tony Isaksen, daglig leder i SK Vidar og arrangør av Oslo Maraton, ønsker imidlertid at avgiften fjernes helt.
– Dette tyder på at forbundet har forstått alvoret, men de har ennå ikke lyttet helt til den gruppen som er i mot avgiften. Vi forventer at avgiften fjernes, og vi ønsker en god dialog i fremtiden før man innfører avgifter for mosjonister, sier Isaksen, og legger til:
– Vi prøver å stå opp for de svake her. Vi ønsker ikke at det å holde seg i form og ta vare på helsa skal gå utover lommeboken.
- Hva synes du om at forbundet reduserer mosjonsavgiften? Si din mening i kommentarfeltet under artikkelen!