Carlsen-manager Espen Agdestein.
Foto: Bertinussen, Rune Stoltz / NTB scanpixCarlsen-manager Espen Agdestein uttalte til NRK.no på mandag at verdensmesteren ber om å få tenke seg om i to uker til før han bestemmer seg om de vil spille VM-kamp i Sotsji i november.
I dag avslører FIDE overfor NRK.no at de nekter å rikke fristen.
– Det er umulig å gi dem mer tid. Det er bare to måneder til kampen. Med all respekt for verdensmesteren, vi kan ikke vente i flere uker nå, sier visepresident Israel Gelfer i Det internasjonale sjakkforbundet (FIDE).
Det betyr at Carlsen må signere kontrakten innen fredag. Ellers blir det russeren Sergej Karjakin som møter Vishwanathan Anand til VM-kamp i november - og Carlsen mister VM-tittelen.
Må ta avgjørelse midt i superturnering
Dermed må Carlsen ta avgjørelsen midt i turneringen i St. Louis, som starter allerede i natt.
Vurderer å ikke involvere Carlsen
Det får Espen Agdestein til å reagere.
– Det er et utrolig dårlig tidspunkt. Magnus spiller i den tøffeste turneringen gjennom tidene, og må ha fokus. Det er umulig å forholde seg til en sånn situasjon innenfor den fristen, sier manageren.
– Kommer du til å involvere Carlsen i dette underveis i turneringen?
– Normalt tar vi aldri opp vanskelige temaer under en turnering, for Magnus må være inni bobla si for å prestere. Jeg kommer til å diskutere dette med de som er der borte sammen med ham nå, sier Agdestein.
Hvis Carlsen ikke blir informert om situasjonen innen fredag, kan han naturlig nok heller ikke signere noen avtale innen fristen.
Bekrefter at Carlsen kan miste VM-tittelen
Gelfer forteller at FIDE frykter at arrangøren kan komme til å trekke seg om avgjørelsen ikke kommer snarlig. Han mener dessuten at FIDEs arrangementskanleder kan bli forskjøvet om det blir nøling og utsettelser av VM-kampen.
– Det kan sette kampen i fare. Vi håper de kommer til å forstå dette. Forhåpentligvis kommer de til å signere kontrakten, sier visepresident Israel Gelfer i Det internasjonale sjakkforbundet (FIDE
– Det finnes ingen logisk årsak til å utsette denne avgjørelsen, sier han.
– Hva skjer hvis Carlsen ikke signerer?
– Jeg håper det ikke kommer til å skje. Men hvis han ikke signerer, sier regelverket at han kommer til å bli erstattet av Sergej Karjakin. Nå leser jeg bare reglene for deg, og jeg håper dette ikke skjer. Agdestein og Carlsen er fornuftige folk. Jeg håper de forstår dette, sier Gelfer.
Ønsker å utsette
Det finnes mange grunner til at Carlsen ikke vil spille VM-kamp i Sotsji i november.
Espen Agdestein har ikke villet avsløre for mye av årsaken, men har flere ganger påpekt at den politiske situasjonen i Russland er problematisk. Agdestein mener også spillerne får for kort tid til å forberede seg på kampen.
Les mer om mulige grunner for konflikten her.