NRK Meny
Normal

Fem norske gulljenter – i individuelle øvelser

Fem norske kvinner har vunnet gull i individuelle øvelser gjennom tidenes vinterleker.

Bjørg Eva Jensen, Kari Traa og Bente Skari viser frem gullmedaljene.

Tre av Norges individuelle kvinnelige OL-vinnere, Bjørg Eva Jensen, Kari Traa og Bente Skari, viser frem gullmedaljene.

Foto: Scanpix

Det gjelder to skøyteløpere og tre skiløpere.

Sonja Henie under OL St.Moritz i 1928.

Sonja Henie under OL St.Moritz i 1928 der hun tok sitt andre OL-gull.

Foto: Scanpix/ Arkiv / SCANPIX

Den aller første var Sonja Henie i 1928, de siste var Bente Skari og Kari Traa i 2002.

Sonja Henie ble tredobbelt olympisk mester. Hun seiret i kunstløp både i 1928, 1932 og i 1936.

Den andre skøyeløperen er Bjørg Eva Jensen som seiret på 3000 meteren under lekene i Lake Placid i 1980.

Skari med tre sølv

Stine Lise Hattestad tok gull i kulekjøring på Lillehammer i 1994 etter at hun hadde fått bronse under lekene i Albertville to år tidligere.

Bente Skari seiret på 10 km klassisk i Salt Lake City i 2002.

I tillegg til denne gullmedaljen har Bente Skari bronse på 30 km og sølv i stafetten under de samme vinterlekene.

Stine Lise Hattestad viser frem gullmedaljen hun vant i kulekjøring på Lillehammer i 1994.

Stine Lise Hattestad viser frem gullmedaljen hun vant i kulekjøring på Lillehammer i 1994.

Foto: Richardsen, Tor / Scanpix

Bente Skari fikk dessuten sølv på 5 km i Nagano i 1998 (da het hun Bente Martinsen) og sølv i stafetten også den gangen.

Gull, sølv og bronse i tre OL

Kari Traa har under tre olympiske leker erobret gull, sølv og bronse i samme øvelse, kulekjøring.

Hun vant gull i Salt Lake City i 2002, sølv i Torino i 2006 og bronse i Nagano i 1998.

I tillegg til disse fem gullmedaljevinnerne i individuelle øvelser har norske kvinner vunnet gull i langrennsstafetten både i 1968 og i 1984.

Norske kvinnelige gullvinnere i vinter-OL

År

Navn

Øvelse

1928

Sonja Henie

Kunstløp

1932

Sonja Henie

Kunstløp

1936

Sonja Henie

Kunstløp

1968

Inger Aufles, Babben Enger Damon, Berit Mørdre Lammedal 

3x5 km stafett langrenn

1980

Bjørg Eva Jensen

3000 meter skøyter

1984

Inger Helene Nybråten, Anne Jahren, Brit Pettersen, Berit Aunli

4x5 km stafett langrenn

1994

Stine Lise Hattestad

Kulekjøring

2002

Bente Skari

10 km langrenn

2002

Kari Traa

Kulekjøring

2010

Marit Bjørgen

Sprint, langrenn

2010

Marit Bjørgen

15 km duathlon langrenn

2010

Vibeke Skofterud, Therese Johaug, Kristin Størmer Steira, Marit Bjørgen

4x5 km stafett langrenn

Siste nytt

Sendeplan

Kl. Program Kanal
VM sykkel
VM sykkel
VM sykkel
VM sykkel
VM sykkel
4-4-2 Radiosporten
4-4-2 Radiosporten
4-4-2 Radiosporten
4-4-2 Radiosporten
4-4-2 Radiosporten
4-4-2 Radiosporten