Hopp til innhold

Dokumentar: – Slik lurte de russiske utøverne dopingkontrollen

Russiske utøvere ble ifølge en tysk dokumentarfilm bedt om å fryse ned «rene» urinprøver for å bruke dem når dopingkontrollørene kom for å teste dem.

Dopingmidler

Dokumentaren inneholder anklager mot utøvere, idrettsledere og myndighetene.

Foto: Fjeldstad, Knut / NTB scanpix

Dette kommer frem i dokumentaren «Hemmelig dopingmappe: Hvordan Russland produserer sine vinnere», som ble vist på tysk fjernsyn (ARD) onsdag kveld.

Programmet er spekket med anklager mot utøvere, idrettsledere og myndighetene.

Hovedkildene i filmen er ekteparet Julia Stepanova og Vitalji Stepanov.

Stepanova er en friidrettsutøver som er utestengt fram til januar på grunn av dopingmisbruk, mens ektemannen tidligere jobbet i Russlands antidopingbyrå.

I dokumentaren hevder Stepanova at hun ble oppfordret av trenerne sine om å oppbevare «rene» urinprøver i fryseren i tilfelle dopingtester, skriver The Guardian.

Tekstet nummer

Under russiske mesterskap ble hun bedt om å tekste nummeret på urinprøven til en offisiell funksjonær. Etter at hun hadde gjort det, kunne hun angivelig ta det med ro.

I dokumentaren vises også et opptak av treneren som gir henne oxandrolone, et anabolt steroid, som er forbudt av Den internasjonale olympiske komité.

– Du må dope deg, det er sånn det fungerer i Russland. Trenere og funksjonærer sier at du ikke kommer så langt på naturlig vis. Skal man vinne medaljer, trenger man hjelp. Og den hjelpen er doping, sier Stepanova i dokumentaren.

– Kontrollerer RUSADA

Ifølge ektemannen Vitalji Stepanov mottar Det russiske antidopingbyrået

David Howman

Generaldirektør David Howman i Verdens Antidopingbyrå (WADA), David Howman.

Foto: Åserud, Lise / Scanpix

(RUSADA) jevnlig henvendelser fra det russiske sportsministeriet der de ber om å få vite identiteten til dopingtatte utøvere.

Han hevder myndighetene kontrollerer RUSADA.

– Hvis det var en ukjent utøver forble testen positiv. Men var det noen berømte, et medaljehåp, ble det ikke rapportert, sier han.

Enkelte utøvere ble heller ikke testet. Det gjelder utøvere i svømming, sykling, skiskyting, friidrett og langrenn, sier han i dokumentaren.

Antidopingbyråets leder Nikita Kamajev avviser beskyldningene i dokumentaren.
– Disse historiene stemmer ikke med realitetene, sier han.

– Utøverne får alt

Men dokumentaren inneholder flere intervjuer med russiske utøvere som forteller om omfattende dopingbruk i Russland. Ledere og trenere i friidrettsforbundet blir også mistenkeliggjort.

En av de som stiller opp i dokumentaren er den tidligere diskoskasteren Evgenia Pecherina. På spørsmål om hvor mange i det russiske OL-laget som doper seg svarer hun:

– De fleste av dem. 99 prosent. Du kan få absolutt alt. Alt utøverne ønsker, sier hun ifølge The Guardian.

Generaldirektør David Howman i Verdens Antidopingbyrå (WADA) beskriver påstandene i dokumentaren som sjokkerende.

– Vi må ta opp disse tingene uten frykt, men også sørge for å beskytte dem som allerede har vært fryktløse, sier han.

Antidoping Norge har i flere år hjulpet til med å bygge opp RUSADA.

Siste nytt

  • HamKam klarte bare ett poeng mot ti mann

    HamKam spilte elleve mot ti i over en omgang, men klarte bare 1-1 mot Sarpsborg i Eliteserien i fotball.

    Med det ene poeng er HamKam oppe i 24 poeng og holder 11.-plassen, mens Sarpsborg har ti poeng mer på sin sjuendeplass.

    Gjestene fikk en pangstart på kampen da Victor Torp fikk skyte fra god posisjon etter at hjemmelaget ikke klarte å klarere skikkelig. Etter et drøyt kvarter sto det 0-1.

    Det ble etter hvert mye Sarpsborg på Briskeby, uten at HamKam klarte å skape noe som helst, men ett minutter før pause røk Niklas Sandberg på en utvisning. Han fikk rødt kort direkte etter en stygg takling bakfra mot Morten Bjørlo med knottene først.

    – Vi må legge en litt annen plan i 2. omgang med en mann mindre, sa Sarpsborg Bjørn Inge Utvik til TV 2.

    Etter fem minutter hadde Moses Mawa utlignet til 1-1 da han dukket opp på bakre stolpe på Jens Martin Gammelbys pasning gjennom feltet fra spiss vinkel.

    HamKams tallmessige overtak førte til at kampen endret karakter utover i 2. omgang, men uten at hjemmelaget kom til flere mål. Sarpsborg virket faktisk noe friskere mot slutten og skapte en del farligheter. (NTB)

    Eliteserien 2023: Hamkam - Sarpsborg 08
    Foto: Geir Olsen / NTB
  • Haugesund må fortsatt vente på seier etter uavgjort mot Odd

    Haugesund tatt bare tre poeng på de åtte siste kampene. Søndag ble det 1-1 borte mot Odd i Skien. Derfor holder laget kvalifiseringsplassen med sine 21 poeng.

    Det tok litt før kampen kom skikkelig i gang. Den første halvtimen foregikk uten særlige sjanser til noen av lagene. Det ble kun skapt et par farligheter til hver av lagene før hvilen.

    Åtte minutter ut i den andre omgangen sjokkerte gjestene Odd. Laget gikk forrykende ut og trykket på, og fikk skapt en rekke hjørnespark. Det var etter en corner at Daan Huisman satte 1-0 til Haugesund. Ballen ble liggende på streken etter en heading fra Ulrik Fredriksen, og Huisman var våkent framme.

    Hjemmelaget klarte derimot å krige seg inn i kampen igjen etter et par taktiske bytter. Etter 73 minutter utlignet Espen Ruud for Odd. Veteranen klinket til på Josef Baccay pasning og satte ballen oppe i vinkelen med venstrebeinet. (NTB)

    Eliteserien i fotball 2023: Lillestrøm - Rosenborg
    Foto: Beate Oma Dahle / NTB
  • Molde tapte poeng i medaljejakten

    Molde-kaptein Magnus Wolff Eikrem scoret et lekkert frisparkmål da den regjerende seriemesteren spilte 1-1 mot Strømsgodset i Eliteserien søndag.

    Dermed har Molde fire poeng opp til Tromsø på tredjeplassen når sistnevnte har én kamp til gode. Dermed kan det skille sju poeng når det gjenstår åtte kamper av sesongen.

    Molde har spilt tre uavgjort på sine fem siste seriekamper, men har ikke tapt siden 0-1-nederlaget for Odd 11. juni. Likevel bidro en svak start til at laget fra rosenes by har ti poeng opp til Viking på tabelltopp.

    Elias Melkersen sendte vertene i ledelsen etter åtte minutter. Spissen, som er på lån fra skotske Hibernian, scoret sitt andre mål i Eliteserien denne sesongen.

    Fem minutter før pause utlignet Magnus Wolff Eikrem med et svært lekkert frispark. Molde presset på for seieren, men greide ikke få det avgjørende målet. (NTB)

    JtrEIQbvI2w
    Foto: NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sportsvideoer
Spiller nå
Insekts-«buzz» i Formel 1 00:46
Neste