Det skriver det russiske skiskytterforbundet i en uttalelse til det internasjonale skiskytterforbundet (IBU).
Det russiske skiskytterforbundet velger å trekke seg som følge av avgjørelsen IBU tok lørdag, om at russiske utøvere skal konkurrere under nøytralt flagg resten av sesongen.
«Vi anser avgjørelsen som ulovlig, urimelig og kategorisk uakseptabel», heter det i uttalelsen fra forbundet.
«Vi er rasende over disse ulovlige handlingene til IBU og vil forsvare rettighetene til våre idrettsutøvere og rettighetene til RBU som medlem av det internasjonale forbundet», står det videre.
– Det er ganske ventet ut ifra de sanksjonene som kom fra IBU tidligere i dag. De følte kanskje at det var litt ydmykende. Det var ikke den store overraskelsen at de valgte å trekke seg, sier NRKs skiskytterkommentator Andreas Stabrun Smith.
IBU skal ha varslet alle arrangører om avgjørelsen.
Konkurrerer under nøytralt flagg
Tidligere i dag bestemte IBU at russiske og hviterussiske utøvere må konkurrere under nøytralt flagg i kommende verdenscuprenn.
De har iverksatt en rekke grep. I tillegg til at det ikke skal være noen russiske eller hviterussiske flagg, skal også utøverne bære konkurransedrakter i nøytrale farger. Det vil heller ikke bli spilt av nasjonalsanger til de respektive landene.
Det ble klart etter at lederne i organisasjonen møttes for å diskutere den russiske invasjonen i Ukraina, og dens komplikasjoner for skiskytterfamilien.
«IBU fordømmer på det sterkeste de russiske angrepene på Ukraina og uttrykker sin dypeste sympati for alle de berørte», skrev de i pressemeldingen.
Norsk støtte
Norges Skiskytterforbund bestemte på et styremøte tidligere lørdag at de ønsket å utestenge russiske og hviterussiske utøvere fra resten av verdenscuprennene denne sesongen på bakgrunn av Russlands invasjon av Ukraina.
– Styret i Norges Skiskytterforbund har i dag besluttet at slik situasjonen er nå, så ønsker vi ikke at russiske og hviterussiske utøvere skal delta på de gjenstående verdenscuprennene, inkludert verdenscupfinalen i Holmenkollen, sa president Arne Horten i en pressemelding.
Verdenscupfinalen i skiskyting går i Holmenkollen 17.-20. mars.