– Jeg synes IBU skal komme på banen og forklare seg og komme med en unnskyldning til alle som har blitt holdt for narr de siste tiårene. De kan ikke utelukkende skylde på enkeltpersoner, når det er en hel organisasjon som har skjult doping, sier Bø på telefon fra Seiser Alm i Italia hvor han lader opp til VM.
Han har akkurat lest seg opp på rapporten som ble lagt frem av IBUs uavhengige granskningskomité (ERC) torsdag morgen og beskriver funnene som «ekstreme» og «veldig overraskende».
– Jeg synes det er sjokkerende at den organisasjonen som skal lage rettferdige konkurranser for oss er den samme som dekker over doping og juks.
Eks-skiskytterpresident Anders Besseberg (74) avviser alle beskyldningene gjennom sin advokat og understreker at politietterforskningen fortsatt pågår og at ingen tiltale er fremsatt.
MANGEÅRIG PRESIDENT: Anders Besseberg var det internasjonale skiskytterforbundets første president og satt fra 1993–2018.
Foto: Heiko Junge / NTBAvviser beskyldningene
I den over 200 sider lange rapporten rettes det alvorlige anklager mot den tidligere IBU-presidenten. Nordmannen har vært etterforsket for grov korrupsjon i tre år.
Granskningskomiteen mener de har beviser for at Besseberg konsekvent har foretrukket og beskyttet russiske interesser, og at han ikke har hatt interesser av å beskytte en ren idrett.
– Det er ikke sant at Besseberg «alltid tok russernes side i alle diskusjoner». Det fins ingen bevis for dette. Besseberg var dessuten kjent som en kompromissløs motstander av doping som alltid gjorde sitt ytterste for å forfølge dopingmistenkte, uavhengig av nasjonalitet, inkludert russere. Besseberg har aldri spurt om eller akseptert penger, gaver eller fått andre ytelser, hverken fra russiske tjenestemenn eller noen andre, sier hans advokat Norbert Wess til NRK.
– Skremmende funn
Komiteen bak rapporten mener mye tyder på at Besseberg ble «kjøpt» av russiske ledere med gratis prostituerte, luksusklokker, ferier og jaktturer i Russland, men de har ikke funnet konkrete beviser på at slik korrupsjon har funnet sted.
Rapporten har vekket oppsikt i skiskyttermiljøet, og det utøverne reagerer sterkest på er beskyldningene om at IBU-ledelsen har dekket over doping.
– Det er skremmende funn de har gjort. Det ser ut som det har vært ganske slett arbeid av IBU over tid når det gjelder systematisk juks i Russland og å prøve å forhindre det, sier Vetle Sjåstad Christiansen.
Den svenske skiskytteren Sebastian Samuelsson kommer med klar tale på Twitter:
Samuelsson har vært den utøveren som offentlig har gått hardest ut mot IBUs dopingarbeid tidligere og var raskt ute med å boikotte verdenscupavslutningen i russiske Tjumen i 2018.
– Det er forferdelig det som har pågått i lang tid. Medaljer folk har gått glipp av og økonomien som følger med det. Det er drømmer som har gått i grus fordi man har tillatt dette å skje. Jeg håper virkelig Besseberg må stå til ansvar for dette, sier Samuelsson til NRK.
- Bakgrunn: Knusende rapport om den norske eks-skiskytterpresidenten: Skal ha fått jaktturer og prostituerte
KRITISK: Sebastian Samuelsson har ikke vært redd for å kritisere eget internasjonalt forbund og Anders Besseberg.
Foto: ANTTI AIMO-KOIVISTO / AFPØnsker en unnskyldning fra IBU
Bø mener derimot at ansvaret må legges på hele organisasjonen og etterspør en unnskyldning fra det internasjonale skiskytterforbundet.
– Besseberg er hovedskurken her. Men man må ikke glemme at han jobbet for et internasjonalt forbund. Det er viktig at organisasjonen tar ansvar for skadene som har skjedd. Det betyr ikke at ikke IBU gjør en god jobb nå, fordi de har iverksatt mye bra tiltak og nå denne rapporten, men det er likevel under IBUs signatur at dette har skjedd tidligere, sier han.
NÅVÆRENDE PRESIDENT: Olle Dahlin.
Foto: STEFAN ADELSBERGER / AFPNåværende IBU-president Olle Dahlin tok over vervet etter Besseberg i 2018. Han forteller til NRK at de ikke har tatt stilling til om de skal gå ut med en offisiell unnskyldning eller ikke, men sier at IBU vil ta opp hvordan de skal håndtere funnene i rapporten på neste styremøte. Det skal være under VM i Pokljuka i februar.
– Jeg kan jo forstå at han er skuffet over det som har kommet frem. Vi skal ta opp hva vi gjør videre med funnene i rapporten på neste styremøte, noe mer kan jeg ikke si nå, sier Dahlin.
– Vi som har måttet kjempe mot jukserne
Både Bø, Christiansen og Samuelsson mener det som har kommet frem i rapporten har gått hardest utover utøverne.
– Vi utøverne er de eneste som blir rammet av dette. Det er vi som har måttet kjempe mot folk som jukser. Det er helt jævlig å prøve å slå dem som jukser, sier Christiansen.
REAGERER: Sjåstad Christiansen mener det er bra at IBU har tatt tak for å rydde i egne rekker.
Foto: Hendrik SchmidtHan sier det er spesielt trist å høre anklagene fordi han mener Besseberg har gjort en kjempeinnsats for å gjøre skiskyting til en populær internasjonal idrett og at den norske 74-åringen har vært «helt rå på kommersialisering av idretten».
– Det er kjipt at han har rotet seg opp i dette. Jeg føler ikke det er direkte korrupsjon, men lukking av øyne og kanskje litt godtroende, norsk naivitet, sier Christiansen.
Utøverne sier de er imponerte over jobben som er gjort av granskningskomiteen, og påpeker at IBU har tatt store steg siden 2018 når det gjelder å være transparente og lytte til egne utøvere.