Hopp til innhold

Carlsen om kollapsen: – Jeg vil ikke kalle det en nedtur

Magnus Carlsen var rasende etter at han rotet seg bort under siste dag av VM i lynsjakk. Han mener selv det ikke har påvirket ham i etterkant av turneringen.

Magnus Carlsen lå godt an i VM lynsjakk før dag 2, men en rekke tap og remis gjorde det vanskelig for nordmannen.

FORBANNET: Se hvordan Magnus Carlsen reagerte da han mislyktes under VM i lynsjakk.

Magnus Carlsen vant VM i hurtigsjakk i Berlin for en knapp måned siden. Ekspertene trodde han var tilbake i godt, gammelt slag.

Men så kollapset han under VM i lynsjakk, hvor han tapte fire av de siste elleve partiene.

– Jeg vil ikke si at en førsteplass er en nedtur. Men jeg liker selvfølgelig ikke å tape, og jeg ønsker jo å vinne alt. Men om jeg begynner å kalle det en nedtur, da legger jeg lista veldig høyt, sier Magnus Carlsen til NRK.

Ser fremover

Magnus Carlsen

VERDENSMESTER: Magnus Carlsen forsvarte verdensmestertittelen sin under VM i hurtigsjakk.

Foto: Robert Schlesinger / picture alliance / NTB scanpix

Carlsen mener nemlig han allerede har lagt VM i Berlin bak seg.

– Det er ikke sånn at det påvirker meg så mye i etterkant. Etter hvert så ser man fremover mot nye oppgaver, forteller Carlsen.

Han har de siste ukene vært tilbake i Norge, hvor han forbereder seg til lag-EM, som starter til helgen.

– Det har vært litt kjedelig uten turneringer, så jeg gleder meg til å spille, smiler 24-åringen.

Han har derimot ingen forhåpninger om medalje under EM.

– Vi har egentlig ingen mål. Vi er et ungt lag, et lag for fremtiden. Jeg håper først og fremst at alle kan ha det gøy, og prestere på et nivå de er fornøyd med, sier Carlsen.

Sammen med Jon Ludvig Hammer (25) utgjør han stammen i laget. De andre som skal spille EM er Frode Urkedal (22), Johan Salomon (18) og Aryan Tari (16).

Får hjelp av israelsk stormester

Carlsen har hentet inn den israelske stormesteren Boris Gelfand for å hjelpe det norske laget.

– Han har en god klassisk sjakkforståelse, som jeg er tror er veldig bra for litt yngre spiller. Jeg tror de kan lære mye av Gelfand, sier Carlsen.

Gelfand håper han kan bidra med å utvikle de unge spillerne.

– Min rolle er å dele min erfaring, og gi ett tips eller to. Jeg håper at min erfaring kan være nyttig for disse unge, talentfulle norske spillerne, sier Boris Gelfand.

Magnus Carlsen har håndplukket Boris Gelfand som hjelpetrener for Norge til Lag-EM på Island til helgen. Den israelske stormesteren vil gi et ungt norsk lag verdifull erfaring,

VIDEO: Se TV-reportasjen her.

Sportsnyheter

Molde vant sjumålsdrama: Berisha hånet med «slanger» og falske sedler

Veton Berisha fikk ikke noe hyggelig gjensyn med Stavanger og Viking, men helt på tampen sikret Molde tre dramatiske poeng.

n9oU6LhHxh0

Vann meisterligaen føre rekordpublikum: – Feiringa blir nok tøffare enn kampen

Vipers Kristiansand er best i Europa igjen. Sørlendingane knuste Ferencvaros i meisterligafinalen.

Siste nytt

  • Aftonbladet: Ibrahimovic legger opp

    Det svenske fotballikonet Zlatan Ibrahimovic gir seg som profesjonell fotballspiller, melder blant andre Aftonbladet. – Farvel til fotballen, sier svensken i en takketale, ifølge avisen.

    Zlatan
    Foto: AP
  • Zlatan Ibrahimovic legger opp

    Svenske Zlatan Ibrahimovic (41) annonserte søndag kveld at han trekker seg fra fotballen, skriver SVT.

    – Farvel til fotballen, sa Zlatan i en takktale etter at AC Milan slo Hellas.

    Svenske Zlatan Ibrahimovic (41) annonserte søndag kveld at han trekker seg fra fotballen.
    Foto: AFP
  • Haavis Roma tapte cupfinalen 0–1 – Juventus avgjorde tre minutter på overtid

    Emilie Haavi og Sophie Roman Haugs Roma måtte se håpet om cupgull ryke da Barbara Bonansea sikret 1-0-seier for Juventus tre minutter på overtid.

    Roma klarte seg imidlertid langt bedre enn da de tapte 2–5 i sesongens siste seriekamp forrige uke. Lagene møttes også i fjorårets cupfinale, da Juventus også gikk seirende ut.

    Hovedstadsklubben holdt lenge unna for Juventus angrepsfotball, og så ut til å klare seg hele veien til ekstraomganger, men i det 93. spilleminutt fikk Bonansea endelig hull på byllen og sikret med det cupgullet.

    Roma vant imidlertid sin første Serie A-tittel denne sesongen etter de slo Fiorentina 2–1 i slutten av april.

    (©NTB)

    Emilie Haavi
    Foto: NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sport
Spiller nå
NRK forklarer: Rasismeskandalen i Spania 02:41
Neste