NRK Meny
Normal

Her kunne gullet røket for Brandsdal

Eirik Brandsdal vant sitt andre strake NM-sprintgull på fredag, men kunne fort vært ute både i kvartfinalen og semifinalen.

Video Her kolliderer Bransdal og Bakken rett før målstreken

Her kolliderer Eirik Brandsdal og Timo Andre Bakken rett før målstreken i kvartfinalen. Senere skulle Brandsdal ta gull.

– Jeg trøblet i kvarten og var heldig med å gå videre, sier en lettet og fornøyd Eirik Brandsdal til NRK.

På de siste meterne av finalen var han i en klasse for seg og tok gull foran Sondre Fossli og Kent Ove Clausen. Men det var bare såvidt han i det hele tatt fikk være med da det skulle avgjøres.

Innrømmer at det var hans feil

Brandsdal gikk på trynet i kvartfinalen da han kjørte rett inn i Timo André Bakken i den siste svingen før mål. Den regjerende mesteren forsøkte å gå forbi konkurrenten på innersvingen, men kjørte skiene inn i Bakken.

– Ja, det var kanskje min feil det der. Det beklager jeg på Timos vegne, sa Brandsdal da NRK viste ham bildene rett etter kvartfinalen.

Video: Brandsdal om seieren (saken fortsetter)

Video Brandsdal om dagens seier i NM

Se seiersintervjuet med Eirik Brandsdal.

Levde farlig også i semien

Landslagsløperen kom seg på imponerende vis opp fra snøen og i mål tidsnok til å avansere til semifinalen.

Der var det også nesten så han røk ut da han ble nummer tre i sitt heat bak Kent Ove Clausen og Sondre Fossli.

Heldigvis for Brandsdal gikk det saktere i den andre semifinalen, og dermed gikk han videre på tid som såkalt «lucky loser».

Hadde god kontroll til slutt

I finalen, derimot, var det ingen tvil om hvem som var best.

– Jeg visste at jeg ville være farlig i spurten hvis jeg var på skuddhold, sier Brandsdal.

Landslagsgutta Ola Vigen Hattestad, Øystein Pettersen og Eldar Rønning tok de tre siste plassene i finalen.

Video: Se hele finalen (saken fortsetter)

Video NM-sprintfinalen for menn

Se hele finalen her.

Overraskende sølvvinner

Dagens kanskje største overraskelse var Sondre Fossli på andreplass.

– Jeg hadde egentlig ikke trodd på topp tre engang, så dette var moro, sier Hokksund-løperen til NRK.

Han ble den yngste norske deltageren i et verdenscuprenn i langrenn da han ble tatt ut til rennene i Drammen for litt over et år siden. Siden den gang har han også deltatt i verdenscuprenn i Milano, og nå er han altså sølvvinner i NM - det hele i en alder av 18 år.

– Dette er en inspirasjon, sier Fossli.

Petter Northug er på vei for å delta i langløpet Marcialonga og deltok ikke på sprinten.

Sondre Fossli, Eirik Brandsdal og Kent Ove Clausen

Sondre Fossli, Eirik Brandsdal og Kent Ove Clausen på seierspallen etter NM-sprinten.

Foto: Hommedal, Marit / SCANPIX

Resultater, NM-sprint herrer

1) Eirik Brandsdal, Kjelsås, 2) Sondre Turvoll Fossli, Hokksund, 3) Kent Ove Clausen, Tydal, 4) Ola Vigen Hattestad, Ørje, 5) Øystein Pettersen, Lillomarka, 6) Eldar Rønning, Skogn, 7) Simen Lanes, Oseberg, 8) Anders Nøstdahl Gløersen, Rustad, 9) Hans Petter Lykkja, Dalguten, 10) Tomas Northug, Strindheim, 11) John Kristian Dahl, Strindheim, 12) Espen Kveli, Lierne, 13) Erik Øvsthus Bakkejord, Strindheim, 14) Martin Hammer, Skogn, 15) Pål Golberg, Gol, 16) Magnus Moholt, Ålen, 17) Eirik Telebond, Klæbu, 18) Timo Andre Bakken, Hokksund, 19) Jørgen Braathen, Høybråten og Stovner, 20) Snorri Einarsson, Tromsø, 21) Eivind Bakkene, Øystre Slidre, 22) Torgeir Skare Thygesen, Korlevoll, 23) Emil Nyeng, Ringebu/Fåvang, 24) Morten Vannebo, Varden, 25) Vegard Kjøs Egge, Lillehammer, 26) Andreas Myran Steen, Leksvik, 27) John Christian D. Hanssen, Asker, 28) Thomas Albertsen Dahlen, Varden, 29) Svein Halvor Dahl, Skarphedin, 30) Lars Amund Toftegaard, Brøttum,31) Eirik Lorentsen, Henning, 32) Martin Andersen, Engerdal, 33) Ånund Lid Byggland, Høydalsmo, 34) Øyvind Gløersen, Rustad, 35) Emil Iversen, Varden, 36) Marcus Schei Wiseth, Steinkjer, 37) Espen Udjus Frorud, Skiptvet, 38) Henrik Unhjem-Teigenes, Bærums Verk, 39) Torjus Børsheim, Lillehammer, 40) Vetle Thyli, Raufoss, 41) Hallvard Moian Nydal, Njård, 42) Eivind Schjelderup Skarpsno, Alvdal, 43) Varun Upadhyay, Høybråten og Stovner, 44) Pål Trøan Aune, Steinkjer, 45) Glenn Elvestad, Gjerdrum, 46) Mathias Rundgreen, Byaasen, 47) Anders Tettli Rennemo, Leksvik, 48) Erlend Skippervik Sætre, Forsøk, 49) Petter Soleng Skinstad, Vind, 50) Andreas Nygaard, Burfjord, 51) Baard Vegard Ytrehauge Balto, Strindheim, 52) Christian Tvedt Bugge, Kvaløysletta, 53) Magnus Svingheim, Jevnaker, 53) Mats Rudin Resaland, Bevern, 55) Øyvind Moen Fjeld, Kjelsås, 56) Sindre Hoff, Førde, 57) Nils Magnus Bøen Grave, Korlevoll, 58) Jonas Torgersen, Asker, 59) Tarjei Solli, Grøa, 60) Marius S. Geving, Byåsen, 61) Einar Flaktveit Moxnes, Viking, 62) Henning Andre Ofstad, Bardu, 63) Stian Hoelgaard, Gjesdal, 64) Per Olav Ødegaard, Byåsen, 65) Gard Filip Gjerdalen, Fossum, 66) Martin Hegrenes, Førde, 67) Sverre Waaler Kaas, Heming, 68) Magnus Frodahl, Hamar, 68) Kristian Braathen, Høybråten og Stovner, 70) Øyvind Watterdal, Nøtterøy, 71) Steffen Sæterhagen Paulsen, Rustad, 72) Eirik Bakke, Lillomarka, 73) Joel Dyrhovden, Samnanger, 74) Mads Granrud Madsgård, Konnerud, 75) Sondre Myroldhaug, Bærums Verk, 76) Petter Andre Besseberg Sjulstad, Konnerud, 77) Emil Oliver
Andersen, Konnerud, 78) Marius Caspersen Falla, Gjerdrum, 79) Eirik Nordvik, Henning, 80) Njål Tage Gjerdalen, Fossum, 81) Mats Håkon Breda, Konnerud, 82) Simen Bækken, Strindheim, 83) Magnus Bakke, Lillomarka, 84) Matias Oppedal, Fana, 85) Sondre Eide, Hålandsdal, 86) Trond Wiggo Hagen, Spydeberg, 87) Henrik Engerholm, Konnerud, 88) Kim-Andre Støvset, Skjerstad, 89) Jann Post, Skimt, 90) Sondre Solvoll Bakketun, Viljar.

Siste nytt

Sendeplan

Kl. Program Kanal
VM Bryting