Hopp til innhold

– Den tyngste perioden jeg har vært gjennom

Tarjei Bø (28) sier VM-vrakingen var forventet, men reiser nå til Sjusjøen for å sikre VM-plassen i tolvte time.

Tarjei Bø

FRISK: NRK møtte Tarjei Bø før han satte kursen mot Sjusjøen, der han skal trene før VM.

Foto: NRK

– Det er den tyngste perioden jeg har vært gjennom noen gang. Jeg var ved godt mot før jul, men da jeg fikk et nytt slag i trynet var det tøft, sier Tarjei Bø til NRK.

Han skulle være tilbake på nyåret for å gå i Oberhof og Ruhpolding, men Bø har ikke engang vært kapabel til å trene.

– 2017 har vært tungt så langt. Jeg har vært langt nede, men nå begynner det å se lysere ut, sier Bø.

Var syk – tok fem medaljer

– Har du noen gang tenkt at karrieren er i fare?

– Nei. Jeg tenker heller at den varer litt lenger. Jo mer motgang jeg har, jo mer gira blir jeg. Kanskje dette forlenger karrieren med et par år, sier Bø.

Tarjei Bø har et ess i ermet. I 2015 var han i begredelig form før VM, men Bø dro hjem fra VM i Kontiolahti med fem medaljer. Da var han meget usikker på kroppen før VM.

– Jeg føler det er mitt sterkeste kort, at jeg har gjort det før. Det har sett veldig mørkt ut, men jeg har tatt medaljer, sier Bø.

Tarjei Bø

MEDALJEFANGST: Tarjei Bø poserer med sine to første medaljer fra VM i 2015. Han endte til slutt opp med fem.

Foto: Vidar Ruud / NTB scanpix

– Men man skal ikke undervurdere den negative effekten, selv om han har tatt medaljer før, sier NRKS ekspert Halvard Hanevold.

Ble vraket: – Som forventet

NRK møtte den sykdomsplagede 28-åringen på Toppidrettssenteret i Oslo mandag kveld.

– Det var som forventet. jeg kan ikke forvente å bli tatt ut, men det er fint å se at det fortsatt er mulig, sier Tarjei Bø om uttaket.

Selv om veien er lang har han et par ekstraskudd igjen til å prikke inn VM-formen. Landslagsledelsen skal ta ut en eller to utøvere til, og Bø drar til Sjusjøen for å forberede seg til VM. Erlend Bjøntegaard og Henrik L'Abée Lund kjemper også for VM-plass.

– Hvis man mener at de tre ikke har medaljesjanser bør de ta ut Tarjei, sier Hanevold.

– Nå er jeg klar til å trene for fullt. Jeg merker at det har løsnet litt. Energien er tilbake, og jeg har masse motivasjon til å gi det en sjanse, sier Bø.

På Sjusjøen skal han lade opp til IBU-cup (nivået under verdenscupen) om to uker. Landslagsledelsen har gitt beskjed om at Bø må gå renn for å bli tatt ut.

– Der er det høyt nivå. Hevder du deg der, er det gode svar, sier Bø.

Siste nytt

  • Storhamar til NM-finale

    Storhamar tok turen til Jordal Amfi og sørget for 4-2-seier sammenlagt i semifinaleserien i ishockey-NM mot Vålerenga. De gulkledde vant kampen 2-1.

    De to lagene hadde slått hverandre hjemme før Storhamar brøt rekken i den sjette kampen. Nå venter Stavanger Oilers i NM-finalen for hamarsingene.

    Det var for lite og for sent for Vålerenga. I overtall reduserte Vålerenga med seks sekunder igjen av kampen. (NTB)

    NM sluttspill menn ishockey mellom Vålerenga og Storhamar
    Foto: Rodrigo Freitas / NTB
  • Graham Hansen herjet i storseier

    Caroline Graham Hansen er for alvor tilbake. Onsdag kveld herjet hun med Emilie Haavis Roma og var sterkt delaktig i 5-1-seieren i kvartfinalen i mesterligaen.

    Storseieren betyr at sifrene til slutt ble stygge for Roma som røk 0-1 i det første oppgjøret.

    To mål etter godt spill og en real suser sørget for at mesterligakvartfinalen mot Roma i praksis var over etter 45 minutter. To raske mål etter hvilen gjorde det etter hvert ydmykende for Roma.

    Fridolina Rolfö scoret to mål, og Mapi León, Asisat Oshoala og Patri Guijarro scoret de tre andre målene for Barcelona. Annamaria Serturini sørget for Romas ene nettkjenning.

    Hansen gjorde comeback for tre uker siden etter et skadeavbrekk som varte helt siden slutten av oktober. Denne uken ble det også klart at hun blir å se i Hege Riises tropp for første gang etter at Barcelona-stjernen kunngjorde at hun tok en pause etter fjorårets EM. (NTB)

    Italy Women's Soccer
    Foto: Alfredo Falcone / AP
  • Sagosen og Kiel tapte

    Avansementet var så å si i boks for Kiel før returoppgjøret mot Dinamo Bucuresti. 31-32-tap på hjemmebane sendte Kiel til kvartfinale i mesterligaen i håndball.

    Med 41-28 i den første kampen betyr det at PSG venter i kvartfinalen med 72-60 sammenlagt.

    Sander Sagosen, Petter Øverby og Harald Reinkind var alle i aksjon for det tyske storlaget onsdag kveld.

    Med få sekunder igjen tok Kiel timeout og la en plan for å ta seieren, men hjemmelaget rotet bort ballen og slapp inn det siste målet i åpent bur.

    Sagosen scoret tre mål for Kiel, mens Reinkind noterte seg for to nettkjenninger. (NTB)

    Håndball-VM herrer 2023: Hovedrunde Tyskland - Norge (26 - 28)
    Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sport
Spiller nå
Nektet å prate om Haaland - så skjedde dette 01:00
Neste