Marit Bjørgen har innledet ski-VM i Oslo med tre gullmedaljer, men dropper nå lagsprinten onsdag.
Hun ønsket selv å få noen hviledager etter påkjenningene fra all suksessen.
- Vi var enig om avgjørelsen. Hun trenger virkelig et par fridager nå, og jeg støtter henne på det sier kvinnetrener Egil Kristiansen.
VIDEO: Se video fra pressekonferansen.
- Tok ut veldig mye
Avgjørelsen falt i går kveld.
- Årsaken var at vi ønsket at hun skulle være skikkelig skjerpet i resten av mesterskapet.
Spesielt
for Rognes-jenta.- Hun tok ut veldig mye. Det er mye som skjer rundt et gull, og det ble en lang dag. En skal ikke undervurdere den psykiske belastningen, fortsatte treneren.
- Trengte hvilepause
Dermed fulgte hun rådene fra blant andre NRKs langrennsekspert Carl-Henning Gran, som mente langrennsdronningen trengte en hvilepause i VM nå.
Les:
Under NRKs VM-sendinger i går kveld signaliserte hun også at hun var blitt usikker på om hun ville gå alle distanser.
Les:
Hadde lyst å gå alt
Tidligere har hun sagt at hun kunne tenke seg å gå alle VM-øvelser, altså seks konkurranser. Nå mister hun den teoretiske muligheten til å bli historisk. Det er aldri noen som har vunnet seks gull i et mesterskap.
- Det tok litt tid før Marit fikk bestemte seg, sa kvinnenes sprinttrener Jon Arne Schjetne under pressekonferansen.
Astrid Uhrenholdt Jacobsen og Maiken Caspersen Falla utgjør dermed det norske laget.
- Jeg gleder meg veldig, sier Astrid Uhrenholdt Jacobsen til NRK.