Hopp til innhold

– Skistyret har godkjent Northug-avtale

Norges skiforbunds avtale med Petter Northug ble godkjent av skistyret i helga, skriver Dagbladet.

Northug

Ifølge Dagbladet skal skistyret ha gitt godkjenning til Northug-avtalen.

Foto: Alley, Ned / NTB scanpix

Skistyret fikk forelagt en skisse til en avtale og den har skistyret gitt samtykke til, sier skipresident Erik Røste til avisen.

Men fremdeles mangler Petter Northugs signatur før langrennsløperen er klar for å gå verdenscup.

– Registrerer signalene

Ifølge Dagbladet har Northug fått tillatelse til å selge Northug-produktene sine hos hovedsponsor Coop gjennom hele sesongen, men langrennsløperen får ikke reklamere for butikkjeden.

– Jeg registrerer de signalene skiforbundet gir via Dagbladet før helgen, og kan bekrefte at dialogen har vært konstruktiv så langt. Utover det har jeg ingen kommentarer, sier Northugs manager Are Sørum Langås.

– Et par punkter igjen

Partene må bli enige om et par små punkter før Northug skriver under på representasjonsavtalen, skriver avisen. Hvilke punkter, er fortsatt uklart.

– Det blir feil å gå inn på det, sier generalsekretær i Norges skiforbund, Stein Opsal, til avisen.

Skiforbundet har satt 1. november som frist på å undertegne avtalen. Skal Northug gå renn i verdenscupen og stille i Falun-VM kommende sesong, må han få på plass en representasjonsavtale med skiforbundet innen denne fristen.

Northug valgte før forrige sesong å gå ut av landslaget for å satse på personlige sponsoravtaler.

Haster

Ifølge NRKs langrennskommentator Jann Post begynner det snart å haste å få de utenomsportslige sakene ut av verden, slik at Northug kan konsentrere seg helt og holdent om den kommende sesongen.

9. oktober må han også møte i retten etter fyllekjøringsskandalen.

Vinteresongen innledes med nasjonal åpning på Beitostølen 21.-23. november, mens VM i Falun arrangeres fra 18. februar til 1. mars.

Siste nytt

  • Sergio Ramos ferdig i PSG

    Det er ikke bare Lionel Messi PSG-fansen tar farvel med lørdag. Også Sergio Ramos spiller sin siste kamp for klubben.

    Det bekrefter midtstopperen på sin Instagram-konto.

    – I morgen blir en spesiell dag. I morgen sier jeg farvel til en periode i livet mitt. Takk for to spesielle år der jeg fikk spille i alle turneringer og gi alt. Jeg skal møte nye utfordringer, jeg skal spille i andre farger, skriver spanjolen.

    Ramos' kontrakt med PSG utløper i slutten av juni. Hvor veteranen spiller neste sesong er foreløpig uvisst.

    Sergio Ramos
    Foto: Laurent Cipriani / AP
  • Sterk borteseier i Fiorentinas generalprøve

    Onsdag spiller Fiorentina for serieliga-trofeet når de møter West Ham. I generalprøven mot Sassuolo seiret de 3-1.

    Arthur Cabral, Riccardo Saponara og Nicolas Gonzalez scoret målene i den sterke borteseieren. Domenico Beraris Sassuolo-mål ble bare av det trøstende slaget.

    For vertenes del hjalp det ikke at Ruan og Rogeri fikk hvert sitt røde kort og at Sassuolo dermed avsluttet kampen med ni mann.

    Dette var disse to klubbenes siste seriekamp for sesongen. Fiorentina ender trolig på en 8. plass, mens Sassuolo akkurat nå er på 13. plass.

    Emil Konradsen Ceïde spilte fra start for Sassuolo, men ble byttet ut i det 58. minutt. Kristian Thorstvedt var ikke i troppen.

    Italy Soccer Serie A
    Foto: Michele Nucci / AP
  • Ny verdensrekord på 1500 meter kvinner

    Kenyanske Faith Kipyegon tok fredag kveld verdensrekord på 1500 meter for kvinner i Firenze.

    Kipyegon var lenge foran «haren» til verdensrekorden, og klarte å holde helt inn til en historisk bragd.

    Kipyegon endte nesten åtte sekunder foran britiske Laura Muir, som tok 2.-plassen i Firenze. Kenyanerens tidligere bestetid var på 3.50, 37. Den satte hun i Monaco i fjor sommer.

    Tiden ble utrolige 3.49.11, og med det slo hun Genzebe Dibaba sin gamle rekord på 3:50.07. Hun er nå første kvinne til å løpe 1500 meter på under 3 minutt og 50 sekund.

    – Et fantastisk løp, det var perfeksjon, sier NRK-kommentator Jann Post.

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sport
Spiller nå
NRK forklarer: Rasismeskandalen i Spania 02:41
Neste