Hopp til innhold

– Jeg ble slått av pensjonister og folk som hadde lagt opp

HOLMENKOLLEN (NRK): Vetle Sjåstad Christiansen (24) var klar for å sette karrierepunktum etter flere nedturer på skiskytterbanen. Så kom formen.

Vetle Sjåstad Christiansen

HAR FUNNET FLYTEN: Vetle Sjåstad Christiansen har funnet formen etter en vanskelig periode.

Foto: Geir Olsen / NTB scanpix

I helgen er han tilbake på start i Holmenkollen under verdenscupavslutningen fredag, lørdag og søndag. Men av Vetle Sjåstad Christiansen står på start er ikke selvsagt. 24-

Vetle Sjåstad Christiansen

TILBAKE: Vetle Sjåstad Christiansen, her avbildet på pressetreffet i Holmenkollen.

Foto: Fredrik Varfjell / NTB scanpix

åringen vurderte karriereslutt før jul.

– Jeg fikk noen tunge opplevelser i høyden og tenkte «fader, skal det ikke gå i dag heller?», sier Christiansen til NRK.

Ville sykle Norge på langs

Da la han seg ned på senga og drømte om å sette seg på sykkelsetet.

– Det var litt googling på hotellet i Italia etter ruter på å sykle Norge på langs. Det var det jeg tenkte der og da, sier 24-åringen til NRK på et pressetreff i Holmenkollen.

Etter et høydeopphold i Italia før jul stilte han til start på en rekke turrenn. Det ble ikke akkurat noen opptur.

– Jeg ble slått av pensjonister og folk som hadde lagt opp, sier 24-åringen.

Karrierebeste

Men 2017 ble etter hvert et fint år, som i helgen krones med verdenscup på hjemmebane. I finske Kontiolahti sist helg ble det 13. plass på sprinten før han klatret til 8.-plass på jaktstarten.

8.-plassen er karrierebeste av Christiansen.

– Han har hatt utur og ting har ikke funka helt. Nå ser det ut som han har funnet flyten, sier Ole Einar Bjørndalen om lagkameraten.

Selv klarer han ikke påpeke hva som gjorde at han har funnet formen.

– Jeg tenkte mine tanker om at jeg synger på siste verset. men toppidretten er veldig tilfeldig og marginal. At det har løsnet nå har jeg ikke noe godt svar på, sier Christiansen.

– Jeg fikk slappet av og dro til Korea. Jeg holdt meg litt for meg selv i ro og fred fra landslag. Det har vært deilig å finne min egen vei tilbake, sier han.

Vetle Sjastad Christiansen

OPPTUR: Christiansen i aksjon på stafetten i Pyeongchang i Korea.

Foto: Jung Yeon-je / AFP

Siste nytt

  • Ryerson og Dortmund ute av cupen

    Julian Ryerson spilte hele kampen da Borussia Dortmund ble sendt ut av cupen borte mot Stuttgart.

    Hjemmelaget vant 2-0 og er klare for kvartfinale i den tyske cupen.

    Dit skal også Saarbrücken, som spiller på nivå tre. Tidligere i turneringen sjokkerte de med å slå ut Bayern München, og onsdag var det Eintracht Frankfurt – uten en skadet Jens Petter Hauge – som ble beseiret 2-0.

    Julian Ryerson
    Foto: THILO SCHMUELGEN / Reuters
  • McTominay sikret United-seier: Nærmer seg byrival City

    Scott McTominay ble den store helten for Manchester United med to scoringer i 2-1-seieren over Chelsea onsdag kveld.

    McTominay scoret kampens første mål tidlig i den første omgangen, men han og Manchester United måtte se at Cole Palmer utlignet til 1-1 like før pause.

    I kampens 69. minutt dukket McTominay opp igjen og scoret sitt andre mål med et kontant hodestøt.

    Dermed ble det en svært viktig seier for United, som nå ligger på sjetteplass og kun har tre poeng opp til byrival Manchester City på den viktige fjerdeplassen i Premier League.

    Det har stormet rundt United de siste dagene, etter at det kom frem at flere medier hadde blitt utestengt etter saker om misnøye i United-garderoben.

    Klubbens håp om avansement i Mesterligaen henger i en tynn tråd, men de står nå med fire seirer på de fem siste kampene i Premier League etter at de tapte 0-3 hjemme mot Manchester City i slutten av oktober.

    Da var de ni poeng bak byrivalen, men Manchester City har selv bare tatt seks poeng på de siste fem kampene. Onsdag kveld tapte de 0-1 borte mot Aston Villa.

    Britain Soccer Premier League
    Foto: Dave Thompson / AP
  • Haaland og City senket av Aston Villa

    Aston Villas elleville hjemmeform fortsetter selv etter at Manchester City har vært på besøk. Med 1-0-seieren på Villa Park gikk også vertene forbi City på tabellen.

    Med fire kamper på rad uten seier, er Manchester City seks poeng bak serieleder Arsenal 15 kamper ut i sesongen. Liverpool og Aston Villa er henholdsvis fire og to poeng foran City.

    Erling Braut Haaland jubilerte med sin 50. Premier League-kamp, men han kom aldri nærmere scoring nummer 51 enn dobbeltsjansen han fikk etter ti minutter.

    Aston Villa-keeper Emiliano Martínez jublet som besatt etter at han reddet begge forsøkene til Haaland, og mer jubel skulle det bli for hjemmelaget.

    Kvarteret før slutt banket nemlig Leon Bailey inn kveldens første scoring, og det var nok til at Aston Villa tok sin 14. strake hjemmeseier i Premier League.

    Det er tangering av klubbrekorden for Unai Emerys mannskap.

    Erling Braut Haaland under Premier League-kampen borte mot Aston Villa
    Foto: ANDREW BOYERS / Reuters

Sendeplan

Kl. Program Kanal