NRK Meny
Normal

Noreg sender 57 utøvarar til European Games

57 norske utøvarar skal delta i dei aller første Europa-leikane (European Games) i Baku i Aserbajdsjan frå 12. til 28. juni.

Bartosz Piasecki

Bartosz Piasecki gjorde både fektesporten og seg sjølv kjend gjennom sin sensasjonelle sølvmedalje i OL i London. No skal han forsvare dei norske fargane i det første European Games i historia

Foto: ALBERTO PIZZOLI / Afp

European Games skal bli dei første regionale multiidrettsleikane etter mønster av tilsvarande leikar i andre verdsdelar. Det er dei europeiske olympiske forbunda som står bak arrangementet. Sjå faktaramme.

Dei 57 – 41 menn og 16 kvinner – vart tekne ut av Olympiatoppen i dag.

Det er kanskje skytetroppen som er dei mest meritterte i troppen.Rifleskyttarane Odd Arne Brekne, Ole Kristian Bryhn og Ola Magnus Bakken, og skeet-skyttar Tore Brovold har teke medaljer i mesietrskap og hevda seg i verdscupen i mange år.

Bartosz Piasacki, som tok ein sensasjonell sølvmedalje i OL i 2012, er også med i troppen.

Sandvolleyball:

Øivind Hordvik, Nyborg Volleyballklubb; Morten Kvamsdal, IL Koll; Victoria Faye Kjølberg, Asker Skiklubb Volleyball; Janne Kongshavn Hordvik, Oslo Volley.

Boksing:

Salavat Ruslanovitsj Khatuev, Skien Bokseklubb.

Bryting:

Felix Baldauf, IL Braatt; Stige André Berge, Oslo Bryteklubb; Grace Bullen, Fredrikstad Bryteklubb Atlas; Petter Karlsen, Fauske Atletklubb; Marius Thommesen, Urædd Bryteklubb; Rasmus Tjørstad, Ålesund Bryteklubb.

Bueskyting:

Line Blomén Ridderstrøm, Sandefjord Bueskyttere; Christoffer Furnes, Tinden Bueskytterklubb; Paul André Hagen, Elverum Bueskyttere; Bård Nesteng, Fredrikstad Bueskyttere.

Fekting:

Bartosz Piasecki, Bygdø Fekteklubb.

Karate:

Bettina Alstadsæther, Stavanger Karateklubb.

Padling:

Mira Verås Larsen, Strand Kajakk-klubb; Daniel Salbu, Fana Kajakklubb.

Skyting:

Ole Magnus Bakken (rifle), Stange Sportsskyttere; Stian Bogar (rifle), Kisen Miniatyrskytterlag; Odd Arne Brekne (rifle), Kisen Miniatyrskytterlag; Ole-Kristian Bryhn (rifle), Vestre Bærum Salongskytterlag; Are Hansen, Krapfoss Sportsskytterlag; Malin Westerheim (rifle), Krapfoss Sportsskytterlag; Tore Brovold (skeet), Østlandske Sportsskyttere; Pål Hembre (pistol), Bærum Pistolklubb.

Svømming (junior):

Eivind Bjelland, Haugesund Svømmeklubb; Sigurd Holten Bøen, Aalesund SLK; Ariel Braathen, Bergens Svømme Club; Ole-Mikal Fløgstad, SSK Skjetten Svømming; Erik Årsland Gidskehaug, Madla svømmeklubb; Marte Løvberg, Lambertseter Svømmeklubb; Marius Solaat Rødland, Bergens Svømme Club; Mads Henry Steinland, Bærumsvømmerne.

Svømming, stup (junior):

Julie Synnøve Thorsen, Bergen Stupeklubb; Anne Vilde Tuxen, Randabergstuperne.

Sykkel:

Miriam Bjørnsrud (landeveg fellesstart) Raumer Rytter SK; Reidar Bohlin Borgersen (landeveg fellesstart og tempo), Modum Cykleklubb; Sven Erik Bystrøm (landeveg fellesstart), Stavanger Sykleklubb; Odd Christian Eiking (landeveg fellesstart), Bergen Cykleklubb; Cecilie Gotaas Johnsen (landeveg fellesstart og tempo), CK Victoria; Truls Engen Korsæth (landeveg fellesstart og tempo), Lillehammer Cykle Klubb; Kristoffer Morlandstø Skjerping (landeveg fellesstart), CK Sotra; Sondre Kristiansen (terreng, rundbane) Sportsklubben Rye; Tore Navrestad (BMX), Sviland BMX.

Taekwondo:

Richard Ordemann Tøyen Taekwondo Klubb,; Tina Røe Skaar, Øvre Romerike Budo Senter.

Triatlon:

Kristian Blummenfelt Bergen, Triathlon Club; Gustav Iden, Åsane Cykle Klubb; Lotte Miller Stavanger Triathlonklubb.

Turn (lag):

Sofie Bråthen, Oslo Turnforening; Pietro Oliver Giachino, Njård Turn; Marcus Konradi, Oslo Turnforening; Dina Nygaard, Holmen Tropp & Turn; Stian Skjerahaug, Stavanger Turnforening; Martine Rustøen Skregelid, Asker Turnforening.

Siste nytt

Sendeplan

Kl. Program Kanal