Dermed vil ikke Lillesand kommune støtte denne delen av bymiljøavtalen som Kristiansand er i full gang med å planlegge.
Nullvekst
Planen legger opp til nullvekst i biltrafikken og en stor omlegging av dagens bompengeordning. Forslaget om 8 nye bompunkter og inntil 50 prosent økning har vært årsaken til at det politiske flertallet i Lillesand sier nei.
Vedtaket fra politikerne vil være omtrent som dette:
Lillesand kommune kan ikke akseptere den utstrakte bruk av bompengefinansiering som foreslås i saken og slutter seg ikke til at det for en fremtidig Bymiljøavtale etableres et bomsystem i Kristiansandsregionen. Saken avvises.
Høyres Einar Holmer-Hoven har samlet et flertall mot bymiljøavtalens punkt om flere og dyrere bomstasjoner.
Foto: Odd Rømteland / NRK– Vi synes bompengesituasjonen i landsdelen har tatt litt av, sier Einar Holmer-Hoven, Høyres gruppeleder i bystyret.
– Usosial skatt
– Planen er alt for massiv, man skal finansiere veldig mye med bruk av bompenger, og vi synes ikke det er en veldig sosial skatt, sier han.
30 prosent av arbeidsstokken i Lillesand jobber i Kristiansand, og Holmer-Hoven mener det holder med to bompasseringer for kommunens innbyggere.
Arbeiderpartiet mener derimot at dagens utspill er utaktisk.
– Litt uansvarlig, rett og slett, sier Thor-Erling Engemyr, formannskapsmedlem for Arbeiderpartiet.
Forsvarer bompenger
– Vi har et ansvar for framtida, for å få ned biltrafikken. Å avvise den sånn, uten å ha et alternativ, synes jeg i beste fall er alt for enkelt, i verste fall veldig populistisk, mener han.
Arbeiderpartiets Thor-Erling Engemyr mener det politiske flertall i Lillesand opptrer uansvarlig med sin innstilling.
Foto: Odd Rømteland / NRKHan mener at det må andre løsninger til for å få ned biltrafikken, og at man da ikke kommer utenom bom.
Engemyr ønsker seg en konstruktiv debatt, blant annet for å ta vare på pendlernes interesser når det gjelder kollektivtrafikken.
– Der synes jeg kanskje pakka er litt dårlig. Det har vært veldig mye fokus på sykkel, vi ønsker også å ha mer fokus på kollektivtrafikk.
Lillesand formannskap skal behandle prinsippvedtaket for bompengefinansiering av bymiljøavtalen på sitt første møte etter ferien, som er neste onsdag.