Hopp til innhold
Siv Kristin Sællmann

Valget i Agder 2019

Oppsummert

  • Her samler vi nyheter og utspørringer av toppkandidatene til kommunestyre- og fylkestingsvalget 2019 i Agder.
  • Prøv NRKs valgomat.

Søk i valgresultatene

  • – Har ikke gitt uriktig opplysninger

    Stortingsrepresentant fra Agder, Tellef Inge Mørland (Ap) skriver i en uttalelse at han er takknemlig for at inntrykket som er skapt i media om brudd på regelverk nå blir justert. – Jeg kan også lære av denne saken. Det er imidlertid viktig for meg at jeg ikke har gitt uriktige opplysninger, og at jeg har gitt de opplysningene jeg har blitt bedt om, skriver han.

    Tellef Inge Mørland, stortingspolitiker for Arbeiderpartiet. Foto: Gunnar Bratthammer
    Foto: Gunnar Bratthammer / NRK
  • Støtter Mørland

    I en pressemelding skriver Stortingets administrasjon at de mener inntrykket om at stortingsrepresentant Tellef Inge Mørland (Ap) har brutt regelverket, ikke er korrekt. – Ut fra informasjonen Mørland har gitt, er det per nå lite aktuelt å foreta seg noe mer i saken, skriver Marianne Andreassen, direktør i Stortingets administrasjon.

    Arendalsuka 2021.
    Foto: Tor Erik Schrøder / NTB
  • Har ikke brutt regler

    Partilovnemnda har enstemmig konkludert med at foretningsmann og gründer Einar Øgrey Brandsdals støtte til Sørlandsnyhetene, ikke kan ansees å være en indirekte støtte til partiet Demokratene. Dermed trenger beløpet heller ikke oppgis som partistøtte.

    Einar Øgrey Brandsdal
    Foto: Thomas Sommerset / NRK
  • Overraskende ordfører i Flekkefjord

    Jan Sigbjørnsen (H) trakk sitt kandidatur da ikke Jan Kåre Hansen ble valgt inn i formannskapet. Dermed ble Torbjørn Klungland (Frp) valgt som ordfører i Flekkefjord, skriver Avisen Agder. Det ble resultatet i det nye bystyrets første møte i kveld.

    Flekkefjord bystyre
    Foto: Lars Eie / NRK

Partioppslutning i Agder

21,1 %
29699 stemmer
20,7 %
29020 stemmer
13,1 %
18383 stemmer
9,9 %
13917 stemmer
9,4 %
13224 stemmer
5,8 %
8207 stemmer
5,4 %
7529 stemmer
4,4 %
6228 stemmer
3,1 %
4299 stemmer
2,5 %
3477 stemmer
1,5 %
2168 stemmer
1,5 %
2118 stemmer
1,0 %
1349 stemmer
0,3 %
488 stemmer
0,3 %
372 stemmer

Fylkestinget i Agder

Slik fordeles de 49 plassene i fylkes­tinget mellom partiene:

Grafikk som illustrerer kommunestyrets sammensetning med prikker. Hver prikk representerer en mandat.

Plassen det var tøffest kamp om i Agder

Høyre var veldig nær å vinne et mandat fra Venstre.

Roy Fardal

Siste nytt fra NRK Sørlandet

NRK Sørlandet
Spiller nå
På innsiden av Kunstsiloen 01:06
Neste

Økonomistatus

Strømpris i dag

Inkludert avgifter

Billigst kl. 03 1,99 kr
Dyrest kl. 17 3,91 kr

Strømkostnader nå

Med strømstøtte

  • Steke pizza 0,4 kr 25 min.
  • Dusje 3,5 kr 10 min. / 100 liter vann
  • Vaske klær 0,4 kr En vask
  • Varmeovn 0,9 kr 1000w, en time

Styringsrenta i prosent

Høyere styringsrente betyr økte utgifter dersom en har boliglån

Økte matpriser

Hvor mye matprisene har økt det siste året, sammenlighet med lønnsutvikling

  • Matvarer Okt 2022 – okt 2023
    + 8,5 %
  • Lønnsutvikling Anslag for 2023
    + 5,5 %