– På det meste har vi 25-30 sykler som skal være ferdige på dagen.
Fatlind Rama (27) viser frem en hylle full av batterier som skal returneres.
Kunder strømmer inn døra til Sykkelguttane i Kristiansand, selv om januar er roligere.
– Det blir stadig flere sykler. I høysesongen blir det fort arbeidstid fra 9 til 21, sier 27-åringen.
Han er glad for at nytt fagbrev er på vei.
– Unge sykkelmekanikere med fagbrev vil veldig enkelt få seg jobb.
BRA MED SKOLE: Sali Rama startet sykkelbutikk i 2017 og har rekruttert ansatte med ulik bakgrunn. – Kunnskap gjennom et fagbrev blir veldig bra, mener han.
Foto: TOM NICOLAI KOLSTAD / NRK– Mye høyere krav
Det er sportsbransjen selv som tok grep.
De ba Utdanningsdirektoratet kikke på mulighetene for et nytt fagbrev.
– Køene på verkstedene blir for lange, spesielt fra mars-april og utover, sier direktør i Norsk Sportsbransjeforening Trond Evald Hansen.
MER KUNNSKAP: – Behovet er kjempestort, sier Trond Evald Hansen i Norsk Sportsbransjeforening.
Foto: Privat– Vi risikerer at syklister ikke kommer i gang med sesongen. Og sånn kan vi ikke ha det.
For sykkelbutikkene har markedet økt på og endret seg.
Flere syklister som bestiller service. Ny teknologi.
Fra gamle dagers gir- og bremsekluss.
Til også å håndtere elmotor, batteriteknologi og mekking på forsterkede løsninger som elsykkelens ramme og bremser.
– Krav til kompetanse på sykkel er mye høyere etter at elsyklene kom, sier Hansen.
– GOD IDE: Theodor Kroslid (til venstre) og Tristan Greipsland går på VG1 elektro og synes et nytt fagbrev for sykkelmekanikere låter bra.
Foto: TOM NICOLAI KOLSTAD / NRKTommel opp i skolegården
Utenfor Kvadraturen vgs. i Kristiansand treffer NRK en gruppe 16-åringer på VG1.
De sikter seg inn mot elektrikerfager. Flere av dem synes sykkelmekaniker låter bra.
– Det kunne sikkert vært kult. Sykkelmekaniker blir jo en blanding av elektro og TIF (teknologi- og industrifag, red.anm.), sier Theodor Kroslid (16).
– For da kan man jo skru litt på sykkel - og elmotorer.
POSITIV: Oda Oline Omdal i Høyre er positiv til nytt fagbrev.
Foto: privatOda Oline Omdal i Agder Høyre er opptatt av skolepolitikk.
Hun er positiv til fagbrev for sykkelmekanikere.
– At vi får flere linjer som er tilpasset særinteresser tror jeg er et godt supplement til standardlinjene vi har, sier hun.
Søkbart i mars 2024
Udanningsdirektoratet finpusser i disse dager forslaget til læreplan sammen med bransjen og partene i arbeidslivet.
Seniorrådgiver Carine Gronholz sier faget vil havne under teknologi- og industrifag, som er ett av de ti yrkesrettede programmene i videregående skole.
NYTT FAG: Kunnskap om sykkelreparasjon har til alle tider basert seg på praksis i bransjen. Snart blir det eget fag på linje med bilmekaniker.
Foto: TOM NICOLAI KOLSTAD / NRKSykkelmekanikere vil - på linje med for eksempel bilmekaniker - få to års skole og to års lærertid i bedrift.
– Å drive reparasjon er blitt mer avansert. Elsykkel kan bety høyere fart. Av hensyn til sikkerhet er også kvalitetssikret kompetanse blitt mer relevant, sier Gronholz.
Hun tror mange av dagens sykkelreparatører kan bli de første som tar fagbrev.
De kan ta svenneprøve basert på sin erfaring.
I vinter skal forslaget ut på tre måneders høring.
Deretter kan tilbudet være på plass høsten 2024, med søknadsfrist mars neste år.