Assisterende informasjonsdirektør Emma Elisabeth Vennesland sier selskapet allerede har mottatt over 1000 skader, men at prognosene går på det dobbelte.
Søndag fikk de 750 meldinger. Mandag var det 920 meldinger.
Uværet 'Nina' har gjort omfattende skader på Vestlandet og i agderfylkene, forteller Emma Elisabeth Vennesland i If.
Foto: If SkadeforsikringBåter ble skylt på vann eller senket flere steder.
Sterke krefter i sving på Sør-Vestlandet i helga.
Foto: Kim Olav Hatløy Skår / 03030-tipserNett-TV: Se direkte fra Lindesnes fyr
– Hele tak har blåst av
Uværet som gav svært sterke kastevinder fra vest, har særlig rammet takkonstruksjoner der takstein har blåst av, og i noen tilfeller hele tak.
– I Vest-Agder har vi fått melding om at hele taket var revet av på et gårdsbruk, og mange har fått taksteinen blåst av husene sine.
Ellers har stormflo ødelagt mange brygger og sjøboder langs hele kysten fra Aust-Agder til Hordaland, hvor uværet traff hardest, forteller Vennesland.
«Nina» ser ut til å ha ødelagt langt mer enn det flommen gjorde i høst.
– Enorm pågang
Uværet herjet verst langs kysten av Hordaland og Rogaland. Også Agder-fylkene fikk mange skader.
– Det er flest privathus som har fått skader, men også bedrifter, bryggeanlegg, biler og båter er blant de registrerte skadene, sier Vennesland.
Selskapet mottar nå over 750 telefoner i døgnet, og det er kø på telefonene til skadesentrene som ber folk om å være tålmodige.
– Det er så stor pågang at det kan ta tid før folk kan få utbedret ødeleggelsene. De må prøve så godt de kan å sikre for begrense ytterligere skader, sier Vennesland.
Det er nemlig varslet nytt uvær mandag kveld som kan forsterke skadene, dersom de ikke sikres.
– Dette gjelder særlig takkonstruksjoner, påpeker Vennesland.
- Les også: Liten storm på Lindesnes fyr i dag
Tar dager å få oversikt
Forsikringsselskapet Gjensidige har også passert 1000 skademeldinger som følge av ekstremværet i helga. Tallet ventes å øke kraftig i dagene fremover.
– Erfaringen fra tidligere stormer av denne styrken tilsier at det vil ta flere dager før vi har full oversikt, sier informasjonssjef Christian Haraldsen i Gjensidige.
– De fleste skademeldingene gjelder boliger og andre bygninger på grunn av vind eller vann. Mange meldinger gjelder takstein eller takplater som er revet løs. Langs kysten har en del naust blitt oversvømt på grunn av springflo og høye bølger, opplyser Haraldsen.
Gjensidige har fått melding om at ti småbåter er meldt sunket på grunn av uværet, og mange båter har veltet på opplagsplasser. Rundt 50 biler er så langt meldt skadet etter å ha blitt truffet av trær som har veltet eller av løse gjenstander som er tatt av vinden.
Selskapet Frende har fått inn rundt 100 meldinger, og forventer også langt flere de neste dagene.