SE OGSÅ: |
![]() |
ALT OM: |
Kristelig Folkeparti er igjen det største partiet i Vest-Agder, viser meningsmålingen som Opinion har gjort for NRK Sørlandet og Fædrelandsvennen.
Partiet går fram med tre prosentpoeng i forhold til meningsmålingen i juni. Størst tilbakegang på meningsmålingen har Arbeiderpartiet med tre prosentpoeng.
Fortsatt Høyre/KrF-styre
Dermed ser det ut til at KrF og Høyrestyret i Vest-Agder fortsetter også inn i neste periode. De to er de største partiene på meningsmålingen med henholdsvis 24 og 21 prosents oppslutning.
Høyre har riktignok en tilbakegang siden forrige måling med ett prosentpoeng, men er likevel fylkets nest største parti. Med støtte fra Senterpartiet og / eller Venstre i fylkestinget er Thore Westermoen sikret vervet som fylkesordfører og Irene Haugaa kan fortsette som fylkesvaraordfører.
Nytt tilbakeslag
Arbeiderpartiet får et nytt tilbakeslag og mister tre prosentpoeng og blir stående med 15 prosents oppslutning. Det samme har SV, men det var det samme som på målingen i juni.
Fremskrittspartiet får også 15 prosent og går tilbake med to prosentpoeng på denne målingen.
For de andre partiene er det mindre bevegelser, men det er verdt å merke seg at Demokratene som fikk en prosents oppslutning sist, denne gangen er helt ute med null prosent.
Målingen er basert på 600 personer som fikk spørsmålet om hvordan de ville ha stemt ved et fylkestingsvalg.

Resultater meningsmåling Vest-Agder

Mandatfordeling i forhold til meningsmålingen
.