Maleriet det er snakk om er et hundre meter langt abstrakt maleri i foajeen til konserthuset med navn «Uten tittel #36». Det fargerike kunstverket er malt direkte på veggen med akrylmaling og sparkel.
Bekymringen kom etter at en ansatt på Kilden teater- og konserthus ga beskjed om skadene til Josefine Lyche før jul. Kunstneren fikk deretter en venn til å dra på befaring som tok bilder av skadene for henne.
NETT-TV: Det har kommet flere sprekker på veggen som kunstner Josefine Lyche har malt på Kilden.
Vegg i bevegelse
I en e-post-utveksling som NRK har fått tilgang til, mellom Lyche og Per Hess i Kunst i Offentlige Rom, lurer kunstneren på om skadene kan komme fra økt belastning i taket etter at det ble bygget en etasje med øvingslokaler over og uttrykker et ønske om at kultur-etablissementet skal ta tak i det før det blir verre.
– Jeg har uansett bedt de foreta en ny analyse og avklare om det er sannsynlighet for at veggen igjen kommer i bevegelse, skriver hun.
«Uten tittel #36» heter kunstverket som nå har fått sprekker.
Foto: Kari Løberg Skår / NRKAv epostene blir det også nevnt at det tidligere har vært tilfeller av sprukne vindusflater i kulturhuset, muligens på grunn av at «bærestrukturen til fasadeveggen henger».
Kunstneren vil ikke uttale seg om saken til media, men sier til NRK at hun er i en meget god dialog med Kilden og at hun er fornøyd med hvordan de har håndtert den.
– Jeg var i møte med Kilden på onsdag i forrige uke. De var veldig på tilbudssiden og vil fikse dette, forteller Lyche.
Veggmaleriet er hundre meter langt.
Foto: Kari Løberg Skår / NRKI dialog
Administrerende direktør for Kilden teater- og konserthus Hans Antonsen hadde ikke mulighet til et intervju onsdag kveld, men bekrefter at de jobber med saken.
– Vi er i dialog med kunstneren, sier Antonsen.
Kilden teater- og konserthus åpnet i 2012. Det var kronprinsesse Mette Marit som la ned grunnsteinen til bygget i 2009.
Foto: Per-Kåre Sandbakk / NRK