– Det spesielle i Farsund er at vi har et veldig stort Fremskrittsparti og et stort Høyre. Til sammen har de klart flertall. Begge partiene gikk inn i valgkampen med en intensjon om å samarbeide, men har glidd lenger og lenger fra hverandre. Ordførerkampen mellom Salvesen og Buch har tilspisset seg og jeg tror at dét ettehvert har betydd mer enn politikken, sier redaktør Sveinung W. Jensen til NRK.no.
Høyrefløyen vil ikke samarbeide
Frp har gjort et godt valg i Farsund, men Andreas Bjørn Salvesen blir trolig ikke ordfører. (Arkivfoto)
Foto: Svein Sundsdal / NRKIfølge redaktøren i lokalavisa er det Andreas Bjørn Salvesen (Frp) og Richard Ivar Buchs (H) hang til å bli ordfører som i første rekke ødelegger for et H og Frp-styre.
– Jeg tror nok begge to ønsker å avslutte sine yrkeskarrierer med ordførerkjedet rundt halsen, sier Jensen.
Tirsdag ettermiddag har Høyre og Frp forhandlet på hver sin side.
I 17-tiden varsler Venstre at de ikke vil støtte Salvesen. Dermed går det mot at Høyres Richard Ivar Buch kan bli ordfører i Farsund.
- SE OGSÅ: Frp størst i Farsund
– Stoler ikke på hverandre
– Forholdet mellom partiene har utviklet seg slik at de ikke føler de kan stole på hverandre. Så nå har de forhandlinger på hver sin side med de andre partiene og det blir spennende å se hva som kommer ut av det, sier Jensen, som holder en knapp på at det blir Richard Ivar Buch som stikker av med ordførerkjedet.
– Selv om han da ikke får flertall i et valgteknisk samarbeid, så vil venstresida i Farsund for en hver pris unngå Salvesen som ordfører. I valget mellom to onder så vil de støtte Buch, sier avisredaktøren.
Og med Venstres Frp-nei tirsdag ettermiddag ser det ut som han har rett i dét.
De siste fire årene har Stein A. Ytterdahl (Ap) vært ordfører i Farsund.