Likestillingsombudet mener at politikerne sender et signal til de unge på likestillingsseminaret ved ikke å møte opp.
Foto: Martin Hinsch / NRK– Jeg har forståelse for at politikernes hverdag er full av viktige oppgaver, men å ikke ville prioritere ungdom, vold og likestilling, er et signal til alle som sitter her i dag, sier likestillings-ombud i Norge, Sunniva Ørstavik.
Det har nok en gang vært en sommer med en rekke voldtekter på Sørlandet. Ørstavik mener de unge trenger politikerne i ryggen.
- LES OGSÅ: – Kan hindre god likestilling
– Ungdommene som sitter her skal ut og jobbe for å hindre vold og fremme likestilling. Da trenger de aktive politikere med på laget. Så jeg håper at jeg ser de her når de når jeg er her neste gang, sier hun.
Sørlandet dårligst i landet
Seminaret, som ble arrangert ved Universitetet i Agder torsdag satte fokus på likestilling, vold og ungdom. Og det i den regionen i Norge som kommer dårligst ut når det gjelder likestilling.
Voldtektsseminaret på Universitetet i Agder var godt besøkt, men det var ingen politikere å se.
Foto: Martin Hinsch / NRK– Vi vet at Sørlandet år etter år havner nederst på likestillingsstatistikken. Og det som måles er ikke holdninger til kropp og seksualitet eller seksuelle overgrep, men det kan være symptomatisk, sier Lene Mordal i organisasjonen Sister, som også er initiativtakeren til seinaret.
Sunniva Ørstavik sier likestilling er viktig for å hindre vold:
– Vold og seksualisert vold er ulikestillingens verste konsekvens, sier hun.
Krever døgnåpent voldtektsmottak
Forrige uke kunne vi lese i Fædrelandsvennen at 7 av 8 voldtekter i juni ble henlagt på grunn av rus i Kristiansand. Dette er ikke en god nok grunn, mener Lene Mordal.
– Når både legevakt og politi anbefaler at det gis mer ressurser til dette, synes jeg politikerne blir nødt til å høre på dette. Vi kan ikke ha det slik at jenter skal reise hjem med beskjed om ikke å dusje etter at de har oppsøkt hjelp på legevakten, sier Mordal.
- LES OGSÅ: Må vente lenge på undersøkelse
Likestillingsombudet sier at det må på plass et døgnåpent voldtekstmottak i byen.
– Jeg forventer at Kristiansand jobber systematisk for dette, og sørger for å ha et døgnåpent tilbud, sier Sunniva Ørstavik.