Hopp til innhold

To personer funnet døde i Kristiansand – etterforsker dobbeltdrap

Politiet mener de døde er mor og datter og etterforsker saken som et dobbeltdrap. Onsdag kveld gjør politiet undersøkelser i et populært turområde.

Offer bæres ut i dobbeltdrapssaken i Vågsbygd.

En av de døde bæres ut av en bolig i i Vågsbygd i Kristiansand.

Foto: TOM-RICHARD HANSSEN OLSEN / NRK

Det opplyste politiinspektør Cecilie Pedersen i Agder politidistrikt på en pressekonferanse onsdag.

De avdøde er så langt ikke offisielt identifisert, men etterforskningen så langt tilsier at det dreier seg om en mor og hennes åtte år gamle datter. Pårørende er varslet, og dødsårsaken er foreløpig ikke bekreftet, sier politiinspektøren.

Politiet fikk melding om hendelsen klokken 13.21 onsdag ettermiddag av en person skulle besøke personene som bor på adressen der de døde ble funnet.

Sent onsdag kveld gjorde politiet søk i Vågsbygdskogen. Dette er et populært turområde ikke langt unna åstedet.

– Vi er her fordi vi har iverksatt etterforskning og undersøkelser. Vi er her i området for å sjekke ut noe i forbindelse med det. Det er ikke fare for noen personer, sier innsatsleder i Agder-politiet, Ole Strandhagen.

– Konkret hvorfor vi er her, vil jeg ikke gå nærmere inn på, sier han.

Ole Strandhagen

Innsatsleder Ole Strandhagen vil ikke si konkret hvorfor politiet gjør undersøkelser i et turområde i Vågsbygdskogen.

Foto: Anna Rut Tørressen / NRK

Ingen andre i boligen

Hendelsen skjedde på en privat adresse og et stort område er sperret av i Vågsbygd, en bydel utenfor Kristiansand sentrum.

– Meldingen var av slik karakter at politiet umiddelbart forsto at vi sto overfor en alvorlig hendelse. Politiet rykket ut med flere patruljer, og da de kom frem tok de seg inn i boligen. Der ble det funnet to personer som var livløse. Det var ingen andre personer i boligen enn de to døde, sier Pedersen.

Hvorfor etterforsker dere dette som et dobbeltdrap?

Det er på bakgrunn av meldingen som kom inn og åstedet. Krimteknikerne jobber fremdeles på åstedet, og vi kan ikke si noe om dødsårsaken. Men når man finner to personer livløse i en bolig og ser hvordan åstedet er, så etterforsker vi dette som et drap, forklarer politiinspektøren.

Pu0aW5jbIrA

Politiinspektør Cecilie Pedersen sier at ingen er pågrepet etter drapene. Hun vil heller ikke uttale seg om eventuelle mistenkte i saken på nåværende tidspunkt.

Foto: NTB

Ingen pågrepet

Ifølge Pedersen er det foreløpig ingen som er pågrepet og hun vil ikke uttale seg om eventuelle mistenkte. Hun sier politiet nå forsøker å etterforske bredt for å finne ut hva som har skjedd.

– Vi forsøker å finne motiv for eventuell handling. Vi gjør en rekke avhør og undersøkelser, men jeg kan ikke gå nærmere i detalj på det, sier Pedersen.

Leter dere etter bestemte personer?

– Jeg kan ikke gå nærmere inn på det. Vi etterforsker bredt, sier hun og legger til at det ikke er noe som tyder på at folk skal føle seg redde etter hendelsen.

Politiet vil ikke si noe om det var tegn til vold på åstedet, eller om adressen var kjent for politiet fra før.

Voldshendelse Vågsbygd, politimann ved sperring, sperrebånd

Politiet har sperret av store områder rundt boligen og krimteknikere jobber inne på åstedet.

Foto: Thomas Sommerset / NRK

Ber om tips

Politiet er på stedet med flere politipatruljer og krimteknikere. Det er også foretatt flere vitneavhør.

– Det vil også bli foretatt rundspørringer i nabolaget, sier Pedersen.

Politiet ønsker nå å komme i kontakt med personer som kan ha opplysninger om saken.

– Spesielt personer i nabolaget som har videoovervåkning på boligene sine, eller dem med biler som har overvåkingskamera på utsiden av bilen, sier Pedersen.

Voldshendelse Vågsbygd, lys satt opp

Etterforskningen så langt tilsier at det er en mor og hennes datter på åtte år som er drept. Onsdag kveld var det tent lys for de døde i Vågsbygd.

Foto: Tom-Richard Hanssen Olsen / NRK

Nabo: – Trist og uforståelig

Naboer NRK har snakket med beskriver nabolaget som rolig og stille.

– Ingenting skulle tilsi at noe sånt skulle skje her, sier naboen.

Vedkommende er rystet over hendelsen.

– Dette er trist og uforståelig og gjør noe med oss, sier vedkommende.

Ordfører Jan Oddvar Skisland (Ap) i Kristiansand opplyser til NRK at kommunens kriseteam «følger opp og ivaretar de pårørende og dem rundt».

Han kunne ikke si noe mer på nåværende tidspunkt.

Hei!

Tenkte du på noe spesielt da du leste denne saken eller har tips til noe annet jeg bør skrive om? 

Send meg gjerne en e-post! 

NRK Sørlandet
Spiller nå
På innsiden av Kunstsiloen 01:06
Neste

Økonomistatus

Strømpris i dag

Inkludert avgifter

Billigst kl. 04 2,01 kr
Dyrest kl. 18 2,74 kr

Strømkostnader nå

Med strømstøtte

  • Steke pizza 0,6 kr 25 min.
  • Dusje 6,3 kr 10 min. / 100 liter vann
  • Vaske klær 0,8 kr En vask
  • Varmeovn 1,5 kr 1000w, en time

Styringsrenta i prosent

Høyere styringsrente betyr økte utgifter dersom en har boliglån

Økte matpriser

Hvor mye matprisene har økt det siste året, sammenlighet med lønnsutvikling

  • Matvarer Okt 2022 – okt 2023
    + 8,5 %
  • Lønnsutvikling Anslag for 2023
    + 5,5 %