Det finnes ikke samisk tastatur for alle mobiltelefoner ennå. Det finnes et nordsamisk tastatur for Android-telefoner, men ikke for iPhone eller Nokia.
Samisk har mange bokstaver som ikke det norske alfabetet har, nemlig á, č, đ, ï, ŋ, š, ŧ og ž.
– Et ork å skrive på samisk
Når man skriver samisk med norsk tastatur, så kan betydningen bli helt feil i forhold til det man egentlig ville si. For eksempel blir <gođđit> (strikke) til <goddit> (drepe).
– Jeg skulle skrive <gođđit>, min venn spurte om jeg mente å drepe, ler Isabel Kemi.
– Det er et ork å skrive på samisk, sier Ellen Marianne Utsi.
Kan svekke språket
Leder av samisk språkteknologisenter - Giellatekno, professor Trond Trosterud.
Foto: Linn Margrete Påve / Nrk SápmiSMS-språket kan svekke det samiske språket, bekrefter ungdommen selv.
– Man behøver ikke å tenke på hvor de samiske bokstavene skal stå, og da trenger man ikke å tenke over hvordan man skriver, sier Ellen Marianne Siri.
Giellatekno, samisk språkteknologisenter, ved Norges Arktiske Universitet tilpasser samisk til telefoner.
Professor Trond Trosterud, som leder Giellatekno, mener det er viktig at det samiske språk brukes.
– Nå må man enten skrive med gal samisk grammatikk, noe jeg ikke liker, eller så må man skrive på norsk, og det er beklagelig. Det er viktig å se samisk i tekstform.
Laget mal for samisk tastatur
Det er mulig å bruke de samiske bokstavene, men da må man bruke flere ulike tastaturer, for eksempel finsk og serbisk.
Ellen Marianne Siri tror ungdom hadde skrevet mer på samisk hvis mobiltelefonene hadde hatt samisk tastatur.
Foto: Linn Margrete Påve / Nrk SápmiHvis du er iPhone og Nokia-bruker, så finnes alle samiske bokstaver, unntatt č, på det finske tastaturet. Hvis du skal bruke č, må du svitsje over til Hrvatski, det kroatiske tastaturet. Der finner man bokstavene č, đ, š og ž., men mangler bokstavene á, ŋ og ŧ.
Giellatekno har allerede laget en mal for samisk tastatur. På det samiske tastaturet er alle de samiske bokstavene, men ikke æ, ø, å.
– Det som er bra er at kun de viktige bokstavene er der, fordi skjermen er så liten. Dette er vedtatt og må bare implementeres.
Nå gjenstår å finne noen til å lage tastaturet. Derfor kan man i Gielletekno ikke si når tastaturet blir ferdig.
Ville skrevet mer samisk
Om det det hadde vært et samisk tastatur, ville ungdom skrevet mer på samisk.
– Jeg ville skrevet mer på samisk, tror Ellen Marianne Siri.
– Det ser rart uten samiske bokstaver, betydningen er ikke den samme, sier hun.