Kommunene i Gáiseguovllu válgabiire/Gáisi valgkrets består er:
Kåfjord, Storfjord, Lyngen, Karlsøy, Tromsø, Balsfjord, Målselv, Bardu, Lenvik, Berg, Torsken, Tranøy og Sørreisa.
Disse kommunene hadde 112.623 innbyggere ved inngangen av første kvartal 2012.
I 2009 hadde valgkretsen seks mandater. Hvor mange representanter som velges fra hver valgkrets er avhengig av antall innmeldte i Sametingets valgmanntall pr. 30. juni i det år det sist ble avholdt kommune- og fylkestingsvalg.
Gáiseguovllu válgabiire/Gáisi valgkrets hadde 2.041 manntallsførte 30. juni 2011, og får dermed seks mandater i 2013.
Listene
Her er listene til 2013-valget (her oppdateres listene etter hvert som nominasjonene gjennomføres).
Valgresultater
Her er valgresultatet fra 2013-valget:
Her er valgresultatet fra 2009-valget:
30. juli 2009 var det 1.977 personer i manntallet: 1.088 menn og 889 kvinner. 1.344 stemte, og det ga en fremmøteprosent på 67,7.
Valgkrets 4 består hovedsaklig av den tidligere kretsene Nord-Troms og Midt-Troms.
Stemmene i de to kretsene ble fordelt slik i 2005-valget:
Disse kommunene hadde 1.799 personer oppført i samemanntallet i 2005. Av disse avga 1.331 stemme, og det ga en fremmøteprosent på 73,9 ved valget i 2005.
Disse har representert valgkretsen
I 2013-valget ble disse valgt inn:
I 2009-valget ble disse valgt inn (lenkene av representantene er presentasjonen før 2009-valget):
- (NSR)
- (Ap)
- (NSR)
- (Ap)
- (Frp)
- (NSR)
Følgende har representert dette området på Sametinget:
2005-2009:
Nord-Troms: Willy Ørnebakk (Ap), Hilde Anita Nyvoll (Ap) og Tor Mikalsen (NSR).
Midt-Troms: Bjarne Store-Jakobsen (Ap), Randi A. Skum (NSR) og Lene Hansen (NSR).
2001-2005
Nord-Troms: Willy Ørnebakk (Ap), Svein Peter Pedersen (Sp) og Geir Tommy Pedersen (NSR).
Midt-Troms: Margareta Påve Kristiansen (Ap), Randi A. Skum (NSR) og Per-Bjørn Lakselvnes (NSR).
1997-2001:
Nord-Troms: Willy Ørnebakk (Ap), Geir Tommy Pedersen (NSR) og Tor Nilsen (NSR).
Midt-Troms: Margareta Paave Kristiasen (Ap), Sven-Roald Nystø (NSR) og Randi Skum (NSR).
1993-1997:
Nord-Troms: Eilif O. Larsen (Ap), Mary Mikalsen Trollvik (NSR) og Geir Tommy Pedersen (NSR).
Midt-Troms: Margareta Påve Kristiansen (Ap), Sven-Roald Nystø (NSR) og Aage Pedersen (NSR).
1989-1993:
Nord-Troms: Eilif O. Larsen (Ap), Mary Mikalsen (NSR) og Lars Nilsen (Samefolkets fellesliste).
Midt-Troms: Nils Jernsletten (NSR), Aage Pedersen (NSR) og Ester Fjellheim (NSR).
Her kan du selv søke på samtlige lister som er stilt til samtlige sametingsvalg:
(ekstern lenke fra Norsk samfunnsvitenskapelig datatjeneste, Data om det politiske system). Klikk deg inn på Valglistearkivet.