NRK Meny
Normal

Nuortaguovllu válgabiire/Østre valgkrets

Valgkretsen består av ni kommuner. Seks representanter skal velges inn på Sametinget.

Tana

I valgkretsen har Tana flest manntallsførte.

Foto: Eilif Aslaksen / NRK

Kommunene i Nuortaguovllu válgabiire/Østre valgkrets er:

Sør-Varanger, Nesseby, Vadsø, Vardø, Båtsfjord, Tana, Berlevåg, Lebesby og Gamvik.

Også i 2009 hadde valgkretsen seks mandater. Hvor mange representanter som velges fra hver valgkrets er avhengig av antall innmeldte i Sametingets valgmanntall pr. 30. juni i det år det sist ble avholdt kommune- og fylkestingsvalg.

Kirkenes

Kirkenes i Sør-Varanger tilhører valgkrets 1.

Foto: Knut-Sverre Horn / NRK

Nuortaguovllu válgabiire/Østre valgkrets hadde 2.177 manntallsførte 30. juni 2011, og får dermed seks mandater i 2013.

De ni kommunene hadde 26.106 innbyggere ved inngangen av første kvartal i 2012.

Listene

Her er listene til 2013-valget (her oppdateres listene etter hvert som nominasjonene gjennomføres).

Arbeiderpartiet

Árja

Fremskrittspartiet

Høyre

Norske Samers Riksforbund/Samefolkets parti

Senterpartiet

Valgresultater

Her er valgresultatet fra 2013-valget:

Valgkrets 1: Østre valgkrets

Liste

Opptalte st.

%-fordeling

2009-stemmer

%-endring 2009

Repr.

Endring

Árja

291

 17,5

 

 

1

 

Ap

497

30,0

 

 

 2

 

Frp

137

 8,3

 

 

 

 

Høyre

143

8,6

 

 

 1

 

NSR/SPF

465

 28,0

 

 

 2

 

Sp

107

 6,4

 

 

 

 

Blanke

19

 1,1

 

 

 

 

Frammøte

1659

 74,2

 

 

 6

 

Her er valgresultatet fra 2009-valget:

Valgkrets 1

Parti

Forhåndsst.

Tot.stemmer 

Prosent

Mandatprogn.

Sp

29

78

4.6

 

DnA

221

604

35.8

Árja

17

123

7.3

 

Frp

69

161

9.5 

Høyre

34

96

5.7

 

NSR/SfP

112

363

21.5

SFF

18

73

4.3

 

Felleslista

21

112

6.6

0

Ofelaš

21

76

4.5

 

30. juli 2009 var det 2.219 personer i valgmanntallet: 1.196 menn og 1.023 kvinner. 1.686 avga stemme (75,8 prosent frammøte).

Det totale innbyggertallet i de ni kommunene i Nuortaguovllu válgabiire/Østre valgkrets, var 27.139 (1.7.2008). 7,8% av innbyggerne i kommunene var oppført i samemanntallet.

Valglistene i 2009 (Valgkrets 1)

Her er valgresultatet fra 2005-valget (da gjaldt en annen valgordning). Varanger og Tana valgkretser er slått sammen.

Sametingsvalget 2005

Parti

Antall stemmer

Mandater

Arbeiderpartiet

648

4

NSR/Samefolkets Parti

505

2

Senterpartiet

101

Andre partier og lister

196

Kommunene hadde 2.140 personer oppført i samemanntallet i 2005. Av disse avga 1.634 stemme (76,3 prosent fremmøte) ved valget i 2005.

Disse har representert valgkretsen

I 2013-valget ble disse valgt inn:

Hartvik Hansen, Árja

Mariann Wollmann Magga, Ap

Knut Inge Store, Ap

Ellen Kristina Saba, Høyre

Beaska Niillas, NSR/SáB

Christina Henriksen, NSR/SáB

I 2009-valget ble disse valgt inn (lenkene av representantene er presentasjonen før 2009-valget):

Valgkrets 1
Foto: Grafikk: NRK

Etter at Marianne Balto ble sametingsråd, ble Mariann Wollmann Magga fast representant.

Alt om 2009-valget på NRK Sápmi

I 2005 og ved de foregående valgene gjaldt en annen valgordning. Den nye valgkretsen - Østre valgkrets - besto hovedsaklig av de tidligere kretsene Varanger og Tana. I tillegg er Lebesby kommune flyttet til den nye kretsen.

Følgende har representert dette området på Sametinget:

2005-2009:

Varanger valgkrets: Magnhild Mathisen (Ap), Knut Store (Ap) og Gunn-Britt Retter (NSR/SÁB).

Nesseby - varangerfjorden

Nesseby og Varangerfjorden.

Foto: Kari Bjørkeli Thomassen/Finnmark fylkeskommune

Tana valgkrets: Marianne Balto (Ap), Per Ivar Henriksen (Ap) og Jánoš Trosten (NSR).

2001-2005:

Varanger valgkrets: Magnhild Mathisen (Ap), Olav Dikkanen (NSR) og Berit R. Nilssen (NSR).

Tana valgkrets: Steinar Pedersen (Ap), Jánoš Trosten (NSR) og John Erland Balto (Sp).

1997-2001:

Varanger valgkrets: Magnhild Mathisen (Ap), Berit R. Nilssen (NSR) og Olav Dikkanen (NSR).

Tana valgkrets: Steinar Pedersen (Ap), Marie Therese N. Aslaksen (Ap) og Nils Henrik Måsø (Sp).

1993-1997:

Varanger valgkrets: Magnhild Mathisen (Ap), Olav Dikkanen (NSR) og Berit R. Nilssen (NSR)

Tana valgkrets: Steinar Pedersen (Ap), Marianne Balto (Henriksen), (NSR) og Hartvik Hansen (Samedemokratene).

1989-1993:

Varanger valgkrets: Magnhild Mathisen (Ap), Olav Dikkanen (NSR) og Inger Katrine Juuso (NSR).

Tana valgkrets: Steinar Pedersen (Ap), Johan Jernsletten (NSR) og John Viktor Aslaksen (Tana Distriktsliste).

Her kan du selv søke på samtlige lister som er stilt til samtlige sametingsvalg: NSD-PolSys (ekstern lenke fra Norsk samfunnsvitenskapelig datatjeneste, Data om det politiske system).