NRK Meny
Normal

Viesttarmeara válgabiire/Vesthavet valgkrets

Valgkretsen består av 35 kommuner. Fire representanter skal velges inn på Sametinget.

Samer

Skånland kommune tilhører valgkrets 5.

Foto: Terje Bendiksby / SCANPIX

Kommunene i Viestarmera válggabijrra/Viesttarmeara válgabiire/Vesthavet valgkrets er:

Dyrøy, Salangen, Lavangen, Gratangen, Skånland, Ibestad, Harstad, Bjarkøy, Kvæfjord, Andøy, Øksnes, Bø, Sortland, Hadsel, Vågan, Vestvågøy, Flakstad, Moskenes, Værøy, Røst, Lødingen, Tjeldsund, Evenes, Narvik, Ballangen, Tysfjord, Hamarøy, Steigen, Sørfold, Bodø, Fauske, Saltdal, Gildeskål, Beiarn og Meløy.

Árran museum og andre samiske museer har mindre ressurser å rutte med enn øvrige museer i Norge.

Bildet er fra Árran museum i Tysfjord.

Foto: Harrieth Aira / NRK

Disse kommunene hadde ved inngangen av første kvartal i 2012, 197.635 innbyggere.

I 2009 hadde valgkretsen fem mandater. Hvor mange representanter som velges fra hver valgkrets er avhengig av antall innmeldte i Sametingets valgmanntall pr. 30. juni i det år det sist ble avholdt kommune- og fylkestingsvalg.

Viesttarmeara válgabiire/Vesthavet valgkrets hadde 1.455 manntallsførte 30. juni 2011, og får dermed fire mandater i 2013. Det er et mandat mindre enn i 2009.

Listene

Her er listene til 2013-valget (her oppdateres listene etter hvert som nominasjonene gjennomføres).

Arbeiderpartiet

Fremskrittspartiet

Høyre

Norske Samers Riksforbund

Senterpartiet

Valgresultater

Her er valgresultatet fra 2013-valget:

Valgkrets 5: Resultater

Liste

Opptalte st.

%-fordeling

2009-stemmer

%-endring 2009

Repr.

Endring

Ap

198

 21,4

 

 

 1

 

Frp

 78

 8,4

 

 

 

 

Høyre

 131

 14,2

 

 

 1

 

NSR

 460

 49,8

 

 

 2

 

Sp

45

 4,9

 

 

 

 

Blanke

12

 1,3

 

 

 

 

Frammøte

924

58,9

 

 

 4

 

Her er valgresultatet fra 2009-valget:

Valgkrets 5

Parti

Forhåndsst. 

Tot.stemmer

Prosent

Mandatprogn

NSR 

166

437

47.7 

3

Sp 

28 

71

7.7

 

DnA

106

226

24.6

Frp 

41

68

7.4

0

SFF 

15

60

6.5

 

Sjaddo 

32

55

6.0

 

30. juli 2009 var det 1.395 personer i manntallet: 755 menn og 640 kvinner. 917 stemte, og det ga en fremmøteprosent på 65.

Det totale innbyggertallet i de 35 kommunene er 194.676 (1.7.2008). 0,6% av innbyggerne i kommunene var i 2005 oppført i samemanntallet.

Lister ved 2009-valget krets 5

Valgkrets 5 består hovedsaklig av de tidligere kretsene Sør-Troms, Nordre-Nordland og Midtre-Nordland.

Stemmene i de tre kretsene ble fordelt slik i 2005-valget:

Sametingsvalget 2005

Parti

Antall stemmer

Mandater

Arbeiderpartiet

279

3

NSR

484

6

Senterpartiet

27

Samenes Valgforbund

83

Andre partier og lister

38

Kommunene hadde 1.226 personer oppført i samemanntallet i 2005. Av disse avga 891 stemme, en fremmøteprosent på 72,6.

Disse har representert valgkretsen

I 2013-valget ble disse valgt inn:

Vibeke Larsen, Ap

Viktor Inge Paulsen, NSR

Lars Filip Paulsen, Høyre

Nanna Agnete Thomassen, NSR

I 2009-valget ble disse valgt inn (lenkene av representantene er presentasjonen før 2009-valget):

Valgkrets 5
Foto: Grafikk: NRK

Etter at Vibeke Larsen ble sametingsråd, ble Inga-Lill Sundset fast representant.

Alt om 2009-valget på NRK Sápmi

Følgende har representert dette området på Sametinget:

2005-2001:

Sør-Troms: Berit Oskal Eira (Ap), Ann-Mari Thomassen (NSR) og Susanne Amalie Andersen (NSR).

Nordre Nordland: Vibeke Larsen (Ap), Kjersti Myrnes Balto (NSR) og Roger Pedersen (NSR).

Midtre Nordland: Anders Urheim (Ap), Tone Finnesen (NSR) og Miriam Paulsen (NSR).

Narvik

Narvik tilhører valgkrets 5.

Foto: Kjell Mikalsen / NRK

2001-2005:

Sør-Troms: Berit Oskal Eira (Ap), Ann-Mari Thomassen (NSR) og Ove Johnsen (Samenes valgforbund).

Nordre Nordland: Per Solli (Ap), Åge Nordkild (NSR) og Roger Pedersen (Samenes valgforbund).

Midtre Nordland: Anders Urheim (Ap), Kirsti Knutsen (Midtre Nordland Samepolitiske parti) og Sven-Roald Nystø (NSR).

1997-2001:

Sør-Troms: Asbjørg Skåden (NSR), Arvid Skjellhaug (NSR) og Ove Johnsen (Samenes valgforbund).

Nordre Nordland: Per Solli (Ap), Magne Andreas Solbakken Huuva (NSR) og Roger Pedersen (Samenes valgforbund).

Midtre Nordland: Åmund Eriksen (Midtre Nordland Samepolitiske parti), Ing-Lill Pavall (NSR) og Nils O. Nilsen (NSR).

1993-1997:

Sør-Troms: Olav Andersen (NSR), Inger Ann Fossli (NSR) og Anders Oskal (Samefolkets fellesliste).

Nordre Nordland: Per Solli (Ap), Magne A.S. Huuva (NSR) og Roger Pedersen (Ofotens samiske forenings Sametingsliste)

Midtre Nordland: Amund Eriksen (Midtre Nordland Samepolitiske Parti), Ing-Lill Pavall (NSR) og Nils O. Nilsen (NSR).

1989-1993:

Sør-Troms: Olav Andersen (NSR), Inger-Ann Fossli (NSR) og Haldis Thomassen (Samefolkets fellesliste).

Nordre Nordland: Inger Anne Johansen (Ap), Oddvin Storelv (NSR) og Ivar M. Simonsen (Ofoten sametingsliste).

Midtre Nordland: Ante Martin Eriksen (Midtre Nordland Sameliste), Kirsti Knutsen (Midtre Nordland Sameliste) og Lennart Mikkelsen (NSR).

Her kan du selv søke på samtlige lister som er stilt til samtlige sametingsvalg: NSD-PolSys (ekstern lenke fra Norsk samfunnsvitenskapelig datatjeneste, Data om det politiske system). Klikk deg inn på Valglistearkivet.