Samtidig har et av Store Norske-selskapene intensivert jakten etter gull på Finnmarksvidda.
- Selskapet jeg leder er ikke ute etter å få noen fortrinn. Jeg føler heller ikke at jeg har mange hatter på meg. Vi forsøker heller ikke å skaffe oss goodwil hos reindrifta, sier Robert Hermansen til NRK Sámi Radio.
Tette bånd
Robert Hermansen er daglig leder i Store Norske Spitsbergen Kulkompani AS (SNSK) på Svalbard.
Selskapet eier Store Norske Gull AS som har tilsammen 169 letetillatelser i Indre Finnmark. Letingen foregår i reindriftas vinterbeiteområder.
Store Norske og reindrifta deler ikke bare på de samme områdene. Kontakten mellom lederen for det statlige selskapet og Norske Reindriftssamers Landsforbund (NRL) har vært tett i en årrekke. Spesielt har det vært tette bånd mellom tidligere leder i NRL, Aslak J. Eira og Robert Hermansen. Samtidig har kona til Hermansen; Anne Cathrine Rørholt hatt flere roller innen reindrifta.
Forbindelsene
Her er forbindelsene mellom Hermansen, Rørholt og reindrifta:
- Robert Hermansen (68) er styreleder i selskapet Boalvvir BA. Selskapet skal kjøpe, videreforedle og selge reinkjøtt. Boalvvir eies av reineiere.
- Anne Cathrine Rørholt (57) var inntil tirsdag styreleder i selskapet Veahkki BA. Selskapet er stiftet av reineiere. Formålet med selskapet er å "bedre reindriftens mulighet til å verne reindriftsområdene mot annen bruk som kan skade reindriften."
- Anne Cathrine Rørholt har vært ansatt i NRL siden 1980-tallet som generalsekretær.
- Store Norske Gull AS leier en hel etasje i bygget til Norske Reindriftssamers Landsforbund (NRL) i Tromsø.
- Store Norske Gull AS tilbød NRL observatørplass i styret. Dette takket NRL-styret nei til.
- Ikke ute etter goodwill
Robert Hermansen understreker at det er folk fra reindrifta som har ønsket hans kompetanse inn i disse vervene.
- Jeg har ikke engasjert meg i reindrifta for å skaffe Store Norske noen fortrinn i Finnmark. Jeg kan heller ikke se at det her er snakk om motstridende interesser. Det er ikke noen tette bånd mellom NRL og Store Norske utover det at begge har virksomhet i Finnmark, sier han.
Anne Catrine Rørholt ønsker ikke å kommentere saken. Hun gikk av som styreleder i Veahkki BA tirsdag. Aslak J. Eira overtok.
Reindrifta har vært sterkt imot mineralvirksomhet på Finnmarksvidda. Robert Hermansen sier Store Norske ikke vil drive virksomhet som er til skade for reindrifta.
- Alt vi gjør i Finnmark skal skje på reindriftas premisser, sier han.
- Ikke problematisk
Tidligere NRL-leder Aslak J. Eira synes de tette båndene mellom daglig leder i et gruveselskap og næringen er uproblematisk.
Aslak J. Eira er tidligere leder i NRL.
Foto: Katri Somby- Selvsagt har gruveselskap og reindrifta motstridende interesser. Det behøver likevel ikke å bety at personer ikke kan jobbe sammen og ha gode relasjoner til hverandre selv om de i har tilknytning til ulike interesser. Når det gjelder Hermansens engasjement i Boalvvir, så har vi ønsket hans kompetanse for å få selskapet til å lykkes, sier han.
Deler lokaler
NRL eier et bygg i Tromsø hvor administrasjonen holder til.
Mens Aslak J. Eira var styreleder, inngikk NRL og Store Norske en leieavtale i desember 2005.
- Vi hadde behov for lokaler i Tromsø og NRL hadde ledige lokaler. Derfor leide vi der, forteller Robert Hermansen.
Den årlige leiesummen Store Norske betaler til NRL, er på mellom 120.000 og 150.000 kroner.
- Vi trengte ikke hele arealet i bygget og derfor var det naturlig for oss å leie det ut. Store Norske var de første til å spørre, og når vi fikk en så god avtale med dem, valgte vi å leie lokalene til dem, forteller Aslak J. Eira.