GULDAL:
Det var under høstens valgkamp at Egil Olli kom med sine
om å betale husleia for Beaivváš Sámi Teáhter i nybygget som planlegges i Kautokeino.Bak planene står Gullik Hansen og Centrum Eiendom. Nå
fra Egil Olli før de kan si sitt endelige ja til byggeprosjektet.10-12 millioner kroner
Da Olli kom med sine husleiegarantier, visste han ennå ikke hvor mye dette vil koste årlig for Sametinget.
Sametingspresident Egil Olli
Foto: Eilif Aslaksen / NRK– Det vet man ikke før prosjekteringen er ferdig. Men billig blir det nok ikke, jeg tror det blir snakk om noen millioner årlig, sa Olli da.
Nå viser det seg at husleia vil bli 10-12 millioner kroner årlig i 25 år.
Påtroppende Høyre-sametingsrepresentant Knut Roger Hansen fra Lakselv, sier at han reagerte allerede da Egil Olli kom med sine husleiegarantier.
– Hvis det er slik at man bare kan love vekk 10-12 millioner hit og dit, så er det akkurat slike ting som ødelegger Sametingets rykte, mener Hansen.
Den nyvalgte sametingsrepresentanten understreker at han kjenner saka kun gjennom det som er blitt omtalt i media.