Innføring av en differensiert verneplikt, var en av anbefalingene fra Vernepliktutvalget, som overleverte sin rapport til forsvarsminister Ine Eriksen Søreide (H).
Leder i utvalget, Jonni Helge Solsvik (H), understreket at utvalget mener de fleste vernepliktige fortsatt bør gjennomføre 12 måneders førstegangstjeneste, men at det kan åpnes både for kortere og lengre tjenestetid.
Stillinger knyttet til vakt og sikring, er blant områdene hvor det kan holde med seks måneder, mens det for enkelte mer spesialiserte stillinger, som fartøybesetning og enkelte spesialiststillinger i Hæren, bør åpnes for 18 måneders tjenestetid, mener utvalget.
Overføres direkte
Utvalget anbefaler også å legge ned Forsvarssjefens styrkebrønn, med den begrunnelse av at de øver for lite til å fungere etter hensikten. Utvalget mener ordningen heller må erstattes med en trent reserve i hver forsvarsgren, og at personell som ikke velges ut til reserven overføres direkte til Heimevernet.