Hopp til innhold

Lite bruk av ny tolketjeneste

Det er i flere år jobbet med å få en nordsamisk tolketjeneste til Universitetssykehuset (UNN) i Tromsø

I begynnelsen av april fikk sykehuset i samarbeid med Finnmarkssykehuset en tolk på plass. På to måneder har det imidlertid vært få som bruker tilbudet.

Tolk Henrik Johansen Eira vil ikke bli intervjuet. Hans leder Rita-Alise Porsanger-Moen sier at de skal jobbe mer med informasjon om tolketjenesten..

– Utfordringen er at folk trolig ikke vet om dette tilbudet, sier Porsanger-Moen.

Hun er enhetsleder i Finnmarkssykehuset for tolketjenesten..

– Vi har samarbeid med infotjenesten ved UNN. De skal blant annet lage inforvideo og plakater for oss, forklarer Porsanger-Moen.

Loga sámegillii

Korte nyheter

  • Dieđihii iežas bealalažžan go virgádedje jođiheaddji

    Stivrajođiheaddji Torjer Olsen Sámi Viessu Romssas dieđihii iežas bealálažžan go Jill Abelsen Olsen virgáduvvoi beaivválaš jođiheaddjin.

    Dat lea dan sivas go soai leaba ovttas álmmuhan girjji «Samiske temaer og perspektiver i alle barnehager - fra rammeplan til praksis».

    – Dás leimmet varrugasat. Seammás go Jill ozai barggu, de dieđihan iežas bealálažžan. Danin in leat mun virgádeamis gieđahallan maidige. In leat oasálastán stivrra ságastallamiiguin, čilge Torjer Olsen.

    Anita Lervoll dat jođihii virgádanbarggu.

  • Meldte seg inhabil da daglig leder ble ansatt

    Styreleder Torjer Olsen i Samisk hus Tromsø meldte seg inhabil da Jill Abelsen Olsen ble ansatt som daglig leder.

    Grunnen til det er at de sammen har gitt ut boka «Samiske temaer og perspektiver i alle barnehager - fra rammeplan til praksis».

    – Dette var vi veldig obs på. I det samme Jill søkte, meldte jeg meg inhabil på grunn av to av søkerne. Jeg har derfor ikke hatt noe med ansettelsen og behandlingen av søkerne å gjøre. Jeg har ikke deltatt i styret sine samtaler eller avgjørelser, forklarer Torjer Olsen.

    Det var Anita Lervoll som hadde ledelsen av behandlingen i styret.

    Jill Abelsen Olsen og Torjer Olsen
    Foto: Dan Robert Larsen / NRK
  • Ailo & co. kjørte inn til en 6. plass i Belgia

    Ailo Johansen (13) fra Kirkenes var en av de norske utøverne som deltok på motocrossløpet Coupe de l’Avenir i Belgia i helgen,

    Norges Motorsportforbund melder at de norske utøverne leverte solide prestasjoner.

    Konkurransen er en lagbasert hendelse hvor hvert deltakende land sender lag bestående av tre juniorutøvere.

    Norge stilte med to lag i konkurransen. Johansen fra Kirkenes stilte i 85-ccmklassen sammen med Isak Engelin og Per Degvold.

    Etter ni fullførte heat i hver klasse sikret det norske laget en 6. plass i 85-ccmklassen.

    I Open-klassen ble det norske laget nummer åtte.

    – Vi er kjempefornøyd med resultat og prestasjon. Dette er en arena hvor de beste juniorene samles for å måle krefter. Norges utøvere viste muskler og tar med seg læring og erfaring videre, sier lagleder Øystein H. Kjørstad på motorsportforbundets nettside.

    Ailo Johansen på crossykkel
    Foto: Privat