Hopp til innhold

Spreke reinkalver i Øst-Finnmark

Stor beitebelastning og økt rovviltbestand kan være årsaker til store tap av reinkalver i Vest-Finnmark. 

Reinsdyr på beite i Sør-Varanger
Foto: Arne Store / NRK

I følge oversikt fra Reindriftsforvaltningen så har reineierne fra Polmak/Varanger de beste reinkalvene og minst tap.

For driftsårene 2006/2007 hadde reineierne et tap på 18% av kalver, mens reineierne i Vest-Finnmark hadde tap 37%.

Økt reintetthet

En av grunnene til de store forskjellene på reinkalvene  i Finnmark oppgis til at det i Vest-Finnmark er stor beitebelastning og stor reintetthet.

De siste årene har det også vært gunstige klimatiske vinterbeiteforhold som burde tilsi at reinen i Finnmark skulle vært i god kondisjon og at tapene dermed skulle være mindre. I rapporten vises det også til at rovviltbestanden, spesielt jerv, har økt i Finnmark og Troms.

Store tap i Troms

Verst er tapene på reinkalv i Troms der tapene oppgis til 43% i årene 2006/07, nesten havlparten av alle kalvene. Også reineierne i Nordland og Nord-Trøndelag opplevde store tap, tallene oppgis til 42%.

Det er Reindrfitsforvaltningen som i sitt ressursregnskap for reindriftsnæringen i Norge som opplyser om hvordan resultatene i næringen er.

Korte nyheter

  • Hyttebrann ved Nyelv i Finnmark

    Nødetatene rykket ut til en hyttebrann mellom Karebotn og Nyelv i Finnmark natt til søndag. Ingen skadde i forbindelse med brannen. Det er kontroll på stedet, melder politiet i Finnmark på Twitter.

  • Fosen-demonstrasjon i Tromsø

    Lørdag møtte 50-60 mennesker opp til Fosen-demonstrasjon i Tromsø.

    Nestleder i Romssa Sámi Searvi-NSR, Helene Ajuna Olsensier det er viktig å stille opp på demonstrasjon også i nord.

    – Først og fremst er det et menneskerettighetsbrudd som er konstatert i Høyesterett. Det er en tydelig videreføring av den kolonistiske politikken som har blitt videreført i hundrevis av år

    Hun sier at selv om hun selv er fra et sjøsamisk-område i Nord-Norge, så berøres også hun av det samene i Fosen-området står i.

    Olsen trekker frem at det i Sannhets- og forsoningskommisjonen står om da det ble bygget ut vannkraftverk i hennes hjemkommune.

    – Det som har skjedd der er skremmende likt det som skjer nå i Fosen. Derfor er det eneste rette er å fortsette å kjempe.

    Hun sier at eneste vinningen samene har fått ut av kampen om Fosen er fellesskapet Sapmi.

    – At det fortsatt er så sterkt. Det ser man når man samles her og i Oslo på 600 dager og fremdeles kjemper for dem.

    Helene Ajuna Olsen
    Foto: Dan Robert Larsen / NRK
  • Fosen-aksjonistene vil gjøre klar ny aksjon om 100 dager

    – Vi gjør oss klare til ny aksjon om det går 100 dager til, skriver Fosen-aksjonistene i en pressemelding.

    De siste timene før 600-dagen har Fosen-aksjonistene blokkert og slått leir utenfor Statsministerens kontor. Nå har de samlet mange hundre mennesker foran Stortinget og går i demonstrasjonstog tilbake til SMK i en stille markering.

    Demonstrasjonstog for Fosen
    Foto: Biret Inger Mathisdatter Eira / NRK