NRK Meny
Normal

- Stuorra gudni

Guovdageainnu stuimmiid filbma lea evttohuvvon guđa suorggis Amanda-bálkkašupmái. Anni-Kristiina Juuso lea evttohassan buoremus nissonneavttárin.

Anni-Kristiina Juuso Cannes riemuid kulturpalássa ovddabealde.

Anni-Kristiina Juuso lea Amanda filbmabálkkšumi evttohas.

Foto: Dan Robert Larsen / NRK

- Duođaid somá evttohuvvot buoremus nissonneavttariin Amanda filbmabálkkášupmái, lohká Anni-Kristiina Juuso.

- Dan in lean gal vuordán ge, lohká son.

Gula Juuso jearahallama

- Áibbas ortnegis

Regissør Nils Gaup.
Foto: Dan Robert Larsen / NRK

Filbmadahkki Nils Gaup ii leat guđege láhkái beahtahallan go su filbma ii evttohuvvon Amanda-bálkkašumi oažžut buoremus filbma-luohkás.

- Mun lean ovdal ožžon guokte Amanda-bálkkašumi buoremus filmma ovddas ja danne lea áibbas ortnegis go dál ii leat evttohuvvon dan luohkás maid, lohká "Guovdageainnu stuimmiid" filmma bagadalli Nils Gaup.

Gula Gaup jearahallama

Amanda-bálkkašumit juhkkojit borgemánu 16. beaivvi Haugesundas.

Dá leat buot nominašuvnnat

Beste norske kinofilm

Mannen som elsket Yngve, produsent Yngve Sæther, Motlys

O'Horten, produsent Bent Hamer, BulBul Film

Tatt av kvinnen, produsent Olav Øen, Monster Film

Beste barne- og ungdomsfilm

Mannen som elsket Yngve, regi Stian Kristiansen

Switch, regi Ole Martin Hafsmo

Titanics ti liv, regi Grethe Bøe

Årets utenlandske kinofilm

Juno, regi Jason Reitman, distributør Fox Film

No Country for Old Men, regi Ethan og Joel Coen, distributør United International Pictures

There Will Be Blood, regi Paul Thomas Anderson, distributør Walt Disney Studios Motion Pictures

Beste regi

Stian Kristiansen, Mannen som elsket Yngve

Bent Hamer, O'Horten

Morten Tyldum, Varg Veum - Falne engler

Beste kvinnelige skuespiller

Anni-Kristiina Juuso, Kautokeino-opprøret

Maria Bock, Sommerhuset

Marian Saastad Ottesen, Tatt av kvinnen

Beste mannlige skuespiller

Aksel Hennie, Lønsj

Rolf Kristian Larsen, Mannen som elsket Yngve

Trond Espen Seim, Varg Veum - Falne engler

Beste kvinnelige birolle

Ane Dahl Torp, Lønsj

Ida Elise Broch, Mannen som elsket Yngve

Trine Wiggen, Varg Veum - Bitre blomster

Beste mannlige birolle

Arthur Berning, Mannen som elsket Yngve

Espen Skjønberg, O'Horten

Fridtjov Såheim, Varg Veum - Falne engler

Beste filmmanus

Johan Bogaeus og Petter Næss, Tatt av kvinnen

Thomas Moldestad og Siw Rajendram, Varg Veum - Falne engler

Ole Giæver, Sommerhuset

Beste foto

Philip Øgaard, Kautokeino-opprøret

John Christian Rosenlund, O'Horten

John Andreas Andersen, Varg Veum - Falne engler

Beste scenografi

Karl K. Juliusson, Kautokeino-opprøret

Karl K. Juliusson, O'Horten

Jack van Domburg, Radiopiratene

Beste musikk

Mari Boine, Svein Schultz, Herman Rundberg, Kautokeino-opprøret

John Erik Kaada, Natural Born Star

Bjørnar Johnsen, Radiopiratene

Beste klipp

Thomas Täng og Jan-Olof Svarvar, Kautokeino-opprøret

Vidar Flataukan, Mannen som elsket Yngve

Pål Gengenbach, O'Horten

Beste lyddesign

Per Boström, Kautokeino-opprøret

Petter Fladeby, O'Horten

Christian Schaanning, Radiopiratene

Beste kortfilm

Familien Bergs erfaringer, regi Pål Øie, produsent Jan Aksel Angeltveit for Alligator AS

Jøje meg for en jul!, regi Mattis Folkestad, produsent Marius Hoel for NRK

Oh, My God!, regi Anne Sewitsky, produsent Synnøve Hørsdal for Maipo Film & TV-produksjon AS

Varde, regi Hanne Larsen, produsent Mona Steffensen for Original Film AS

Beste dokumentarfilm

A Beautiful Tragedy, regi David Kinsella, produsent Dag Hoel for Faction Film AS

Blod & ære, regi Håvard Bustnes, produsent Dag Hoel for Faction Film AS

Lykkens grøde, regi Karoline Grindaker og Hilde Kjøs, produsent Hilde Skofteland for Skofteland Film AS